رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که ویروس جدیدی با نام آنفلوانزای گوجه‌فرنگی در هندوستان شایع شده است، گفت: این بیماری تهدید کننده زندگی نیست ولی مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند.

به گزارش آبادی 118، دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این‌که آنفلوانزای گوجه‌فرنگی یا تب گوجه‌فرنگی، عفونتی ویروسی‌ است، اظهار کرد: این بیماری تهدید کننده زندگی نیست و بیماری شایعی در کودکان است.

وی با بیان این‌که به تازگی این بیماری عفونی و تب‌زا دربرخی از مناطق هندوستان گزارش شده است، افزود: اول شهریورماه وزارت بهداشت هندوستان دستورالعمل‌هایی را درباره آنفلوانزای گوجه‌فرنگی منتشر کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به نشانه‌های ابتلا به آنفلوانزای گوجه‌فرنگی خاطرنشان کرد: در این بیماری بثورات دایره‌ای شکلی روی بدن ایجاد می‌شود، تب، درد مفاصل و گاها اسهال نیز از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

کم آبی بدن، تهوع، استفراغ و خستگی از دیگر علامت‌های ابتلا به این بیماری است که دکتر ناجی به آن اشاره کرد و افزود: آنفلوانزای گوجه‌فرنگی معمولا با نام HFMD که به معنای بیماری دهان، دست و پا نامیده می‌شود نیز معروف است، عامل این بیماری نوعی انترو ویروس که اساسا از طریق گوارشی و همچنین تنفس منتقل می‌شود. تصور می‌شود انفلوانزای گوجه‌فرنگی توسط ویروس کوکسای A-۱۶ و A-۶ ایجادشده باشد.

وی با تاکید بر این‌که تعداد عفونت‌های ویروسی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند بسیار زیاد است و نمی‌توان همه این ویروس‌ها را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داد عنوان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به تاثیر بیماری‌های همه‌گیر تعداد آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های ویروس شناسی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به این که بیماری آنفلوانزای گوجه فرنگی به راحتی قابل شناسایی است، گفت: عفونت‌های ایجاد شده ناشی از این ویروس می‌تواند باعث بروز برخی علامت‌های عصبی شود، بنابراین عفونت مغزی نیز ممکن است در مبتلایان به‌وجود بیاید.

وی گفت: این بیماری در ۹۹ درصد مبتلایان، بیماری خودبه‌خود برطرف می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با بیان این‌که بثورات گوجه‌فرنگی معمولا روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه، کف دست و پا ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: در برخی افراد این نشانه‌ها زیر ناخن بروز می‌کند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ناجی به روش‌های درمانی بیماری آنفلوانزای گوجه فرنگی اشاره کرد و افزود: داروها بر اساس علامت‌های بیماری تجویز می‌شوند و بر اساس دستورالعمل‌هایی که برای این بیماری منتشر شده مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند. باید به سایرین نیز آموزش داد که کودک مبتلا به این بیماری را در آغوش نگیرند و همچنین مراقبت کنند که کودک انگشت خود را نمکد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آنفلوانزای گوجه‌فرنگی با آنفلوانزای میمونی اشتباه تشخیص داده شود؟ گفت: بثورات آبله میمون عمیق‌تر است و گسترش بثورات روی بدن نیز متفاوت است اما مانند آبله میمون درمان خاصی هم برای آنفلوانزای گوجه فرنگی وجود ندارد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *