به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، مهارت‌آموزی به دانش‌آموزان از آن دست موضوعاتی‌ است که با وجود تأکید مسئولان کشور در سطوح مختلف همچنان در میدان اجرا با درهای بسته مواجه است.

هر چند تا به امروز تلاش‌های مختلفی برای عینیت‌بخشی به آرزوی دیرینه نظام آموزشی در تربیت دانش‌آموزان ماهر شکل گرفته است اما عمر طرح‌های مختلف این حوزه پایدار نیست.

صاحب‌نظران درباره نوع مهارت‌هایی که می‌توان در مدارس  به دانش‌آموزان آموزش داد، نظرات متفاوتی دارند برخی بر این باورند که نظام آموزش عمومی فرصتی برای توانمندسازی دانش‌آموزان در حوزه مهارت‌های نرم است، توانمندی‌هایی همچون خوب نوشتن، تسلط بر سخن گفتن، اندیشیدن یا حتی اعتماد به نفس.

در مقابل برخی هم معتقدند باید متناسب با گروه‌های سنی مختلف دانش‌آموزان مهارت‌های یدی به آنها آموزش داد مثلا  در دوره ابتدایی کاشت یک گیاه و در دوره متوسطه مهارت‌های کاربردی‌تر مانند تعمیر لوازم منزل.

نظام آموزشی کشور در تمام این سال‌ها، توفیق چندانی در این عرصه نداشته است از سوی دیگر هنرستان‌های کشور که تنها فرصت برای علاقه‌مندان به مهارت است با محدودیت‌ها و چالش‌هایی همراه هستند، محدودیت‌هایی که گاه مانعی بر سر راه جذب تعداد بیشتری از دانش آموزان و گاهی نیز زمینه‌ساز توسعه رشته‌هایی شده است که نیاز کمتری به لوازم و تجهیزات دارند و به اصطلاح یدی نیستند.

در همین ارتباط عباس بیات؛ مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 در پاسخ به این پرسش که ملاک توسعه رشته‌های هنرستانی چیست؟ آیا در منطقه‌ای که قطب کشاورزی است، هنرستان حسابداری به دلیل هزینه کمتر آن ایجاد می‌شود، اظهار کرد: با وجود تلاش‌های انجام شده اما همچنان در توسعه متوازن رشته‌های هنرستانی وضعیت مطلوب نداریم به عنوان مثال در گلستان، یک زیست‌بوم و در سیستان و بلوچستان زیست‌بوم دیگری وجود دارد. در برخی مناطق پایه اشتغال صنعت و در برخی مناطق کشاورزی یا خدمات است اما در تمام استان‌ها 10 رشته اول هنرستان‌ها، یکسان است! به عنوان مثال حسابداری یا رشته‌های مرتبط با کامپیوتر.

توسعه رشته‌های کم‌هزینه؟

وی افزود: برخی مواقع توجه سیاست‌گذاران، توسعه کمی هنرستان‌ها بوده و به کیفیت توجهی نشده است. به عنوان مثال هدف‌گذاری شده تا 50 درصد دانش‌آموزان به هنرستان‌ها بروند در حالیکه امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی آن وجود ندارد بنابراین مجبور شدند برای نزدیک شدن به این هدف‌گذاری، رشته‌های کم‌هزینه را توسعه دهند.

بیات گفت: برخی رشته‌ها مانند مکانیک خودرو در تمام کشور نیاز است اما باید بررسی شود در یک استان تعداد هنرستان‌هایی که رشته مکانیک خودرو دارند متناسب با نیاز استان است یا خیر. همچنین ایجاد رشته حسابداری در یک منطقه روستایی محل تأمل است البته شرایط رشته کامپیوتر تا حدودی متفاوت است چرا که با توسعه فناوری‌های نوین و توسعه فضای مجازی، ایجاد این رشته قابل توجیه است و نیاز کشور بیش از این است اما اینکه چه مهارت و استانداردی در رشته‌های زمینه کامپیوتر توسعه یابد نیازمند بررسی است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: سعی داریم به توسعه کیفی هنرستان‌ها بپردازیم و امیدوارم سیاست گذاران کشور این وضعیت را با توسعه کمی ارزیابی نکنند بلکه توسعه کیفی رصد شود البته این فرایند زمان بر است و باید امکانات و تجهیزات در کشور تامین شود.

کمبود نیروی انسانی متخصص

وی در پاسخ به این پرسش که هنرستان‌ها با چه مشکلاتی مواجه هستند، برخی مدیران هنرستان‌ها از کمبود نیروی انسانی ماهر سخن می‌گویند؟ بیان کرد: یکی از مشکلات هنرستان‌ها، کمبود نیروی نیروی انسانی متخصص است، دانشگاه شهید رجایی به لحاظ کمیت کفاف تامین نیروی انسانی هنرستان‌ها را نمی‌دهد همچنین جدا شدن آموزشکده‌ها از آموزش و پرورش خسارت بزرگی بود. هم اکنون نیاز است بخشی از این آموزشکده‌ها به آموزش و پرورش بازگردد چرا که هیچ آموزشکده‌ای برای توسعه برخی رشته‌ها از جمله کشاورزی و تربیت هنرآموز نداریم.

سازمان فنی و حرفه‌ای با آموزش و پرورش مشارکت می‌کند؟

بیات گفت: در بخش دختران قبلاً دانشکده شریعتی فعالیت می‌کرد که اکنون آن را از دست داده‌ایم و برای تأمین هنرآموز رشته طراحی دوخت سیستمی برای تربیت هنرآموز نداریم، یکی از درخواست‌های ما از دولت و مجلس خصوصاً در برنامه هفتم توسعه این است که کمک کنند بخشی از آموزشکده‌ها به آموزش و پرورش بازگردد.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا برای آموزش مهارت به دانش آموزان با سازمان فنی و حرفه ای وارد مذاکره شدید و آنها حاضر به همراهی با این وزارتخانه برای آموزش مهارت به دانش آموزان هستند؟ متذکر شد: در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی وجود دارد، برای اجرای برنامه ایران مهارت و اجرای شاخه کاردانش از ظرفیت سازمان فنی‌وحرفه‌ای استفاده می‌شود.

وی متذکر شد: بحث آموزش یک مهارت به دانش‌آموزان شاخه نظری حداقل از زمان تصویب قانون وزارت آموزش و پرورش مطرح بوده اما به دلایل پیش‌گفته، تاکنون محقق نشده است.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *