به گزارش خبرگزاری آبادی 118، نشست تخصصی «پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی؛ از انقلاب اسلامی تاکنون» توسط مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با حضور و سخنرانی سید عبدالمجید میردامادی، پژوهشگر و از رؤسای پیشین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در محل این مرکز برگزار شد.

میردامادی در این نشست گفت: برگزاری گفت‌وگوهای دینی میان اسلام با سایر ادیان و همچنین، معرفی اسلام ناب محمدی (ص) به جهانیان توانسته گام مهمی در راه حفظ صلح بردارد. این گفت‌وگوها بین اندیشمندان دینی و نقش آفرینی آنها در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با تأکید بر لزوم تعامل و همکاری دینی بین اقوام و پیروان ادیان ادامه داد: بخش عمده‌ای از تعامل و همکاری دینی بین اقوام و پیروان ادیان مختلف در گرو گفت‌وگوهای بینادینی است که علاوه بر احترام به حقوق آنها، نگرش‌های موجود را بررسی کرده و با ایجاد شیوه‌ای جدید، صلح و دوستی را بر روابط میان مذاهب حاکم می‌کند.

میردامادی همچنین به پیشینه گفت‌وگوهای بینادینی در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد: موضوع گفت‌وگوهای بینادینی پیش از انقلاب اسلامی آنطور که باید و شاید مورد توجه نبود، اما از آغاز انقلاب شکل سازنده‌ای به خود گرفت و به منظور گسترش صلح و پرهیز از خشونت در جهان در قالب بسیاری از برنامه‌ها و تعاملات بین‌المللی بروز و ظهور جدی پیدا کرد. از این رو، تبیین و بررسی آرا و دیدگاه‌های گوناگون میان عالمان و اندیشمندان دینی در ایران با سایر ادیان رونق گرفت که نخستین دور گفت‌وگوهای دینی به سال ۱۳۷۳ بین اسلام و مسیحیت کلیسای کاتولیک واتیکان برمی‌گردد.

رایزن فرهنگی سابق ایران در سوئد افزود: فرهنگ نقطه قوت ایران در جهان امروز است و از لحاظ فرهنگ و تمدن چند هزارساله قابل قیاس با سایر کشورها نیستیم. آثار دینی مختلفی بعد از اسلام و قبل از اسلام در ایران وجود دارد که نیازمند مطالعه بیشتری در این زمینه هستیم و پیشنهاد می‌شود گروه مطالعاتی برای تحقق این مهم تشکیل شود.

میردامادی با اشاره به رویکرد نظام مند دین در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد: یکی از ویژگی‌های فرهنگی ایران این است که در تمام گفت‌وگوهای بین مقامات ایرانی و شخصیت‌های مختلف جهان، بحث دین دیده می‌شود. ظرفیت‌های اسلام در دنیا بی‌‎نظیر است و حتی برخی از مسیحیان معتقدند که بزرگان و دانشمندان مسلمان نظرات جالب و تأمل برانگیزی در رابطه با دین، صلح و مدارا در جهان دارند. ما اگر به دنبال نگاه جدیدی در عرصه گفت‌وگوهای دینی هستیم باید نسبت به کارهای اولیه این مرکز، یک بازخوانی داشته باشیم که نتیجه آن چه بوده و چه تأثیری در جامعه بین‌الملل داشته است.

همچنین علی‌اکبر ضیایی رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان خود در این نشست از تدوین نظام‌نامه موضوعی گفت‌وگوی ادیان توسط گروه‌های مختلف این مرکز و چاپ فصلنامه خبر داد و بر تداوم این نشست‌ها و همکاری‌ها برای رسیدن به دستاوردهای مشترک در هفته‌های پیش رو و آینده‌ای نزدیک تأکید کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *