به گزارش خبرگزاری آبادی 118 به نقل از بنیاد ملی نخبگان، در راستای تدوین و اصلاح شیوه‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان و به منظور زمینه‌سازی برای حل مسائل کشور، نشست تخصصی هسته‌های حل مسائل مدیریتی و حکمرانی کشور، به همت اداره‌کل اثربخشی و اثرگذاری سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان و با حضور اساتید شناخته‌ شده ایرانی این حوزه در عرصه بین‌المللی برگزار شد.

در این نشست، ناصر باقری‌مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه حکمرانی پیچیده‌ترین دانش در دنیای امروز است، گفت: در شرایط کنونی کشور به درهم تنیدگی شبکه نخبگانی نیاز داریم، ضمن اینکه ما حق نداریم با آزمون و خطا، بدون تجربه و دانش حکمرانی به اداره کشور بپردازیم.

وی در ادامه بر لزوم زمینه‌سازی برای حکمرانی نخبگان تاکید کرد و بهترین راه برای تحقق این مهم را انتصاب نخبگان در مناصب و مسئولیت‌های کلان کشور دانست.

باقری‌مقدم با بیان اینکه یکی از سیاست‌های کلان بنیاد ملی نخبگان باید حرکت به سمت تربیت حکمرانان نخبه در جامعه باشد، گفت: حضور این افراد در مسئولیت‌های مختلف سبب ایجاد حس رضایت‌مندی در آنان و ماندگاری در کشور خواهد شد.

وی ضمن بیان اهمیت مسائل حکمرانی در کشور و پیچیدگی حل آنها، ایجاد هسته‌های متشکل از استادان خبره در سیاستگذاری و حکمرانی مسائل مختلف را امری ضروری توصیف کرد و ادامه داد: در کشور مسائل مهمی در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، آب، محیط‌ زیست، آموزش عالی، نخبگان، سیاست خارجی، فرهنگ، رسانه، امنیت داخلی و خارجی و غیره وجود دارد که باید با اتکا به توان نخبگان بومی حل و رفع شوند.

باقری‌مقدم با بیان اینکه توجه به گفتمان نخبگانی باید مرجعیت تحولات کشور باشد، افزود: مهمترین بنای ایجاد گفتمان نخبگانی در جامعه، نهادینه کردن جایگاه نخبگان در ساختار حکمرانی کشور است چراکه این مهم سبب ایجاد بستر مناسب برای اثرگذاری بهینه و بیشینه علم در توسعه پایدار کشور خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *