به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، نشست هم‌اندیشی و اندیشه‌ورزی معاون اول قوه قضائیه با رئیس و جمعی از قضات و روسای شعب دیوان عالی کشور با موضوع نظارت بر حسن اجرای قوانین در دادگاه‌ها و اتقان آرا برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه در ابتدای این نشست بیان کرد: پس از گذشت بیش از 40 سال از انقلاب اسلامی خواسته به حق مردم و رهبری مدیریت قضائی توام با عقلانیت است که این موضوع در دوره فعلی تاحد زیادی محقق شده و احساس می‌شود.

وی افزود: وظیفه ما در دستگاه قضائی به ویژه در دیوان عالی کشور آن است که رسیدگی به پرونده قضائی، مدیریت دستگاه قضائی و مدیریت قضائی، مدیریت اداری و … همواره توام با عقلانیت و مستند به پشتوانه علمی باشد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه در دوره جدید و تحول و تعالی در دستگاه قضا تاکنون جلسات متعددی با نخبگان علمی، دانشگاهی و جامعه داشتیم، تصریح کرد: مباحث این جلسات در رابطه با کیفیت مدیریت قوه قضائیه بود تا ببینیم نخبگان از رئیس قوه قضائیه چه خواسته‌هایی دارند و اینکه چه کارهایی انجام دهیم تا تحولی در قوه قضائیه اتفاق بیفتد.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه نیز از این فکر حمایت و تاکید کرد که برنامه‌های دستگاه قضاً حتما مستند و مبنای علمی داشته باشد و نخبگان پیشنهاد دهند و در خصوص مسائل مختلف صحبت کنند.

مصدق با بیان اینکه باید بدانیم انتظار از قوه قضائیه چه هست و باید در راستای تحقق این انتظار چه اقداماتی انجام دهیم، اظهار کرد: باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که کیفیت رسیدگی به پرونده‌های قضائی در کل کشور چگونه باشد؟

وی افزود: دیوان عالی کشور بر تمام دادگاه نظارت عالیه دارد، لذا باید ببینیم که این نظارت عالیه چگونه اعمال می‌شود؛ امروز نباید صرفاً به اقدامات پایه‌ای در خصوص اتقان آرای قضائی و کیفیت رسیدگی به آن و … توجه کرد، بلکه باید موارد کلان و مهم در این حوزه مورد تاکید قرار گیرد.

وی افزود: پیشنهاد می‌دهم تا دیوان عالی کشور هر فصل از سال یک همایشی را برگزار کند تا قضات دادگاه‌های کیفری یک در استان‌ها به تهران بیایند و موارد مورد اهمیت به آنها گوشزد شود.

مصدق با بیان اینکه امروز در دستگاه قضا به فکر نو نیاز داریم، تاکید کرد: نباید گرفتار روزمرگی شویم.

وی افزود: یکی از مسائل مهم موضوع اتقان آرای قضائی است که نیازمند فکر و اندیشه تحولی است.

وی با اشاره به قرارگاه اجرای فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه، گفت: باید به‌گونه‌ای عمل شود که در سال آینده نسبت به هشت بند بیانات رهبری در مراسم هفتم تیرماه سال جاری به نحوی اقدام شود که این فرامین به صورت عملیاتی اجرایی شود و نسبت به عملکرد خود گزارش دهیم.

معاون اول قوه قضائیه تصریح برنامه‌ریزی برای پیشرفت تا در کیفیت آرای صادره از دادگاه کیفری یک و دو ضروری و برای دیوان عالی کشور حائز اهمیت است.

نبود اتقان آرای قضائی از مشکلات دستگاه قضاست

حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی‌مقدم؛ رئیس دیوان عالی کشور هم با بیان سخنانی در این هیئت اندیشه‌ورز گفت: یکی از راهکارهای موفقیت و راهیابی به توسعه، اندیشه‌ورزی است و با استفاده از نظرات صاحبان اندیشه و صاحبان تجربه، به راحتی می‌توانیم به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه استفاده از فرصت‌ها نخبگان و دانشگاهیان باید مورد تاکید قرار بگیرد، گفت: امروزه در قوه قضائیه درگیر چند مشکل هستیم که در این رابطه دیوان عالی کشور نیز از آن مستثنی نیست.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه اتقان آرای قضائی یکی از این موارد است، تصریح کرد: مشکل دوم که تاثیر در اتقان آرا دارد گردش بیهوده پرونده قضائی در قوه قضائیه است؛ یک پرونده ممکن است شاید ده سال در دستگاه قضائی کشور  در گردش باشد، لذا باید کار دستگاه قضائی بدون فوت وقت انجام شود.

وی افزود: آمارگرایی مشکل سوم است، اگر همکار ما آخر هر ماه آمارش منفی بدهد آن وقت است که دید مسئول نسبت به وی دید خوبی نیست.

مرتضوی‌مقدم ادامه داد: بی‌تجربگی برخی قضات ما یکی دیگر از موارد مهم است و بایستی با تقویت آموزش این نقیصه برطرف شود.

در ادامه این نشست قضات و روسای شعبات دیوان عالی کشور به بحث و گفت‌وگو پرداخته و مسائل، مشکلات، پیشنهادات خود را به معاون اول قوه قضائیه اعلام کردند که حجت‌الاسلام مصدق در این رابطه تاکید کرد که پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده و از سوی قضات دیوان عالی کشور بررسی و جلسات اندیشه‌ورزی با قضات دیوان ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *