به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران در نشست با کارشناسان و محققین هسته گزینش دادگستری اعلام کرد: یک چهارم پرونده‌های قضائی کشور در دادگستری استان تهران رسیدگی می‌شود.

وی گفت: از نظر کیفی نیز پرونده‌ها و موضوعاتی که در مجموعه قضائی استان تهران رسیدگی می‌شود، در سایر حوزه‌های قضائی کشور کمتر مشاهده می‌شود و گاهی اوقات در برخی موضوعات ممکن است وجود نداشته باشد؛ لذا از این حیث نیز اهمیت دادگستری کل استان تهران بیش از سایر حوزه‌های قضائی است.

القاصی‌مهر همچنین فعالیت قریب به 2 هزار قاضی و حدود 8 هزار نفر کارمند در مجموعه قضائی استان تهران را مورد اشاره قرار داد و در عین حال اهمیت مقوله “نظارت” را از جهات و ابعاد مختلف تشریح کرد و گفت: به‌طور قطع اعمال انواع نظارت‌ها اعم از نظارت در بدو ورود، نظارت درون‌سازمانی، نظارت در حین خدمت و نظارت پس از خدمت در جهت پیش‌برد امور هر سازمان و مجموعه‌ موثر است و تربیت نیروی انسانی صالح و کارآمد را در پی خواهد داشت و موجبات ارتقاء کارآمدی دستگاه را فراهم خواهد کرد.

القاصی‌مهر با تاکید بر اینکه عوامل گوناگونی در تقید یک مجموعه به ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل نظام مقدس جمهوری اسلامی دخیل و سهیم هستند، اظهار کرد: از جمله مراجع نظارتی که از بدو ورود بر حسن عملکرد نیروی انسانی نظارت دارد، هسته گزینش است که به‌طور موثر و کارا بر عملکرد اشخاص و حسن جریان امور در مجموعه نظارت دارد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه میزان اعتماد اجتماعی به دستگاه قضائی ارتباط مستقیمی با نحوه خدمت‌رسانی نیروی انسانی این دستگاه به مراجعان دارد، گفت: هسته گزینش یکی از ارکانی است که در احصا و جذب نیروی انسانی متخصص، صالح و کارآمد در دستگاه قضائی نقش مهم و اثرگذاری دارد؛ چرا که هسته گزینش هم مسئولیت احصاء صلاحیت‌های عمومی و هم احراز صلاحیت‌های تخصصی اشخاص را به‌عهده دارد.

القاصی‌مهر با بیان اینکه خروجی عملکرد هسته گزینش باید نیروی انسانی واجد صلاحیت‌های لازم برای فعالیت در دستگاه قضائی باشد، گفت: با توجه به اینکه دادگستری کل استان تهران بزرگ‌ترین تشکیلات قضائی کشور محسوب می‌شود و از حیث عِده و عُده و ماموریت‌های استانی و ملی وضعیت خاص و ویژه‌ای دارد؛ لذا حوزه فعالیت هسته گزینش در دادگستری کل استان تهران متفاوت و در عین حال ویژه است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش هسته گزینش در مجموعه قضائی استان تهران به‌منظور احراز صلاحیت‌ها و توانایی‌های اشخاص برای ارائه خدمت شایسته و درخور به مراجعان اظهار کرد: فلسفه ایجاد تمامی مراجع نظارتی در دستگاه قضائی این است که مدیریت از باارزش‌ترین سرمایه خود که همان نیروی انسانی است، به‌خوبی صیانت و حفاظت کند، آسیب‌ها و تهدیدها را در زمان مناسب شناسایی، پیشگیری و رفع کند و ضمن احصاء عناصر غیرکارآمد، تصمیمات متناسب با آنها را اتخاذ کند.

وی همچنین پاکدست بودن، امین بودن و صالح بودن نیروی انسانی را ضامن سلامتی مجموعه و صیانت از حقوق عمومی جامعه دانست و اذعان کرد: هسته گزینش در قبال بیت‌المال، جامعه و حاکمیت مسئولیت مهم و خطیری را به‌عهده دارد و بر همین اساس باید با تمام توانایی و امکانات خود در جهت جذب نیروی انسانی با سه شاخصه عنوان شده، تلاش کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اهمیت “حق‌الناس” بر ضرورت پرهیز از عادی‌انگاری در امر گزینش تاکید کرد و گفت: نباید این‌گونه باشد که به سبب تکرار برخی از فرایندها و اقدامات، در تصمیم‌گیری پیرامون اشخاص در هسته گزینش سهل‌انگاری شود؛ چرا که هر گونه اهمال و کم‌کاری در خصوص حقوق اشخاص غیرقابل گذشت و غیرقابل قبول است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *