به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، همایش چهلمین سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری امروز (چهارشنبه 16 آذر) با حضور حجت‌الاسلام محمد مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه، روسای سابق دیوان عدالت اداری و اعضای شورای عالی قضائی در محل دیوان عدالت اداری آغاز شد.

حجت‌الاسلام مظفری؛ رئیس دیوان عدالت اداری با بیان سخنانی در این مراسم گفت: امروز تمام مراحل اداری، اعم از ثبت شکایت، دریافت شکایت در مرحله بدوی و تجدید نظر در دیوان عدالت اداری 100 درصد الکترونیکی شده است.

وی افزود: دیوان عدالت اداری بر اساس رسالت خود در کمترین زمان به این موارد و شکایات رسیدگی می‌کند.

وی تاکید کرد: میانگین اوقات رسیدگی به پرونده‌ها در شعب بدوی و تجدید نظر دیوان عدالت اداری کمی بیشتر از سه ماه است، البته با این تعداد از همکارانی که در دیوان کار می‌کنند سرانه ارجاعات پرونده‌ها به همکاران قضائی سه برابر آن چیزی است که قوه قضائیه به عنوان میزان سرانه هر نیروی انسانی و در راستای موظفی تعریف کرده است و این یعنی اینکه یک کار انقلابی و مجاهدانه در دیوان عدالت اداری انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: این اقدامات انقلابی طبعاً نیازمند توجه مسئولین قوه قضائیه در جهت تامین کادر قضائی دیوان است تا بخشی از اطاله دادرسی که برابر حجم زیادی از ورودی‌ها و کمبود کادر قضائی شکل می‌گیرد، برطرف شود.

مظفری سپس با یادآوری دستور رئیس دستگاه قضا و اهتمام و پیگیری معاون اول قوه قضائیه در زمینه تامین کادر قضائی دیوان عدالت اداری ادامه داد: این دستور مصوب شده و پیگیری می‌کنیم تا پایان سال و قبل از پایان سال آن تعدادی که نیرویی که قول دادن در اختیار مجموعه دیوان عدالت اداری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دیوان عدالت اداری نظیر ندارد، گفت: دیده نشده که مردم به این مجموعه بیایند و به مسائل و مشکلات آنها رسیدگی نشود.

وی تاکید کرد: از ابتدای برنامه ششم وقت‌هایی رسیدگی در شعب بدوی و تجدید نظر در دیوان عدالت اداری بیش از 260 روز بوده و در حال حاضر میانگین به حدود 100 روز رسیده است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: 17 شاخص از باب ارزیابی کیفی مورد توجه بوده که عدم تناقض، نبود ابهام در رأی، تطابق مفاد رأی با خواسته و توجیه رأی با اصول علمی از جمله آنها بود. در بازرسی‌ها پرونده‌های معوقه هم به عنوان نکته منفی لحاظ شده است.

گفتنی است؛ همایش چهلمین سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری با حضور حجت‌الاسلام محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه، حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام علی عبداللهی رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، محمد کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محمد موحدی‌آزاد رئیس عالی دادگاه انتظامی قضات و همچنین روسای سابق دیوان عدالت اداری در سالیان گذشته برگزار شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *