انجمن اطلاع رسانی دیابت از روند پیگیری اجرای مصوبه خدمات دیابت شورای عالی بیمه خبر داد.

به گزارش آبادی 118، به دنبال پیگیری‌های کمیته مشترک مدافعه‌گری انجمن دیابت گابریک و انجمن دیابت ایران برای بازنگری بسته خدمات بیمه‌ای دیابت و تدوین بیانیه کشوری خود-پایشی قند خون در نهایت طی جلسه ۸۶ شورای عالی بیمه سلامت پوشش بیمه‌ای قرص‌های کاهش دهنده قند خون جدید، خود پایشی قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک و دیابت بارداری، جراحی چاقی و آموزش دیابت مصوب گردید.

با پیگیری‌های به عمل آمده از سمت کمیته مدافعه‌گری گابریک مشخص شد از بهمن ماه سال گذشته این مصوبه در انتظار تأیید و ابلاغ هیئت وزیران به سازمان‌های بیمه‌گر است، به همین دلیل و در راستای مدافعه گری از حقوق جامعه دیابت کشور، انجمن دیابت گابریک و انجمن دیابت ایران به صورت مشترک یک نشست خبری در تاریخ ۱۴ تیر ۱۴۰۱ با حضور خبرگزاری‌های فارس، فانا، گسترش نیوز، نشریه درمان یاب، نشریه پزشکان ایرانی و پایگاه خبری دوشنبه‌های دارویی برگزار شد.

در این نشست خبری دکتر علیرضا استقامتی، رئیس هیئت مدیره انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک و دکتر کامران نیکوسخن، مدیرعامل انجمن دیابت ایران حضور داشتند.

در ابتدا دکتر استقامتی با اشاره به آمار بالای دیابت در کشور به مرور فعالیت‌های انجمن‌ها در راستای بازنگری و اصلاح خدمات دیابت تحت پوشش بیمه اشاره و تأکید کرد: بیش از چهار ماه از این مصوبه گذشته اما هنوز اجرایی نشده و این مصوبه نیازمند مصوب شدن در هیئت دولت است.

وی به ضرورت تسریع در روند اجرایی شدن این مصوبه تأکید کردند.

در ادامه نیز دکتر نیکوسخن به جمعیت ۱۵۰هزار نفری افراد مبتلا به دیابت نوع یک در ایران اشاره کرده و افزود: آموزش به بیماران دیابتی بسیار مهم است و این آموزش جزو پوشش بیمه نیست که ما در این بسته به این موضوع تأکید داریم.

وی همچنین با اشاره به مسئله ضرورت کنترل روزانه قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک و هزینه بالای این تجهیزات ابراز داشت: تاکنون بیمه‌های اصلی، هیچ پوشش بیمه‌ای برای تست قند خون و نوارهای آن نداشته‌اند.

دکتر نیکوسخن اضافه کرد: کودکان دیابتی حداقل سه بار نیازمند تست قند خون هستند اما قیمت بسته نوار تست قند خون بسیار بالاست.

در نهایت دکتر استقامتی و دکتر نیکوسخن تأکید داشتند که تسریع در روند رسیدگی به مصوبه شورای عالی بیمه در هیئت دولت، گامی بزرگ و مثبت در ارتقای سلامت جامعه خواهد بود.

بنابر گزارش انجمن اطلاع رسانی دیابت، در ادامه این نشست و در پاسخ به سؤالات خبرگزاری‌ها به موضوعاتی مانند ضرورت وجود دستگاه‌های پایش مداوم قند خون (CGMs) در کشور، لزوم نظارت و آرامش در بازار واردات و تولید انسولین در کشور، هزینه لوازم کنترل قند خون، موضوعات مرتبط با واردات فوریتی داروها و تجهیزات کنترل قند خون و چالش‌های ناشی از نسخه الکترونیک برای پزشکان و بیماران پرداخته شد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *