به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، محمدتقی نقدعلی، نماینده اصفهان در خانه ملت چند روز قبل در تذکر خود در صحن علنی مجلس با یادآوری تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و تاکید بر اینکه دیگر انجام مصاحبه علمی در بحث آزمون وکالت معنایی ندارد، از حسن عبدلیا‌ن‌پور، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خواست تا اضطراب روانی به جوانان و تحصیلکردگان وارد نشود.

منظور نقدعلی، اخذ آزمون شفاهی بعد از قبولی در آزمون کتبی است که رویه هر سال مرکز وکلای قوه قضائیه برای صلاحیت‌سنجی متقاضیان دریافت پروانه وکالت بود.

خبرگزاری آبادی 118 پیش از این با انتشار گزارشی با عنوان “تصمیم هیئت مقررات‌زدایی برای حذف آزمون شفاهی؛ الگوی آزمون وکالت تغییر می‌یابد؟” به بررسی این موضوع پرداخته بود.

در بخشی از این گزارش تاکید شده بود: “هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار در پنجاه‌وچهارمین نشست خود، به استناد قانون اصلاح موادی 1 و 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، 7 تصمیم را برای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اتخاذ کرد که یکی از بندهای آن می‌تواند الگوی آزمون وکالت را با تغییرات گسترده همراه کند.

بند 7 این تصمیمات می‌گوید: “شرط نظر کارشناس، آزمون شفاهی و دیگر زمینه‌های اعمال سلیقه تا حد ممکن از شرایط صدور مجوز حذف شود.” این تصمیم در حالی از سوی هیئت مقررات‌زدایی اتخاذ شده است که در آزمون‌های وکالت که از سوی دو نهاد اصلی وکالت برگزار می‌شود، آزمون شفاهی پیش‌بینی شده است.”

البته آزمون شفاهی موردنظر در مرکز وکلای قوه قضائیه همان کارکرد مصاحبه شفاهی برای پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری را داشته که متقاضی تحصیل بعد از قبولی در کنکور باید صلاحیت علمی خود را به اساتید رشته‌های مورد تقاضا به اثبات برساند.

با این حال از حسن عبدلیان‌پور پرسیدیم، آیا برای پذیرفته‌شدگان در مرحله کتبی آزمون وکالت 1401 آزمون شفاهی یا صلاحیت‌سنجی دارید؟

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه در پاسخ به آبادی 118 اظهار کرد: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به موجب ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه (مصوب 1379) تشکیل شده و تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور هم به‌عهده رئیس قوه قضائیه است بنابراین از تأسیس مرکز تا نحوه اداره آن‌ همچنین نحوه جذب متقاضیان، برگزاری آزمون، رسیدگی به تخلفات و … تماماً بر اساس آیین‌نامه اجرایی مصوب رئیس قوه قضائیه است.

وی افزود: مطابق مواد 9 تا 14 آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور ابلاغی رئیس قوه قضائیه، پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه در صورت کسب حدنصاب علمی لازم در آزمون کتبی، وارد مرحله احراز صلاحیت عمومی (شامل استعلام از مراجع قانونی و تحقیق و گزینش) می‌شوند و در نهایت، صلاحیت اخلاقی و رفتاری پذیرفته‌شدگان توسط هیئتی تحت عنوان هیئت تعیین صلاحیت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

عبدلیان‌پور ادامه داد: بر همین مبنا و مطابق رویه معمول، به منظور احراز صلاحیت‌های عمومی مقرر در بندهای (ح) و (ط) ماده 5 آیین‌نامه اجرایی مرکز مصوب رئیس قوه قضائیه یعنی “نداشتن سوءشهرت و داشتن وثاقت و تعهد به اصل قانون اساسی” و احراز شرایط مندرج در بندهای (الف) و (ب) ماده 2 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب 1376 مجلس شورای اسلامی یعنی؛ “اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام و اعتقاد و تعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی” پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت، گزینش خواهند شد و در نهایت صلاحیت اخلاقی و رفتاری پذیرفته‌شدگان توسط هیئت تعیین صلاحیت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه تاکید کرد: صلاحیت علمی پذیرفته‌شدگان سابقاً در آزمون کتبی مورد سنجش قرار گرفته و ارزیابی و گزینشی که توسط مرکز در این مرحله صورت می‌پذیرد تنها به منظور احراز صلاحیت‌های عمومی پذیرفته‌شدگان است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *