کاربرد و تاثیر هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی

کاربرد و تاثیر هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی این است که هوش مصنوعی ابزار کاملی در نظر گرفته می شود که به شما در جمع‌آوری داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و استفاده از نتایج به دست آمده به روشی کارآمدتر کمک می کند. خوب، ممکن است بپرسید که چه تأثیری بر نتایج کار شما دارد؟

هوش مصنوعی به شما کمک می کند تصمیمات درستی بگیرید و تصمیمات درست برابر با ثروت بیشتر و رشد سریع تر است. یکی از مشاغلی که هوش مصنوعی بیشترین تأثیر را روی آن خواهد داشت، حسابداری و مدیریت مالی است.

اگر دانشجو هستید یا در زمینه امور مالی و حسابداری فعالیت می کنید، با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که هوش مصنوعی چه تاثیری بر حوزه حسابداری و مدیریت مالی دارد و چگونه باید آن را انجام دهید و همچنین فرصت ها و تهدیدهای مرتبط با هوش مصنوعی در این زمینه را درک خواهید کرد. حسابداری را به شما معرفی می کنیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یکی از جدیدترین و تاثیرگذارترین فناوری‌ها در علم کامپیوتر است که رایانه‌ها را قادر به یادگیری، ارزیابی، حل مشکلات و تصمیم‌گیری می‌کند. مهمترین کاری که هوش مصنوعی انجام می دهد توانایی تصمیم گیری مستقل است. این در حالی است که تاکنون نرم افزارها و ربات ها قادر به تصمیم گیری و عمل بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط انسان نبوده اند.

استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و مالی

ربات ها یا برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی داده های مورد نیاز برای تصمیم گیری را از منابع مختلف ارائه می کنند. به عنوان مثال، بخشی از این داده ها توسط انسان ها ارائه می شود و بخشی دیگر توسط روبات ها یا سایر منابع ارائه شده توسط خود برنامه ارائه می شود. به عنوان مثال، از طریق اطلاعات در اینترنت.

احتمالاً بزرگترین تفاوت بین هوش مصنوعی و سیستم های قبلی، توانایی هوش مصنوعی برای یادگیری است. در واقع هوش مصنوعی چندان به انسان وابسته نیست، بلکه بر اساس داده هایی که مثلاً یک حسابدار یا مدیر مالی آن را در دسترس قرار می دهد و داده های جمع‌آوری شده، می تواند به مرور زمان بیشتر بیاموزد و بر اساس آن تصمیمات بهتری بگیرد.

با توجه به اینکه قابلیت ربات ها و نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی از نظر قدرت پردازش اطلاعات و ذخیره‌سازی اطلاعات طی سالیان متمادی افزایش چشمگیری داشته است، توانایی آن ها در تحلیل و تصمیم گیری نیز افزایش چشمگیری داشته است.

نقش هوش مصنوعی در خدمات مالی

اکنون در بسیاری از بانک های دنیا از هوش مصنوعی برای تحلیل اعتبار مشتریان و تعیین شرایط وام دهی به آنها استفاده می شود. تحلیلی که هوش مصنوعی بر روی هر مشتری انجام می دهد با در نظر گرفتن ده ها یا صدها عامل انجام می شود. بنابراین بانک و همچنین مشتری می توانند با اطمینان بیشتری نسبت به سیستم اعتباری از این خدمات استفاده کنند.

علاوه بر این، ربات های مجهز به هوش مصنوعی به عنوان مشاور سرمایه گذاری برای شرکت ها و افراد نیز عمل می کنند. بر اساس استراتژی که انسان برای ربات تنظیم کرده است، ربات می تواند در زمان مناسب خرید و فروش کند.

استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و حسابرسی

نظر شما در مورد فناوری که می تواند هزینه ها را تا 80 درصد کاهش دهد و زمان انجام کارها را تا 90 درصد کاهش دهد چیست؟ البته این می تواند خبر بسیار خوبی باشد.

استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و حسابرسی

جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده های مالی مهم ترین کاری است که هر حسابد در واقع، مسلماً مهمترین وظیفه هر حسابدار نظارت بر سلامت عملکرد مالی کسب و کار است. برخی از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در حسابداری:

حسابداران مجبور نیستند زمان زیادی را صرف غربال کردن ستون های طولانی اعداد کنند

ارائه انواع تحلیل داده های مالی شرکت

تأیید اسنادی مانند فاکتورهای خرید و فروش، اسناد هزینه و حساب های دریافتنی و پرداختنی به صورت خودکار انجام می شود.

سیستم‌های رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی دائماً بررسی می‌کنند و در صورت بروز مشکل به حسابدار اطلاع می‌دهند.

این به مدیران مالی کمک می کند تا وضعیت آینده پرتفوی خود را با دقت کامل پیش بینی کنند.

حسابرسی بهتر و شفافیت بیشتر، بهره وری تیم حسابداری و مالی و بهره وری کلی شرکت را افزایش می دهد.

هوش مصنوعی به مدیران مالی کمک می‌کند تا تامین‌کنندگان مواد خام را به‌طور کارآمدتر و سریع‌تر ارزیابی کنند و در نتیجه مناسب‌ترین تامین‌کنندگان را انتخاب کنند.

بر اساس تاریخچه جریان نقدی در شرکت، نیازهای نقدی آتی به طور دقیق پیش بینی می شود.

ربات های هوش مصنوعی به دلیل قدرت یادگیری بالایی که دارند، اگر حسابداران اطلاعات اشتباهی را وارد کنند، سریعاً خطا را به حسابدار اطلاع می دهند و توضیح مفصلی از علت خطا و راه حل را به حسابدار یا مدیر مالی ارائه می دهند.

 

حسابداران در رابطه با هوش مصنوعی چه مهارت هایی باید داشته باشند؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با مطالعه در مورد هوش مصنوعی متوجه شوید که این فناوری چگونه بر کار شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، علاوه بر انجام محاسبات پیچیده، هوش مصنوعی می تواند اسناد را بخواند و بنویسد. نرم‌افزار توسعه یافته با فناوری هوش مصنوعی می تواند اسناد قانونی، مقالات و وب سایت ها را بررسی کند و مهم ترین و مرتبط ترین مطالب را به مدیر یا حسابرس نشان دهد.

با توجه به ماهیت جدید فناوری هوش مصنوعی، توصیه می شود که به صورت دوره ای در مورد آخرین پیشرفت ها در این زمینه تحقیق کنید تا دریابید که در آینده چه نقشی در حسابداری ایفا خواهید کرد. آیا شما یک کارشناس مالی هستید؟ مهارت هایی را که برای موفقیت در آینده بازار حسابداری باید کسب کنید، انجام دهید.

مهمترین مهارت های حسابداری آینده

چالش های هوش مصنوعی برای مشاغل

تخصص در حسابداری و مدیریت مالی، جدا از مزایای فراوان، چالش های جدیدی را نیز برای هر شرکت و تیم حسابداری و مالی در مراحل اولیه ایجاد می کند. چالش‌های اصلی هوش مصنوعی را در بخش‌های زیر مورد بحث قرار می‌دهیم:

هزینه دستیابی به سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی

هزینه آموزش منابع انسانی از جمله حسابداران و مدیران مالی برای کار با این سیستم ها

حسابداران برای مدتی با چالش یادگیری چیزهای جدید روبرو هستند

مشکلات تعیین مسئولیت برای تصمیمات اتخاذ شده توسط هوش مصنوعی

در میان همه این چالش ها، شاید مهم ترین چالش چهارم باشد. هوش مصنوعی بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط حسابدار و داده‌های به‌دست‌آمده از منابع دیگر، تجزیه و تحلیل می‌کند و تصمیم می‌گیرد. تشخیص اینکه چه کسی مسئول این تصمیمات است می تواند بسیار دشوار باشد. در کشورهایی که تجربه بیشتری در زمینه هوش مصنوعی دارند، قانون تعهداتی را تعریف کرده است اری باید انجام دهد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *