به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضاییه در گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: در ارتباط با نشر اکاذیب در مقررات مختلف از جمله قانون مجازات اسلامی به این مهم توجه شده است و از باب نشر اکاذیب به‌قصد تشویش اذهان عمومی اگر محقق شود قابلیت مجازات دارد.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: این موضوع به‌وسیله نامه، شکوائیه، یا عرایض، گزارش و هرگونه اوراق خطی صورت گیرد، تعریف خاص خود را دارد؛ اکاذیب جمع است و اگر مفرد هم باشد آنهایی که مبادرت به ابراز سخن کذب کنند بعد از فصل‌الخطاب بودن و بعد از اینکه همه چیز مشخص است و بالتبع هیجانات و تشویشی ایجاد کنند و افرادی را به میدان بیاورند این موجب می‌شود که خللی در مسئله امنیت کشور ایجاد شود و این افراد باید پاسخگوی اقدام خود باشند.

وی افزود: علی‌رغم شفافیت و مبرهن بودن قضیه، متأسفانه عده‌ای موجبات تشویش اذهان را فراهم می‌آورند. به‌صورت شفاف و روشن بعد از فرمان مقام معظم رهبری بیانیه دادیم و اعلام کردیم در قبال کسانی که مرتکب این اقدامات می‌شوند قائل به تفکیک و دسته‌بندی هستیم؛ تفکیک متهمین و مرتکبین، آنهایی که مباشر و شریکند، معاونند، آنهایی که مسبین اصلی هستند.

ستایشی اضافه کرد: اعتقاد ما این است که برخورد باید برخورد مدبرانه، هوشمندانه، عبرت‌آموز و بازدارنده باشد با عناصر اصلی و کسانی که اغفال شدند. بحث تفکیک را شروع کردیم و عملاً هم صورت پذیرفته است. در یک روز بیش از یک‌هزار نفری که بازداشت شده بودند در یک بازه آزاد شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: با کسانی که مرتکب اعمال جنایی شده و اساس کار هستند و قتل و غارت و تخریب به وجود آوردند قوه قضاییه با کمال اقتدار برخورد عبرت‌آموز خواهد کرد.

ستایشی ضمن تأکید بر این که رسانه ملی باید کار رسانه‎ای انجام دهد، افزود: ما مورد هجمه رسانه‌ای واقع شده‌ایم لذا بایستی از ظرفیت‌های رسانه ملی استفاده کنیم؛ تبیین و روشنگری کنیم تا جایی برای کسانی که می‌خواهند تشویش کنند، نباشد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره بررسی علت فوت مهسا امینی گفت: قوه قضاییه تدقیق در رسیدگی به موضوع را فدای سرعت نکرد و متمسک به یکی از بی‌نظیرترین و قوی‌ترین سطوح کمیسیونی شد که مربوط به کمیسیون‌های تخصصی در سازمان پزشکی قانونی بود.

وی ادامه داد: حضور 19 نفر از صاحب‌نظران و متخصصین در این فن کاملاً می‌درخشید و تجلی داشت. اینها دقت کامل و اقدام موشکافانه کردند و به‌دور از هر هیاهو دقت کامل کردند و به بررسی علت تامه فوت پرداختند و مشخص کردند نکاتی که ابراز شده است مبنی بر این قضیه که صدماتی بر مرحومه وارد شده است منطبق بر داده‌ها نیست و فوت بر اساس صدمات نبوده است و ارتباطی با آن ندارد.

انتهای پیام/+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *