رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مردم و سمن‌های محیط زیستی در حفظ و صیانت از محیط زیست کشور گفت: حفاظت از محیط زیست بدون حضور مردم دست نیافتنی است.

به گزارش آبادی 118 علی سلاجقه در گردهمایی تشکل‌های مردم‌نهاد و فعالان محیط زیستی که صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به توصیه رییس جمهوری مبنی بر استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های محیط زیستی، نخبگان و دانشگاهیان اظهارکرد: ما حتما در مباحث سیاستگذاری سازمان از دیدگاه‌های سمن‌های محیط زیستی استفاده می‌کنیم.

وی افزود: این دولت دو میثاق محیط زیستی دارد که یکی تاکید رییس جمهوری مبنی بر توسعه، فرع بر محیط زیست بودن است و دیگر اینکه هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ نخواهد خورد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: مدیران محیط زیست استان‌ها مکلفند هر دو ماه یک بار با سمن‌ها جلسه داشته باشند و در مورد پروژه‌هایی که در دست دارند، سمن‌های محیط زیستی را نیز در جریان بگذارند.

سلاجقه همچنین خواستار برگزاری نشست خود با سمن‌ها به‌صورت فصلی شد و تاکید کرد: در فواصل برگزاری این نشست‌ها می‌بایست مباحث مطرح شده در هر نشست ارزیابی شود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به شعار سال سازمان حفاظت محیط زیست که مبتنی بر شعار سال مقام معظم رهبری طراحی شده است، تصریح کرد: شعار «محیط زیست مردم‌پایه، هوشمند و فناورانه» بیانگر اعتقاد ما به ضرورت حضور مردم در عرصه حفاظت و صیانت از محیط زیست است چراکه بدون حضور مردم، این هدف دست یافتنی نخواهد بود.

وی راه اندازی ۳۲ خانه محیط زیست در استان‌های مختلف را دارای ظرفیت‌های فوق العاده‌ای دانست و گفت: حتما بخش‌های مختلف سازمان حفاظت محیط زیست از طرح‌های پژوهشی شما استقبال می کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آغاز به کار مرکز آموزش محیطبانی بعد از چند سال خاطرنشان کرد: هم اینک قانون محیطبانان در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که ان‌شاءالله با تصویب آن، جایگاه محیطبانان ارتقا پیدا خواهد کرد.

سلاجقه در ادامه گفت: در حال حاضر محیط زیست ما در خیلی از مسایل در آستانه‌ها قرار گرفته است و همه ما مکلفیم که این محیط زیست را حفظ کنیم.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر ارتقای جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست و برخورد قاطع این سازمان با تخلفات محیط زیستی تصریح کرد: رییس جمهوری همواره بر رفع گره‌های ذهنی مردم و تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه تمامی که به استخوان لای زخم محیط زیست کشور تبدیل شده‌اند، تاکید دارند.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه هم اکنون مردم در موضوعات زیست محیطی از مسوولان جلوترند، مباحثی چون کمبود آب، فرونشست دشت‌ها، ریزگردها، پوشش گیاهی و جانوری و پسماند را از جمله دغدغه‌های محیط زیستی مردم برشمرد.

عزم دولت سیزدهم بر تکمیل پروژه‌های طرح احیای دریاچه ارومیه

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: در بحث احیای دریاچه ارومیه یک طرح کلان تعریف و سرمایه‌های بزرگی از کشور در آن صرف شد اما هنوز همه پروژه‌های آن به بهره‌برداری نرسیده است.

وی با تاکید بر عزم دولت برای تکمیل پروژه‌های طرح احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: الان تونل کانی‌سیب مشکل فنی دارد که باید اصلاح شود و تا این اتفاق نیفتد، امکان انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه وجود ندارد.

سلاجقه با بیان اینکه در دولت سیزدهم حق‌آبه محیط زیست پس از آب شرب در اولویت دوم تخصیص آب قرار دارد، تصریح کرد: از وزارت نیرو خواسته‌ایم که حق‌آبه تالاب‌ها را سر تالاب به ما تحویل دهد.

ضرورت بازبینی در مرزبندی مناطق چهارگانه محیط زیست

معاون رییس جمهور متذکر شد: اگرچه ما به دنبال حفظ و ارتقا و توسعه مناطق چهارگانه محیط زیست و حیات وحش این مناطق هستیم اما در بعضی از قسمت‌ها مرزبندی مناطق حفاظت شده، معیشت مردم را با محدودیت مواجه کرده است که می‌بایست روی مرز این مناطق بازبینی‌هایی صورت بگیرد.

وی همچنین بر برخورد جدی سازمان حفاظت محیط زیست با زمین‌خواری و دست‌اندازی به بیت‌المال تاکید کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طراحی نقشه مکان‌یابی آب شیرین‌کن‌ها از سوی این سازمان و ارسال آن به سازمان‌های مختلف گفت: تا پایان شهریور نقشه‌های ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیستی شش استان کشور آماده خواهد شد.

استفاده از ظرفیت‌های صندوق ملی محیط زیست برای همه موضوعات محیط زیستی

سلاجقه با بیان اینکه هم اینک صندوق ملی محیط زیست در عرصه فعالیت‌های محیط زیستی همه استان‌های کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: صندوق ملی محیط زیست مرتب با استانداران و صنایع مختلف کشور در حال تعامل است.

وی خاطرنشان کرد: این صندوق دامنه فعالیت خود را از صنایع آلاینده به ارایه خدمات آموزشی و مشارکتی و مباحث مربوط به مناطق چهارگانه و حیات وحش گسترش داده است و از ظرفیت‌های آن برای همه موضوعات محیط زیستی استفاده می‌شود.

معاون رییس جمهوری تعامل سمن‌های محیط زیستی با صندوق ملی محیط زیست را سازنده خواند و افزود: در حال حاضر صندوق ملی محیط زیست با یک تیم جوان و آینده‌نگر که در مسایل اقتصادی و نحوه ارتباط گیری بسیار توانمند هستند، اداره می‌شود و مشغول تعریف پروژه برای موضوعاتی هستند که کشور واقعا در آن‌ها مشکل دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد زیرساخت‌های قوی و بنیادی برای این سازمان را از وظایف معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی دانست و تاکید کرد: اگر این پایه‌ها به‌خوبی ایجاد شود، بخش‌های دیگر سازمان می‌توانند محکم و استوار بایستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه محیط زیست را یکی از نقاط اتحادآفرین در کشور توصیف کرد و گفت: پروژه تکثیر یوز آسیایی در اسارت یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *