به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، احمد رحمانیان؛ قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور و سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی در اجرای بند (ج) ماده 11 قانون تشکیل این سازمان، طی نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی نسبت به طغیان برخی آفات در جنگل‌های هیرکانی شمال کشور و ورود خسارت به درختان هشدار داد.

در این نامه حسب اظهارات متخصصان مربوطه، دلایل عمده طغیان آفات مذکور از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات، تغییرات اقلیمی، تضعیف درختان، فقدان اطلاعات و عدم پایش به‌روز از تغییرات جمعیت این آفت و سایر آفات موجود در اکوسیستم جنگل‌های شمال کشور و محدودیت‌های مربوط به مبارزه شیمیایی در مناطق جنگلی و کمبود اعتبارات و امکانات، عنوان شده است.

قائم‌مقام سازمان بازرسی در نامه فوق خواستار تهیه فوری دستورالعمل جامع مدیریت مبارزه با آفات نامبرده در مناطق جنگلی متناسب با بیولوژی آنها با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، سازمان حفظ نباتات و مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور شده است.

وی همچنین بر ضرورت همکاری سازمان برنامه و بودجه با وزارت جهاد کشاورزی با هدف تأمین اعتبار به منظور تسریع در کنترل جمعیت آفات مورد نظر و کاهش خسارت از طرق مقتضی تأکید کرده است.

انجام اقدامات لازم به منظور جمع‌آوری اطلاعات و پایش به روز از تغییرات جمعیت آفات موجود در اکوسیستم جنگل‌های شمال کشور با انجام پایش آفات و بیماری‌های درختان جنگلی به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع در زمان شیوع برخی آفات مشابه و بروز خسارات جبران‌ناپذیر و زوال جنگل‌های هیرکانی که میراث طبیعی ثبت شده از جمله پیشنهادات سازمان بازرسی به وزیر جهاد کشاورزی در این نامه بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *