به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، رتبه‌بندی معلمان وارد فاز اجرایی شد و سامانه رتبه‌بندی معلمان به‌آدرس rtb.medu.ir فعال است و معلمان با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده باید اطلاعات خود را در سامانه رتبه‌بندی به‌آدرس rtb.medu.ir بارگذاری کنند.

تمام معلمان که در حکم پرسنلی آنها از کلمات معادل «معلم، آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی و…» استفاده شده، امکان ورود به سامانه و تکمیل فرم‌ها را دارند.

مدارک و مستندات باید منتهی به 31 شهریور 1400 باشد و سامانه به‌صورت خودکار تاریخ‌های پس از آن را نمی‌پذیرد. نام کاربری سامانه، کد ملی و کلمه عبور به سامانه همان کلمه عبور سامانه پروفایل است.

طبق آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان، نیروهای فاقد کد شناسه استخدام مورد تایید سازمان اداری و استخدامی کشور، کارکنان مامور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی (با حفظ پست سازمانی یا بدون آن)، کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی (به استثنای مدیران و معاونین که از آموزش و پرورش حقوق دریافت می‌کنند)، نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه، تمام افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند، افرادی که در مرخصی بدون حقوق به سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی و افراد مأمور به تحصیل مشمول رتبه‌بندی نیستند.

مشکل رتبه‌بندی معلمان مهرآفرین نیز حل شده است و آنها با شرکت در آزمون داخلی که مهر ماه برگزار می‌شود، مشمول رتبه‌بندی خواهند شد.

طبق اعلام کارگروه رتبه‌بندی معلمان، فرصت بارگذاری مدارک در سامانه رتبه‌بندی معلمان تا پایان روز جمعه 25 شهریور 1401 تمدید شد. همچنین افرادی که ثبت نهایی کرده‎اند اما قصد ویرایش اطلاعات خود را دارند می‎‌توانند مجدد در مهلت تمدید شده نسبت به اضافه یا کم کردن اطلاعات خود اقدام کنند.

اعتراض معلمان به اجبار بارگذاری مدارک

البته برخی معلمان نسبت به اجبار بارگذاری مدارک در سامانه معترض هستند. آنها می‌گویند: “تمام مدارک شاغلین و بازنشستگان فرهنگی در کارگزینی ادارات موجود است. همچنین رتبه‌های همکاران با سوابق بالای 20 سال مشخص است و برای دریافت این رتبه‌ها، مدارک و مستندات ارائه شده و اکثر فرهنگیان باتجربه فرصتی برای ارتقای به رتبه بالاتر را ندارند. لذا بارگذاری هرگونه مدرک در سامانه رتبه‌بندی مورد اعتراض جامعه فرهنگیان است.”

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش گفته است: “اگر فردی اصلاً نمی‌خواهند مدرکی بارگذاری کند، خب طبیعی است که رتبه‌بندی شامل حالش نشود. البته روی این موضوع در هیئت ممیزه تصمیم می‌گیریم. ممکن است فردی مدارک بارگذاری نکرده باشد، اما بر اساس همان مدارکی که از وی در دست داریم و موجود است برایش رتبه صادر می‌کنیم که البته این پیشنهاد را می‌دهم و باید بررسی شود تا در هیئت ممیزه روی آن نظر بدهند.”

ارزیابی عملکرد آموزشی، اداری و تجربی با 30 درصد امتیاز؛ سنجش عمومی دانش، بینش و مهارت‌های تعلیم و تربیت در ابعاد شایستگی‌ عمومی، تخصصی و حرفه‌ای با 40 درصد امتیاز و ارزیابی حرفه‌ای و تخصصی با 30 درصد امتیاز در رتبه‌بندی معلمان مدنظر است.

حداقل امتیاز مورد نیاز برای احراز هر یک از رتبه‌ها در جدول زیر مشخص است.

عنوان رتبه

شایستگی‌های عمومی

(300 امتیاز از کل)

شایستگی‌های تخصصی

(260 امتیاز از کل)

شایستگی‌های حرفه‌ای

(240 امتیاز از کل)

تجربه

(200 امتیاز از کل)

امتیاز احراز رتبه
آموزشیار معلم 150 140 130 50 470
مربی معلم 180 150 120 70 520
استادیار معلم 200 160 160 80 600
دانشیار معلم 230 200 190 130 750
استاد معلم 260 240 230 170 900

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *