به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، کاظم غریب‌آبادی؛ معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر و سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل فراجا با امضای تفاهم‌نامه‌ای درخصوص گسترش همکاری‌های فی‌مابین در حوزه های آموزشی، پژوهشی و اجرایی توافق کردند.

بر این اساس، مقرر شده تا کارگروه چهارجانبه‌ای متشکل از پلیس بین‌الملل، معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه، دادستانی کل کشور و وزارت امور خارجه تشکیل و پیگیری جدی درخواست‌های طرد و استرداد از مراجع ذی‌ربط خارج از کشور را در دستورکار خود قرار دهد.

استفاده از توانایی‌های علمی و توسعه همکاری‌های آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی در جهت استمرار ارتباط سازمان‌یافته بین پلیس بین‌الملل و معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه به‌منظور برطرف کردن نیازهای علمی و پژوهشی متقابل، از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

برگزاری نشست‌های علمی مشترک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، انجام پژوهش‌های مرتبط در قالب طرح‌های تحقیقاتی، همکاری لازم برای تدوین اسناد و کتابچه‌های آموزشی قابل استفاده در فراجا و معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه، برگزاری نمایشگاه جهت ارائه آخرین دستاوردهای علمی ـ پژوهشی و عملکردهای سازمانی و برگزاری جلسات اندیشه‌ورزی در حوزه‌های تخصصی، برخی دیگر از محورهای ذکر شده برای همکاری در این تفاهم‌نامه است.

در این تفاهم‌نامه، طرفین همچنین توافق کردند برای پیگیری جدی درخواست‌های طرد و استرداد (اعلان قرمز) که تاکنون اجابت نشده‌اند، همکاری‌های خود را تقویت کنند.

انتظار می‌رود انعقاد این تفاهم‌نامه در تسریع استرداد و طرد مجرمین، متهمین و محکومین متواری به کشورهای دیگر برای معرفی به پیشگاه عدالت، تحول‌آفرین باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *