تاسیسات ساختمانی چیست؟

هنگام ساخت ساختمان، رسیدگی به قسمت های مهمی که در آن وجود دارد از موارد ضروری است که در صورت عدم رعایت آن مشکلات زیادی برای افراد این بنا به همراه خواهد داشت. تصور کنید وارد یک خانه نیمه کاره می شوید. در این زمان احساس می کنید که مهمترین قسمت خانه هنوز تمام نشده است. البته اگر به این قسمت نیاز داشته باشد این ایده را برای شما خواهد آورد. به عنوان مثال، ممکن است کودک خردسالی داشته باشید که دست خود را با بازی آسیب دیده است. در این صورت باید کثیفی را از روی دست و صورت او پاک کنید. اما اگر ساختمان از مرحله نهایی عبور نکند، لوله کشی انجام نمی شود. در این مرحله موقت، اهمیت بهداشت و آب مربوط به آن مهم و ضروری است.

در مقاله زیر اطلاعاتی در مورد لوله کشی ساختمان و سازه های مربوط و چک لیست های تاسیسات مکانیکی ساختمان در اختیار مخاطبان محترم قرار می دهیم. احتمالا با لوله کشی و انواع تاسیسات آشنا هستید اما برای درک دقیق تر نکات بهتر است با ما همراه باشید.

سازه های ساختمانی چیست؟

اگر بخواهیم عنوان قلب ساختمان را در رابطه با اشیای بنا به کار ببریم، اغراق نمی کنیم. زیرا اشیاء مایه حیات اصلی ساختمان هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. انتخاب محل مناسب برای تاسیسات حیاتی و مهم کشورمشکل مرتبط با آن منجر به کاهش کلی ساختمان و کاربری آن می شود. با توجه به مثال بالا اگر نیاز به نظافت داشته باشید قطعا اهمیت داشتن امکانات را درک خواهید کرد. آرامش و آسایش ساکنین ساختمان به این تجهیزات حیاتی بستگی دارد. در صورت سهل انگاری در طراحی و اجرای این تاسیسات، آسیب های جبران ناپذیری به قسمت های مختلف ساختمان وارد می شود.

در واقع بهتر است بدانید کسانی که این ابزار را نصب می کنند مهارت و توانایی بالایی در این زمینه دارند. اگر در چنین شرایطی فرصتی پیش آمد، مطمئن شوید که شرکت های ساختمان برای سال ها در دست شما هستند و به خوبی برای شما کار می کنند. در این مقدمه، اکنون به این نکته می رسیم که تحقیق درباره ی تاسیسات ساختمانی شرکت چیست.

تاسیسات کلیه تجهیزات موجود در ساختمان هستند که عملیات سرمایش و گرمایش را به طور کامل انجام می دهندو انواع تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان است. البته تهویه مطبوع، تامین برق، دفع زباله و سرویس بهداشتی، تجهیزات مربوط به آسانسور در گروه ویژه تاسیسات قرار دارند. به طور کلی موارد ذکر شده از مهمترین و اساسی ترین تجهیزات مورد استفاده در یک ساختمان هستند که در صورت بروز مشکل در هر یک از آنها آسایش و زندگی انسان تحت تاثیر قرار می گیرد.

به عبارت ساده، این دستگاه باعث افزایش رفاه و آسایش افراد در خانه می شود. البته اگر قوانین خاصی در مورد آنها وجود داشته باشد. وقتی نام شرکت را می شنوید، مطمئن شوید که شامل لوله کشی و سایر انواع لوله کشی است. لوله در بسیاری از صنایع دیگر مانند پتروشیمی، نفت، گاز، فاضلاب و مواد غذایی نیز کاربرد دارد وتحقیق درباره تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مهم است.

لوازم جانبی مربوط به انواع سیستم ها

ساختمان های دارای سیستم گرمایش ژنراتور مانند موتورخانه و پکیج. بله این دستگاه مخصوص فصل سرد سال می باشد. اگر فصل گرم سال را در نظر بگیریم، انواع خنک‌کننده ها مانند گاز، آب و جداسازی سوراخ در این دسته قرار می گیرند. انواع لوله تاسیسات ساختمان و تمام لوله های مورد استفاده برای این سیستم های گرمایش و سرمایش با یک نام لوله مشترک و یک نام فیلد فنی برچسب گذاری شده اند. بهتر است بدانید که نوع نصب و استفاده از هر یک از این مصالح به متراژ ساختمان و تعداد طبقات آن بستگی دارد.

علاوه بر این، سیستم های آب نیز در شرکت نصب شده است. این سیستم ها شامل مخازن ذخیره آب، رایزرها، پمپ ها و لوله های گرمایش و سرمایش می باشد. البته همه اینها فقط چیزهایی هستند که در خانه استفاده می شوند. زهکشی یکی دیگر از عناصر مهم در زمینه زیرساخت است. در مکان هایی که ساختمان ها برای جمع‌آوری آب ساخته می شوند استفاده می شود. در این شرکت همچنین لوله های آتش نشانی و نصب آنها برای اطمینان از ایمنی در شرکت می باشد.

تجهیزات مرتبط با RV

موتورخانه یک سالن بزرگ متشکل از تامین کنندگان گرمایش و سرمایش موتورخانه است. البته بهتر است اطمینان حاصل شود که می توان بخشی از سیستم موتورخانه را روی سقف قرار داد. سیستم گرمایش مرکزی نام دیگری برای تاسیسات موتورخانه است. در این سالن بزرگ دیگ‌ها، مخازن، مشعل‌ها، پمپ‌های سیرکولاسیون، فنرهای کویل، دوجداره و سایر تجهیزات وجود دارد.

نصب مربوط به لوله کشی

در چنین مکان هایی از لوله های مخصوص نیز استفاده می شود. در این نوع نصب از لوله تک لایه به نام لوله جدید استفاده می شود. البته نوع Super tube این تیوب ها نیز وجود دارد که به صورت تیوب پنج لایه به فروش می رسد. به طور کلی به این لوله ها مهره های کویل دار یا لوله های اتصال نیز می گویند.

نصب خط لوله گاز

اتصالات مختلف هنگام جوشکاری خطوط لوله گاز را لوله مانیمسان می نامند. نوع چین دار و بدون درز آن از مدل های 40 تا 160 ساخته شده است. از انواع تاسیسات خط لوله گاز می توان کانتر، شیر، رگلاتور، شیرآلات و تابلو برق را نام برد.

لوله های آبرسانی و زهکشی وانواع شیر آب در تاسیسات بهداشتی را نام ببرید؟

از این نوع لوله کشی برای خروج انواع فاضلاب از ساختمان استفاده می شود. مهمترین وظیفه خطوط فاضلاب تخلیه فاضلاب و رساندن آن به فاضلاب است. در ساختمان مکان هایی برای جمع‌آوری آبی که از ریل های کف پایین می رود وجود دارد. استفاده از تله بر روی این دستگاه از ورود گازهای بدبو به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

در یک ساختمان دو نوع تاسیسات موازی با یکدیگر وجود دارد که وجود یکی و دیگری را ضروری می کند. آب مصرفی و مصرفی در ساختمان پاسخگوی نیاز ساکنین است، دفع زباله های این آب نیز باید از ساختمان خارج شود. استفاده از مخازن همراه در ساختمان، تامین آب مناطق مختلف ساختمان را تضمین می کند و در صورت نیاز به آب گرم، از دیگ ها و بخاری ها استفاده می شود.

لوله های تهویه مطبوع

این نوع کانال کشی و تجهیزات نیز در داخل ساختمان تمیز می شود تا هوای آلوده را در هوای پاک جابه جا کند. به عبارت ساده‌تر، جایگزینی هوای مطبوع با هوای آلوده و بدون اکسیژن کار مفیدی است که توسط این نوع امکانات انجام می شود.

دستگاه های مرتبط با گرما

هیتر جسمی است که درون آن مایعی وجود دارد که از طریق دیگ و پک گرم شده و به مبدل های حرارتی منتقل می شود. این مبدل ها شامل رادیاتور، گرمایش از کف و فن کویل می باشد. این مرکز آب گرم را برای شستشو، نظافت و شستشو فراهم می کند. حتی خرابی آن باعث خنک شدن رادیاتور و در نهایت آب مصرفی موتورخانه نیز سرد می شود.

برای اینکه ساختمان ها به درستی کار کنند، باید به درستی طراحی شوند. علاوه بر این، این سیستم ها نیاز به اتصال به سیستم سازه ای ساختمان دارند که نیاز به دانش و مهارت مهندسان و معماران حرفه ای دارد.

لوازم الکتریکی

با توجه به نام آن نوع تجهیزات شناخته شده است که برای انواع سیستم های روشنایی، آنتن مرکزی، حفاظت در برابر آتش استفاده می شود. این تاسیسات برق مورد نیاز ساختمان را تامین می کند. انواع سیم کشی ها و ایجاد شرایط ایمن برای آنها از نکات مهمی است که در مقالات بعدی به آن پرداخته می شود. توجه به نوع توزیع برق برای ایجاد مسیر انشعاب نیز نیازمند تجهیزات با کیفیت و پردازش توسط افراد واجد شرایط و با تجربه است. وجود فیوز در تابلو توزیع برق که در اثر نوسانات برق باعث قطع شدن آن می شود باید توسط مهندسان طراح انجام و نصب شود.

تاسیسات روشنایی

اگر وارد برخی از آپارتمان های حومه شهر شده اید، ممکن است در بالای پله ها خطای نور وجود داشته باشد. با توجه به مقررات ملی ساختمان، عدم روشنایی راه پله در بدو ورود ساکنین تخلفی است که باید توسط مدیر ساختمان تایید شود. پله ها، آسانسورها و تمامی ورودی ها و خروجی ها باید دارای نور کافی باشند تا افراد در هنگام ورود و خروج دچار مشکل نشوند.

اگر ساختمان های لوکس دارای استخر و سونا هستند، سیستم های روشنایی باید از ترانسفورماتورهای 12 ولت برای حفظ ایمنی و بهبود سلامت ساکنان استفاده کنند. البته استفاده از موانع مناسب برای این کار در پایین آوردن تراس ها نیز ضروری است.

نصب آتش نشانی

وجود سنسورهای الکتریکی در این سیستم امکان مداخله لازم را در زمان وقوع آتش‌سوزی فراهم می کند تا میزان خسارت به میزان قابل توجهی کاهش یابد. سیستم های اطفاء حریق در ساختمان ها معمولا در قسمت های مهم آپارتمان و نزدیک سقف نصب می شوند. وجود آبپاش هایی که در هنگام تشخیص خطر فعال می شوند از مزایای این نوع نصب است. هنگامی که گاز سمی یا گاز شهری در ساختمان پخش می شود، سنسور دستگاه به طور خودکار روشن می شود تا وضعیت را کنترل کند.

انواع مصالح ساختمانی

نصب به طور کلی به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شود. همانطور که خواندید، کولر گازی; سیستم های گرمایش و سرمایش؛ تامین گاز؛ آب و فاضلاب؛ سیستم های بالابر و بخار آتش نشانی در گروه فرم های اجرایی و تاسیسات مکانیکی قرار می گیرند.

انواع دیگری از دستگاه ها نیز در دسته دستگاه های گرمایشی قرار می گیرند. تشعشع، رسانش، تبخیر و همرفت از انواع وسایل گرمایشی هستند که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته اند.

اهمیت تجهیزات سرمایشی و گرمایشی

کنترل و پایش فشار هوا و ایجاد فضاهای تازه و مناسب باعث بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان می شود. نظافت و نگهداری این تجهیزات بسیار مهم و اساسی است. فیلترها در این نوع نصب باید به طور مرتب بررسی و تعویض شوند. دلیل این بررسی کوچک رشد میکروبی است. تبادل هوای تازه بسیار مهم و ضروری است تا اکسیژن جایگزین دی اکسید کربن شود و در نتیجه سلامت افراد به خطر نیفتد.

اگر ساختمان شما در منطقه گرمسیری ایران واقع شده باشد، نیاز به تجهیزات سرمایشی افزایش می یابد، در حالی که در مناطق سردسیر این نیاز برای سیستم های گرمایشی معمول است. البته اندازه و وسعت این سیستم ها نیز متفاوت است. توضیح دقیق تر آنها ظاهراً نیاز به فصل جداگانه ای دارد.

.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *