به گزارش خبرگزاری آبادی 118، جلسه کارگروه رصد فرهنگی کشور با هدف ارائه گزارش عملکرد این کارگروه در سال ۱۴۰۰ و تعیین اولویت‌های موضوعی مرکز رصد فرهنگی در سال ۱۴۰۱ بر اساس مسائل و چالش‌های فرهنگی کشور با حضور اعضای کارگروه رصد فرهنگی به ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ برگزار شد.

وزیر فرهنگ در این جلسه در خصوص اهمیت هم افزایی اطلاعات برای ارتقای سطح کیفی افکارسنجی ها گفت: سال‌های متمادی است که افکارسنجی ها توسط نهادها و مراکز مختلف صورت می‌گیرد که این مسئله در غفلت از «هم افزایی اطلاعات» موجب ایجاد یک رقابت میان دستگاه‌های مختلف شده و متأسفانه به پراکندگی اطلاعات حوزه‌های مختلف منجر شده است.

وی در ادامه گفت: باید بر هم افزایی اطلاعات افکارسنجی های دستگاه‌های مختلف متمرکز شویم زیرا هر چقدر گردش اطلاعات خوبی در میان نهادهای گوناگون صورت گیرد، نتایج افکارسنجی ها دقیق‌تر و کاربردی تر خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروزه مرجعیت علمی افکارسنجی ها از سوی تصمیم گیران پذیرفته شده است و بر همین اساس ساز و کارهای علمی و عملیاتی افکارسنجی ها بخوبی فراهم شده است.

وی در ادامه به مسئولیت وزارت فرهنگ در حوزه مدیریت افکار عمومی اخبار مربوط به بیماری کرونا در ابتدای آغاز به کار دولت مردمی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: رئیس‌جمهور محترم از همان ابتدا بر اهمیت اقناع افکار عمومی و اطلاع‌رسانی دقیق در خصوص بیماری کرونا تاکید داشتند و بنده در آغاز به کار دولت پیشنهاد دادم در قالب یک افکارسنجی به میزان اقبال مردم نسبت به بازگشایی محیط‌های آموزشی و مدارس دست پیدا کنیم. در نخستین آمایش وزارت فرهنگ به این نکته رسیدیم که بیش‌از ۸۰ درصد از مردم به دلیل آمار بالای مرگ‌ومیر مخالف بازگشایی مدارس بودند.

اسماعیلی گفت: دولت مردمی در ادامه مسیر با اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق و اقناع افکار عمومی توانست جو روانی جامعه را به یک آرامش نسبی برساند. از سوی دیگر همزمان با سرعت بخشیدن واکسیناسیون سراسری، افکارسنجی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به ۶۲ درصد رأی موافق رسید.

وی افزود: البته بهمن‌ماه سال گذشته نیز با آغاز موج ششم کرونا مجدداً مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند تا اینکه با تأکید رئیس جمهور محترم هم‌زمان با پشت سر گذاشتن ایام نوروز ۱۴۰۱ آمایش جدیدی را انجام دادیم که در این آمایش ۸۵ درصد از مردم رویکرد مثبتی در بازگشایی مدارس داشتند.

در این جلسه درباره ضرورت تجمیع «داده‌های فرهنگی کشور» در مرکز رصد و راهکارهای جلب مشارکت و همکاری سازمان‌ها و نهادها در تبادل داده، همچنین تعیین سیاست دسترسی به داده‌ها و انتشار گزارش‌های مرکز رصد فرهنگی کشور و نیز استانداردسازی شاخص‌های پیمایش‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور تصمیم‌گیری شد و همچنین احکام اعضای جدید این ستاد توسط وزیر فرهنگ اهدا شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *