به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، بسیاری از کشورهای جهان برای جلوگیری از آسیب سگ به انسان و همچنین برای رعایت شدن حقوق خود حیوان، قوانین نظام‌مندی در خصوص نگهداری از سگ‌ها در خانه و سگ‌گردانی دارند.

یکی از این کشورها، کشور فرانسه است که مسئله نگهداری از سگ‌ها را قانونمند کرده و قوانین این کشور می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد.

قانون مراقبت از حیوانات و سگ‌های خطرناک در سال 1999 میلادی در فرانسه به تصویب رسید اما از سال 2007 میلادی که یک سگ آمریکایی، دختری را در فرانسه به قتل رساند و به فاصله چند ماه یک دختر 10ساله و یک پسر 19ماهه طعمه سگ‌های درنده دیگران شدند، اصلاحات جدیدی بر آن اعمال شده است.

در ماده ( 211) قانون مزبور آمده است صاحب یا نگهبان هر حیوانی که احتمال دارد ضرری به انسا‌ن‌ها و حیوانات برساند، از سوی شهرداری به بکارگیری تمهیداتی برای جلوگیری از صدمه فراخوانده می‌شود و اگر این دستورات اجرا نشود، حیوان به محل مناسبی منتقل خواهد شد.

هزینه‌های نگهداری از سگ در این مدت از صاحبش دریافت خواهد شد و اگر با گذشت 8 روز تضمین‌های لازم از سوی صاحب سگ عملی نشود، اختیار سگ با شهرداری خواهد بود.

در واقع قوانین فرانسه، نگهداری از سگ‌هایی که درندگی و خطرناک هستند را تحت شرایط سختگیرانه‌ای درآورده و آن را از حیوانات خانگی معمول جدا کرده است. سگ‌های درنده در این قانون به دو گروه تقسیم می‌شوند، سگ‌هایی که حمله می‌کنند و سگ‌هایی که برای نگهبانی و دفاع از صاحبشان استفاده می‌شوند.

نگهداشتن، هدیه دادن و خرید و فروش سگ‌های درنده تنها با رعایت شرایط ویژه امکان‌پذیر است. نخستین شرط آن است که نگهدارنده سگ در میان این گروه‌‌های افراد زیر 18 سال، بزرگسالانی که خود نیاز به نگهداری دارند، افراد مجرم یا دارای سابقه زندان و افرادی که به‌خاطر نقض قوانین این قانون در نگهداری از سگ‌هایشان توسط شهردار از این حق محروم شده‌اند، نباشد. سه ماه زندان و جریمه نقدی، مجازات کسانی است که در میان اقشار یاد شده به‌شمار می‌آیند اما اقدام به نگهداری سگ درنده کرده‌اند.

بر اساس قوانین کشور فرانسه، دامپزشک با توجه به ارزیابی خود، تربیت دوره‌ای سگ را تجویز کرده و گواهی پزشکی را طبق آن صادر می‌کند. تربیت سگ‌ها تنها توسط افرادی که مجوز دارند و در مراکزی که از وزارت کشاورزی مجاز شناخته شده‌اند ممکن است و در غیر این صورت تا 6 ماه حبس و جریمه نقدی خواهد داشت. مجوزی که از مجموع این مدارک به صاحب سگ داده می‌شود، باید همراه او باشد و نگهدارنده و گرداننده سگ نیز هرگاه که پلیس از او بخواهد، باید کپی مجوز را همراه خود داشته باشد.

در صورت فقدان مجوز، علاوه بر جریمه مالی، یک ماه به صاحب سگ فرصت داده می‌شود تا مراحل اداری را برای کسب مجوز طی کند، در غیر این صورت سگش مصادره می‌شود و خودش تا سه ماه زندان خواهد کشید، شخص متخاطی جریمه نقدی می‌شود و موقتاً یا دائماً از نگهداری سگ محروم می‌شود.

در فرانسه، سگ‌های درنده نمی‌توانند در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی گردانده شوند حتی بستن و توقف آن‌ها در محیط مشاع این اماکن ممنوع است. در ادامه این قانون، هرگونه صدمات سگ برعهده صاحب آن قرار گرفته و اگر تا یک هفته جبران نشود، شهرداری اقدام به فروش سگ برای جبران مالی صدمات می‌کند. در این مورد مهم نیست که سگ تحت نظارت صاحب آن باشد یا فرار کرده باشد، مهم نیست که کاربرد سگ برای صاحب آن چیست یا اینکه در مکان خصوصی است یا عمومی.

صدمات سگ شامل صدای آزاردهنده آن نیز می‌شود حتی اگر در طول روز باشد. اگر صاحب سگ، همه این شرایط را داشته باشد و همه قوانین را رعایت کرده باشد اما سگش به‌صورت ناخواسته موجب قتل یک فرد شود، باز هم علاوه بر جریمه 75 هزار یورویی، باید پنج تا هفت سال زندان را تحمل کند. سگ نیز، به دستور شهردار به مراکز تربیت سگ‌ها فرستاده می‌شود و همه هزینه‌های آن تا زمانی که دامپزشک، سلامت آن را تأیید کند، بر عهده صاحب سگ خواهد بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *