به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، حجت‌الاسلام حکمتعلی مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری در نشست اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش که در شهر مشهد مقدس برگزار شد، به اهمیت جایگاه هیئت‌های تخلفات اداری در رسیدگی به موضوعات و تخلفات اداری اشاره کرد و گفت: هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری، بازوی دستگاه تعلیم و تربیت هستند.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به دو آیه ابتدایی سوره جمعه، به اهمیت موضوع آموزش و پرورش در تعلیمات دینی و اسلامی پرداخت و گفت: وزارت آموزش و پرورش تنها وزارتخانه ساختار ساز و بنیانگذار است که در مهم‌ترین کتاب آسمانی بارها به آن پرداخته شده و بهترین اوقات افرادی که در آینده تاثیرگذار خواهند بود در اختیار این وزارتخانه است.

وی افزود: آموزش و پرورش امانتدار خیلی بزرگی است و باید به مخاطرات آن توجه جدی داشت و از خطاهای این مجموعه نمی‌توان به سادگی گذشت و نباید اجازه بدهید که خطاهای آن به فساد تبدیل شود.

مظفری نقش هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری در جهت کاهش بروز تخلفات اداری را از راهبردهای اصلی در این حوزه دانست و افزود: این هیئت‌ها باید با احساس مسئولیت بیشتر و بیش از آنچه در قانون برای آنها در نظر گرفته شده عمل کنند و نباید منتظر ثبت تخلف و شکایت بمانند و همیشه  یک قدم جلوتر و  با اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از وقوع تخلف، پیشرو باشند.

رئیس دیوان عدالت اداری بحث آسیب شناسی را برای کلیه دستگاه‌های اجرایی در حوزه پیشگیری مهم دانست و افزود: با شناسایی زمینه‌های بروز تخلف و صدور احکام صحیح از سوی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری می‌توان شاهد بازدارندگی وکاهش تخلفات در سازمان‌ها بود.

وی تاکید کرد: برگزاری جلسات دیداری و شنیداری و دیدار چهره به چهره مدیران با کارکنان و معلمان در کاهش بروز تخلفات، یکی از راهکارهای اثربخش در حوزه کاهش تخلفات اداری است.

مظفری تکریم معلمان و حفظ شأن جایگاه آنها را مهم دانست و افزود: اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری باید متصف به اوصاف اخلاقی و اداری باشند و در جلسات رسیدگی حتی اگر فردی خطای بزرگی مرتکب شده باشد، باید اخلاق را رعایت کند و شأن و جایگاه انسان‌ها را در نظر بگیرند و در گفتار و رفتار سرآمد مجموعه خود باشند.

رئیس دیوان عدالت اداری به اهمیت تصمیم‌گیری در هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری تاکید کرد و گفت: تعجیل در صدور رأی در هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری آفت مهمی در تصمیم‌گیری است و دادرسی باید عادلانه و منصفانه باشد.

مظفری در بخش پایانی سخنان خود ضمن تأکید بر حضور همه اعضا در زمان تشکیل هیئت‌های رسیدگی به تخلفات در سازمان‌ها تحقیق از منابع مختلف را در تصمیم‌گیری درست حائز اهمیت دانست و افزود: باید تلاش کنیم در تصمیم‌گیری‌ها رضایت حق تعالی، رعایت کامل قانون و در نهایت صدور حکم مستدل و مستند ملاک کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *