به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، دکتر بهرام عین‌اللهی در مراسم بزرگداشت مقام پرستار که در سالن اجلاس سران و با حضور رییس جمهور برگزار شد، عنوان کرد: تقارن روز پرستار امسال با هفته بسیج را به فال نیک گرفته و این روز بزرگ را که مصادف با ولادت حضرت زینب(س) است به تمام پرستاران خدوم و شریف کشورمان تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: شأن و منزلت پرستاران در نظر مردم رفیع است و در سال‌های اخیر که درگیر همه گیری کووید 19 بوده ایم، اعتماد و احترام مردم به جامعه خدوم و فداکار پرستاری روزافزون شده است. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بهترین پرستاران دنیا را در جمهوری اسلامی ایران داریم؛ آنها ایثار و فداکاری خود را در عمل به اثبات رساندند. پرستاران فرشته‌های رحمت بیماران هستند و مراقبت از بیماران در شرایط سخت را به عهده دارند. 

وی با اشاره به تعدد دانشکده‌های پرستاری در کشورمان بیان کرد: امروز در دانشکده‌های پرستاری جدیدترین علوم مربوط به این رشته آموزش داده می شود و پرستاران ما با دانش روز آشنایند و تخصصی کار می کنند.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: علاوه بر مراقبت‌های درمانی، مراقبت معنوی و ارائه الگویی از مهربانی و شفقت و کمک و آموزش به بیمار نیز در دانشکده‌های پرستاری آموزش داده می شود.

وی عنوان کرد: کشور ما تاریخچه‌ای بسیار درخشان از عملکرد ارزشمند و خدمات ستودنی پرستاری در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد که تبلور آن در دوران هشت سال دفاع مقدس، در زیر آتش دشمن در جبهه‌های جنگ نمود پیدا کرد و پرستارانمان در آن دوران با شجاعت و ایثار به خدمت رسانی و رسیدگی به مجروحان اهتمام ورزیدند که تعدادی از آنها نیز شهید شدند.

ضرورت انعکاس فداکاری و ایثار پرستاران 

عین‌اللهی گفت: در دوران همه گیری ویروس کرونا، عملکرد پرستاران قابل ستایش بود. در کشور ما پرستاران خالصانه مجاهدت کردند و در کنار سایر کارکنان عرصه سلامت در این دوران حماسه آفریدند و لازم است ایثار و فداکاری آنها در دوران شیوع ویروس عالمگیر کرونا توسط رسانه‌ها، صدا و سیما و مستندسازان به خوبی ثبت و منعکس شود. 

وی با بیان این که در دوران کرونا 70 پرستار مدافع سلامت به شهادت رسیدند، تصریح کرد: در حال حاضر 215 هزار نیروی پرستاری در کشور در بخش‌های دولتی، خصوصی و خیریه فعالیت دارند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی، تعداد مراکز آموزش پرستاری کمتر از 30 مرکز بود، گفت: امروزه تعداد این مراکز به 207 مرکز تربیت پرستاری در بخش دولتی و آزاد ارتقا پیدا کرده است.

وی ادامه داد: امروزه دانشکده‌های پرستاری ما دارای تمام رشته‌های تخصصی پرستاری است و 40 هزار دانشجوی پرستاری در مقاطع کارشناسی تا دکترا با گرایش‌های مختلف به تحصیل مشغولند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اهمیت پرستاری تخصصی، گفت: خانم دکتر مداح که پیشکسوت پرستاری نوین هستند، سال‌های سال بدون ادعا در خط اول تربیت پرستاران در کشور تلاش کرده و بورد پرستاری را پایه‌گذاری کردند که خدمات ارزنده ایشان جای قدردانی دارد. 

وی عنوان کرد: امروزه، تک‌تک پرستارانی که در دانشکده‌های پرستاری تربیت می شوند، نیروهایی با دانش ، به روز و توانمندند که به آنها اعتماد داریم و بر این باوریم که می توانند خدمات درمانی مورد نیاز بیماران را با کیفیت مطلوب انجام دهند.

عین‌اللهی با بیان اینکه در حال حاضر 2 هزار پرستار عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها داریم، اظهار کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که 15 سال معطل مانده بود، در دولت سیزدهم در شورای عالی بیمه سلامت و هیئت دولت به تصویب رسید و منابع آن تامین شد؛ به طوری که توانستیم در فاز اول به صورت علی الحساب بخشی از آن را پرداخت کنیم و تلاش داریم که منابع آن ارتقا یابد و پایدار شود. 

وی ادامه داد: همان طور که تعرفه در تمام بخش‌های سلامت اجرا می شود، برای پرستاران نیز باید اجرا شود؛ به خصوص که این تعرفه ثابت نبوده و متکی به عملکرد پرستاران در بخش‌های مختلف درمانی است و‌ ما نیز بر همین اساس تغییرات لازم را در سیستم اطلاعات بیمارستانی اعمال کرده ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 10 هزار و 800 تخت بیمارستانی و 79 مرکز درمانی در دولت دکتر رئیسی احداث شده و به مردم نوید می دهیم که تا پایان امسال 72 پروژه درمانی دیگر و بیش از 7700 تخت بیمارستانی با زیربنای 700 هزار متر مربع اضافه خواهیم کرد؛ به طوری که در هر هفته یک مرکز درمانی بزرگ بیمارستانی و چندین مرکز بهداشت افتتاح خواهد شد.

ضرورت صدور مجوز استخدام نیروهای پرستاری

عین‌اللهی تاکید کرد: طبیعتا با ایجاد مراکز درمانی و تخت‌های بیمارستانی جدید نیازمند نیروی پرستار بیشتری هستیم که با صدور مجوز استخدام و به کارگیری آنها در این مراکز، خدمات حوزه درمان ارتقا خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت سالمندان کشور باید در فکر ارائه خدمات پرستاری در منزل نیز باشیم. با همین رویکرد طرح توسعه خدمات پرستاری در منزل به صورت پایلوت در قزوین آغاز شده که امیدواریم به کل کشور تسری پیدا کند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *