به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، نشست مشترک سازمان ثبت و کمیسیون اصل 90 مجلس برگزار شد. در نشست مشترک کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن تقدیر از اقدامات جهادی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در عرصه مأموریت‌ها و تکالیف مهم قانونی، بر رفع مسائل و مشکلات این سازمان با استفاده از ظرفیت‌های مجلس تأکید شد.

نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل 90 در این نشست که در محل سازمان ثبت برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای احراز هویت دو مرحله‌ای و تصدیق الکترونیکی از سوی سازمان ثبت و سایر دستگاه‌های مرتبط گفت: از آنجایی که باید قبل از اجرای کشوری و گسترده این طرح از همه ابعاد آن اطمینان حاصل کنیم، لذا باید همه دستگاه‌های مرتبط همچون حوزه اتباع و مهاجرین وزارت کشور، وزارت امور خارجه و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این زمینه کمک کنند و این اطمینان را به ما بدهند تا بتوانیم این خدمت را به مرور به کل کشور تسری بدهیم و در این زمینه نیز از این دستگاه‌ها برای بررسی موضوع به نشست این کمیسیون دعوت خواهیم کرد.

وی به اجرای آزمایشی این طرح با همکاری مشترک سازمان ثبت و کمیسیون اصل 90 در استان زنجان و رفع اشکالات آن از سوی این سازمان ثبت تا پایان آبان ماه اشاره کرد و افزود: مطابق با وعده داده شده، سازمان ثبت اسناد این کار را به انجام رسانده و بر اساس زمان‌بندی آن را اجرایی خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص مسائل مطرح شده در حوزه کاری مشترک کمیسیون اصل 90 و سازمان ثبت که در این نشست مطرح شد، گفت: یکی از موضوعات که کار مشترک زیادی بر روی آن صورت گرفت اجرای کامل حدنگاری یا کاداستر به‌ویژه در اراضی کشاورزی بوده که سازمان ثبت با همکاری کمیسیون اصل 90 در حال اجرای آن است و ما هم در رفع مشکلات و موانع آن اقدام می‌کنیم.

پژمانفر افزود: در این جلسه همچنین در خصوص بهره‌مندی دستگاه‌ها از اطلاعات و آمارهای پایه‌ای سازمان ثبت و تقاطع‌گیری این اطلاعات به‌ویژه در بخش سامانه املاک و اسکان و نقل و انتقالات خودرو بحث شد و این موارد هم با اقدامات جهادی سازمان ثبت و این کمیسیون پیگیری خواهد شد.

وی با تقدیر از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و روند اقدامات و شتابی که در اجرای تکالیف و مأموریت‌های این سازمان ایجاد شده است، گفت: اطلاعات و اقدامات سازمان ثبت تأثیر مهمی در ساماندهی و رفع معضلات مسکن دارد و به کاهش پرونده‌های قضائی نیز کمک می‌کند و این اقدامات بدون شک در خلوت شدن دادسراها اثر خود را نشان می‌دهد.

رئیس کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه امروز دشمنان ما سرمایه‌گذاری زیادی برای ناامیدی مردم کرده‌اند و ما باید این نگرانی‌های مردم را با اقدامات مؤثر و پیگیری‌های جدی برطرف کنیم، بیان کرد:  سازمان ثبت اسناد با اقدام سریع در راستای قانون تسهیل بهبود فضای کسب و کار، به‌زودی آزمون سردفتری اسناد رسمی را برگزار می‌کند که البته باید حساسیت‌های مهم امر سردفتری در این راستا رعایت و نگرانی‌ها و ملاحظات سازمان ثبت نیز در این زمینه در نظر گرفته شود.

امکان بهره‌مندی 15 دستگاه و وزارتخانه از اطلاعات کاداستر فراهم می‌شود

حسن بابایی، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این نشست اظهار کرد: اگر می‌خواهیم حدنگاری یا کاداستر کشور بی‌نقص انجام شود و نسل‌های آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند باید حتماً کار جامعی صورت بگیرد.

وی افزود: ما نیازمند یک سند جامع همکاری در خصوص حدنگاری یا کاداستر هستیم که بر این مبنا مقرر شده از 15 وزارتخانه یا دستگاه که به صورت مستقیم از اطلاعات حدنگاری سازمان ثبت بهره‌گیری می‌کنند برای شرکت در جلسه کمیسیون اصل 90 دعوت شود تا در یک هماهنگی، اطلاعات سازمان ثبت در زمینه نقشه‌برداری و تصویربرداری‌های هوایی در اختیار این دستگاه‌ها قرار بگیرد که اشتراک این داده‌های ارزشمند قطعاً کمک شایانی به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران حاکمیتی می‌کند.

بابایی گفت: در خصوص زیرساخت‌های مناسب احراز هویت دومرحله‌ای و تصدیق الکترونیکی، به پیشنهاد کمیسیون اصل 90 مقرر شد؛ کار تصدیق الکترونیکی به صورت منطقه‌ای و در چند استان دیگر اجرا شود و برای تسری به کل کشور احتیاط را رعایت می‌کنیم و اگر ایراد خاصی مشاهده نشد به صورت فراگیر اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در این جلسه به پیشنهاد رئیس کمیسیون اصل 90 مقرر شد؛ دستگاه‌های دخیل در این حوزه نیز به صورت جدی پای کار باشند و اطلاعاتی که سازمان ثبت در خصوص اتباع خارجی و بیگانه لازم دارد در اختیار این سازمان قرار بگیرد تا در حوزه تنظیم سند، از حیث احراز هویت مشکلی پیش نیاید.

وی با اشاره به همکاری سازمان ثبت، وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیون اصل 90 در اجرای حدنگاری به‌ویژه در اراضی کشاورزی نیز گفت: میزان حدنگاری و صدور اسناد این اراضی در آبان ماه امسال به 450 هزار هکتار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 برابر رشد داشته است و امیدواریم با هماهنگی‌های به عمل آمده با دادگستری‌های کل استان‌ها، شوراهای قضائی و حفظ حقوق بیت‌المال و و امور اراضی، شاهد روند شتابان در حدنگاری اراضی کشاورزی باشیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزاری نشست‌های مشترک را دارای فواید بسیار به‌ویژه در رفع مشکلات و گرفتاری‌های مردم عنوان کرد و با اشاره به برخی مسائل و مشکلات جدی حوزه سردفتری خاطرنشان کرد: جایگاه و مسائل حوزه سردفتری از نوع اقدامات حاکمیتی و در بسیاری از موارد حتی از حوزه قضاوت نیز حساس‌تر است و اگر بدون تدبیر صحیح اقدام به جذب بیش از حد سردفتر شود که تا همین لحظه نیز می‌توان گفت در بخش‌هایی به اشباع رسیده، ممکن است یک بی‌نظمی حقوقی در کشور ایجاد شود.

بابایی اضافه کرد: به علت کاهش 50 درصدی اسناد بیع تنظیمی در 8 ماهه امسال در این دفاتر، با درخواست‌های استعفا و یا تعطیلی دفترخانه‌ها به علت عدم توانایی در تأمین هزینه نیروی انسانی و اجاره مکان مواجه هستیم؛ لذا باید ساز و کارهای جذب سردفتر اصلاح شود ولی با این وجود بر اساس تکالیف قانونی، آزمون سردفتری در آذرماه امسال برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *