به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، چهارمین جلسه قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت‌گانه مقام معظم رهبری در قوه قضائیه به ریاست حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه و همچنین مسئولان عالی قضائی برگزار شد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه پیگیری پرونده‌های مهم تا حصول نتیجه، یکی از فرامین رهبر انقلاب در جلسه هفتم تیرماه سال جاری بود، اظهار کرد: از مدت‌ها قبل به دنبال این بودیم تا ارائه گزارش درباره نحوه پیگیری پرونده‌های قضائی به صورت موثر در افکار عمومی صورت بگیرد.

وی افزود: در مورد پرونده‌ها و موضوعات مهم دو وظیفه وجود دارد؛ یکی پیگیری و اقدام قانونی و قضائی تا حصول نتیجه و دوم اطلاع‌رسانی صحیح به مردم در مورد اقدامات.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: به صورت کلی اطلاع‌رسانی برای مردم برای اینکه از وضعیت دستگاه عدلیه آگاه شوند، مطلوب نیست باید راهکار اجرایی مناسبی برای تقویت اطلاع‌رسانی در نظر گرفته شود.

مصدق ادامه داد: همکاران ما پرونده‌های بسیار حجیم و مهمی رسیدگی می‌کنند که در مواردی آرای صادره تأثیر بسیار زیادی دارد و ما باید مبنا و راهکاری را پیدا کنیم تا مردم بدانند که قضات دستگاه قضائی چه میزان زحمت می‌کشند‌.

وی افزود: اگر به دادگاه‌ها و دادسراها مراجعه کنیم با حجم انبوهی از پرونده‌های بسیار مهم مواجه خواهیم بود و قضات ما شبانه‌روزی کار می‌کنند، لذا باید به دنبال این باشیم که چگونه می‌توانیم بابت عملکرد قوه قضائیه برای مردم آگاهی‌سازی کنیم.

مصدق تصریح کرد: اعتقاد بنده این است که خیلی از افراد بیش از 10 درصد اقدامات قوه قضائیه با خبر نیستند و فکر می‌کنند که قاضی صبح می‌آید و ظهر به خانه می‌رود و سختی ها و مشکلات شغل قضا را درک نمی‌کنند.

وی افزود: اطلاع‌رسانی اقدامات دستگاه قضائی باید به صورت خاص و عام انجام شود، یعنی برای پرونده‌های خاص به صورت اختصاصی اطلاع‌رسانی جداگانه صورت گیرد و برای عموم اقدامات نیز باید به صورت کلی برنامه‌ریزی برای اطلاع‌رسانی انجام شود.

معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: رسانه در خصوص ارائه گزارش و ارتباط‌گیری با افکار عمومی باید در فرآیند  رسیدگی بر پرونده‌ها قرار بگیرد.

آزاد ابراهیم‌زادگان، رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه هم با اشاره به اینکه مهمترین مسئله رسانه‌ای برخورد با افکار عمومی و احساس رضایت از قوه ‏قضائیه است، بیان کرد: تفکر بر این است که در مورد این موضوع مشکلات اساسی وجود دارد که باید به نحو مقتضی حل شود.

وی افزود: در خصوص پرونده‌های ذهنی مردم در حوزه قضا، یک تعداد پرونده وجود دارد که در رابطه با آنها به صورت کامل شفاف‌سازی نشده است یا اینکه پرونده‌ای مختومه یا باز مانده اما نتیجه این رسیدگی‏‌ها به طور صحیح اطلاع‌رسانی نشده و لذا ممکن است در ذهن مردم باز باشد و نیاز وجود دارد که اطلاع‌رسانی پرونده‌های مهم صحیح و دقیق انجام شود.

ابراهیم‌زادگان تاکید کرد: باید به مردم بگوییم که اختتامیه پرونده به چه صورت بوده و خروجی آن چیست.

رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه ادامه داد: توضیح پرونده‌ها برای مردم کار سختی است، امر رسانه در قوه قضائیه امری تاسیسی است یعنی از سال 97 تشکیلات مرکز رسانه به آن ابلاغ شده است و تا قبل از این سال مسئول متمرکز در قوه ‏قضائیه در امر رسانه نداشتیم.

وی افزود: رسانه در ارائه گزارش و در رابطه با ارتباط‌گیری با افکار عمومی باید در فرآیند پرونده قرار گیرد تا در ادامه بتواند در این راه اطلاع‌رسانی کند.

وی با بیان اینکه در بحث رسانه موضوعی داریم به نام پیوست رسانه‌ای که قبل از وقوع خبر را بیان می‌کند، گفت: اگر فرایند را طی نکنیم به صورت قطع نمی‌توانیم اطلاع‌رسانی درست انجام دهیم.

در ادامه جلسه مسئولان قضائی حاضر در جلسه با بیان مطالبی به ارائه راهکارهایی در خصوص نحوه اجرایی شدن بهتر فرامین مقام معظم رهبری در دستگاه قضا پرداختند.

در پایان این نشست مصوب شد که طرف دو هفته وضعیت پرونده‌های مهم در کل کشور رصد و آمار این پرونده‌ها استخراج و سازوکار مدیریت و نظارت و پیگیری در داستانی کل کشور و معاونت اول ایجاد شود. همچنین مقرر شد؛ در هر دادگستری استان یک شورای مدیریتی برای پیگیری موضوعات و پرونده‌های مهم تشکیل و با ایجاد سازوکار مشورتی علمی، این قبیل پرونده‌ها پیگیری و بر اساس دستورالعمل‌های مصوب رئیس قوه قضائیه، اطلاع‌رسانی انجام شود. ایجاد سامانه‌های الکترونیکی مناسب برای راهکار و پایش پرونده‌های مهم و موضوعات تأثیرگذار بر افکار عمومی و مصادیق آنها از دیگر مصوبات قرارگاه بود. همچنین مقرر شد، شیوه‌نامه خاص اطلاع‌رسانی این قبیل موضوعات ظرف دو هفته آینده ایجاد شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *