به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118؛ سردار مهدی حاجیان، سخنگوی فراجا در سومین نشست شورای‌عالی ستاد صبر طی سخنانی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه داوری و صلح و سازش در فرماندهی انتظامی کل کشور گفت: اقدامات قابل‌توجهی در این خصوص انجام شده که قابل تسرّی به بخش‌های دیگر است و می‌تواند سیستم قضائی را به‌سمت حل برخی موضوعات و شناسایی کانون‌های بحران هدایت کند.

وی افزود: فرمانده انتظامی کل کشور ساختاری را برای میانجی‌گری و صلح و سازش تعریف کرده است، از جمله ایجاد دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری‌ها که طی آن یک‌هزار و 33 کلانتری به این دایره تجهیز شده‌اند و افراد شاغل در این حوزه، تحصیلات علوم اجتماعی و روانشناسی دارند.

سخنگوی فراجا گفت: در سال گذشته 786 هزار و 945 پرونده به دایره مشاوره و مددکاری که زیر نظر معاونت اجتماعی فرماندهی کل کشور است، ارجاع شده است که این آمار بیانگر رشد 14درصدی است که 71 درصد این پرونده‌ها به مصالحه منتهی شده است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم ساختار نظام‌‌بندی داشته باشیم باید در رابطه با عدالت ترمیمی هم کاری بکنیم.

سخنگوی فراجا تأکید کرد: نظام‌مند کردن این ستاد در قالب میانجی‌گری و غیره با ساختار مشخص می‌تواند انجام شود.

وی ادامه داد: در فراجا مراکز مشاوره‌ای هم داریم که شامل 54 مرکز است و هر کسی هر اختلافی از جمله در حوزه‌های خانواده، طلاق و… می‌تواند به این مراکز مراجعه کند.

حاجیان با بیان اینکه بیش از 2500 روانشناس در این حوزه فعالیت می‌کنند، گفت: برای پیشبرد اهداف این ستاد باید فعالیت‌هایی در حوزه فرهنگ‌سازی تخصصی انجام‌ شود.

وی با اشاره به خدمت خود در استان‌ها و با تأکید بر اینکه برخی افراد چاره‌ای جز سرقت ندارند، گفت: معتادین متجاهر از جمله این افراد هستند و چاره‌ای جز سرقت ندارند و به این دلیل است که می‌گوییم آمار سرقت‌های خرد افزایش یافته است.

سخنگوی فراجا سپس به موضوع نگهداری از سارقین در زندان‌ها هم اشاره و بیان کرد: برای نگهداری سارقین در زندان به‌صورت میانگین ماهیانه 10 میلیون تومان هزینه می‌کنیم در حالی که با نیمی از این مبلغ می‌توان از جرم‌ سرقت پیشگیری کرد.

انتهای پیام/+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *