به گزارش خبرگزاری آبادی 118، نخبگان تبدیل به یکی از اساسی‌ترین موضوعات در عصر فعلی شده و بسیاری از نخبگان نسبت به همه‌گیری این موضوع هشدار جدی می‌دهند. این‌میان، یکی از اساسی‌ترین مقولات، شناخت دلایل این موضوع، بررسی ابعاد و زمینه‌ها و پیامدهای مهاجرت نخبگان است. از سویی دیگر، شنیدن سخنان چهره‌هایی که در خارج از ایران زندگی و تحصیل کردند، اما پس از مدتی به کشور بازگشته و مشغول به فعالیت علمی و تجاری هستند، می‌تواند در حل پدیده مهاجرت راهگشا باشد.

فرهنگسرای اندیشه با راه‌اندازی نشست‌های «بازاندیشی مهاجرت» تلاش کرده ضمن بررسی نقاط دیده نشده در موضوع مهاجرت و بررسی زمینه‌های بروز این موضوع، تریبونی برای شنیدن سخنان افرادی باشد که به کشور بازگشته و فعالیت می‌کنند. دلایل این افراد برای بازگشت به کشور، مشکلاتی که سر راه دارند و انتظارات آنان از دولت، بخش مهمی از این نشست را تشکیل داده است.

تاکنون جلسات مختلفی از این نشست‌ها در فرهنگسرای اندیشه برگزار شده و ابعاد متعددی از پدیده مهاجرت نخبگان مورد بررسی قرار گرفته است. جدیدترین جلسات از این ویژه برنامه، این هفته در فرهنگسرای اندیشه برگزار شده و از رادیو گفت‌وگو نیز پخش می‌شود.

جلسه بازاندیشی مهاجرت با موضوع «مهاجرت، بینش، منش و کنش» روز دوشنبه ۹ آبان از ساعت ۹:۳۰ در دبیرستان دخترانه هاجر برگزار شده و نظرات دانش‌آموزان نسبت به این مقوله را منعکس می‌کند.

همچنین ویژه برنامه دیگری با موضوع «مهاجرت دانشجویی» سه‌شنبه ۱۰ آبان از ساعت ۱۴ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود. سعید واشقانی فراهانی دبیر بین‌الملل دفتر تحکیم وحدت و محمدحسین عطایی دولت‌آبادی مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به بررسی این موضوع می‌پردازند. حمید یزدانیان نیز اجرای جلسه را برعهده دارد.

علاقه‌مندان برای شرکت در جلسه روز سه‌شنبه می‌توانند به فرهنگسرای اندیشه واقع در خیابان شریعتی نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید منفردنیاکی (اندیشه) مراجعه کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *