به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 ؛ صبح امروز (چهارشنبه 9 شهریور) حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه به همراه علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران با حضور در مجتمع قضائی غدیر از دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران بازدید کرد.

مصدق در جریان این بازدید با حضور در یک نشست صمیمی در جمع قضات، مستشاران و کارکنان دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران مشکلات و نظرات قضات این مجموعه قضائی را استماع و به سؤالات آنان پاسخ داد.

مصدق در این نشست گفت: امام حسین‌(ع) در یکی از روایات خود می‌فرمایند: “خواسته‌های مردم از شما جزو نعمت‌هایی است که خداوند به شما عنایت کرده، از مراجعه مردم به شما، خسته نشوید. انجام خواسته‌های مردم توسط شما یک نعمت است که نصیب هرکسی نمی‌شود.” مصداق این روایت شما قضات و کارمندان دادگستری هستید تا در خدمت به مردم این را در نامه اعمال خود ثبت کنید.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه ملاک عمل ما سند تحول قضائی است، اظهار کرد: این سند راهبرد و نقشه راهمان است که‌ هم مورد تأیید و تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته و هم مورد تأکید رئیس قوه قضائیه است.

وی با بیان اینکه این نقشه راه سند است و نیاز به برنامه دارد و باید تدوین شود، گفت: برای نخستین بار اوایل سال جاری برنامه‌های اجرایی را بر اساس سند تحول تدوین‌ و‌ ابلاغ کردیم و هدف اصلی ما اجرای کامل سند تحول است.

مصدق تصریح کرد: این برنامه‌ها را با مشارکت روسای کل دادگستری، قضات و فرهیختگان تدوین کردیم و در حال حاضر نیز عملیاتی شده است.

وی افزود: در سند تحول هر آنچه مدنظر شما قضات قرار دارد، وجود دارد و هیچ موضوعی نیست که در سند نیامده باشد، لذا نکته مهم این است که این سند به طور کامل اجرایی و عملیاتی شود.

مصدق اظهار کرد: قوانینی دست و پاگیر به نفع مردم اصلاح شود و اینکه پرونده بیش از یکسال در دادگاه‌ها به دلیل اختلاف در صلاحیت معطل شود، قابل پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا یکی از سالم‌ترین دستگاه‌ها در کشور است، گفت: طبق آمارهای اخذ شده از منابع و مراجع نظارتی، قضات از سالم‌ترین و درستکارترین اقشار شاغل در کل دستگاه‌های کشور هستند. قضات به صورت شبانه‌روز تحت رصد مراجع نظارتی هستند و میزان سلامت اداری قضات از همه صنوف بیشتر است و اگر معدودی از افراد تخلفی کنند در مقابل خیل عظیم قضات شریف و درستکار و پرتلاش بسیاربسیار ناچیز هستند.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه نقطه نظرات و مشکلات قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران را دریافت کردم، گفت: سعی بر این است تا پیگیری لازم برای کاهش مشکلات رفاهی قضات و خانواده‌های آنها انجام شود.

مصدق با اشاره به انجام مقدمات برای راه‌اندازی ساختمان شماره 2 دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران، تصریح کرد: برای راه‌اندازی این مجموعه قضائی در استان تهران هر اقدامی که لازم باشد را پیگیری خواهیم کرد تا از بار و فشار کاری قضات در این مجموعه کاسته شود.

شعب تجدیدنظر در استان تهران باید فعال شوند

علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران هم در جریان این بازدید با اشاره به مشکلات و درخواست‌هایی که در این جلسه توسط قضات دادگاه‌های تجدیدنظر عنوان شد، بیان کرد: این موارد نکاتی بود که دغدغه تمام همکاران است و در این جلسه به آن پرداخته و بیان شد.

وی افزود: در شروع دوره مدیریت جدید شاهد تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته از لحاظ تکریم مجموعه قضائی هستیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: امروز در دوره تحول و تعالی مدیریت قوه قضائیه آنچه که دغدغه همکاران است به مراتب بیشتر مورد پیگیری و دغدغه رئیس قوه قضائیه و معاون اول دستگاه قضائی است؛ شاهد هستم در آغاز این دوره از مدیریت جدید دستگاه قضائی ‌که چه تلاش‌ها و ‌چه پیگیری‌هایی توسط رئیس قوه قضائیه انجام شده است.

وی افزود: مدیریت امروز در تاریخ قوه قضائیه کم‌نظیر است، مدیریتی عالمانه، عاقلانه، هوشمند ‌و ‌با نگاهی همه‌‌جانبه بر تمام موضوعات حاکم ‌است.

القاصی‌مهر اظهار کرد: در فرایند لایحه بودجه سالانه دولت در سال 1401 با پیگیری‌ها و تلاش‌های معاون اول قوه قضائیه از دولت و مجلس، تمهیدات لازم برای اینکه بخشی از دغدغه‌های قضات و زحمات کارکنان ‌جبران شود، موارد قابل توجهی لحاظ شده است که امیدواریم در آینده نزدیک ثمره این تلاش‌ها و زحمات وی و مسئولان عالی در ترمیم حقوق کارکنان نهایی و اجرایی شود.

وی افزود: در پی پیگیری‌های انجام شده، ساختار تشکیلاتی دادگستری استان تهران تصویب و 450 شعبه به دادگستری استان اضافه شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: مهم‌ترین مشکل موجود در مجموعه‌ دادگستری استان تهران دو موضوع کمبود قاضی و‌ بحث اطاله و ‌معوق ماندن پرونده‌های قضائی است که اگر این موارد حل و فصل شوند، قطعاً بخشی از مشکلات و معضلات قضات نیز برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه میانگین وارده پرونده‌های قضائی در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران 240 فقره پرونده است، گفت: تعداد وارده پرونده‌ها در شعب دادگاه‌های حقوقی 245 فقره، در شعب دادگاه‌های کیفری 208 فقره و در شعب دادگاه‎های خانواده 348 فقره است.

وی افزود: با اقدامات شبانه‌روزی و فعالیت قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در شش ماهه اخیر، تعداد موجودی پرونده‌های قضائی از 31 هزار پرونده به 26 هزار پرونده کاهش یافته است.

القاصی‌مهر با بیان اینکه هر شعبه دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران معادل دو شعبه در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: این حجم از کار در آرامش و تمرکز همکارانم به ویژه در مسائل شخصی اثرگذار است.

وی با بیان اینکه باید شعب تجدید نظر در استان تهران فعال شوند، گفت: باید شعب فعال در دادگاه‌های تجدید نظر استان به بیش از 110 شعبه فعال برسد که لازمه آن چرخش نیرو ‌در مجموعه دادگستری استان است که باید انجام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه یکی از اقدامات برای رفاه حال قضات تأمین مسکن آنهاست، اظهار کرد: 170 منزل در حال ساخت داریم که 70 درصد این منازل نیز پیشرفت فیزیکی دارد، لذا اگر این منازل تکمیل شود بخشی از دغدغه همکاران در بخش مسکن را فراهم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات دادگستری استان تهران فعال شدن مجتمع شماره دو دادگاه‌های تجدید نظر در استان است، گفت: بنا داریم تا این مجتمع را در غرب تهران فعال کنیم تا تراکم کار‌ در این مجموعه کاهش پیدا کند، لذا اگر تعداد نیروی قاضی برای استقرار در این مجتمع تامین شود، این پروژه انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *