به گزارش خبرگزاری آبادی 118، فرهنگسرای اندیشه با برپایی کرسی «بازاندیشی مهاجرت» و گفت‌وگوهای علمی اندیشه‌ای با اساتید مختلف، نخبگان و چهره‌های برجسته علمی، تلاش کرده تا ابعاد مختلف از مقوله مهاجرت نخبگان را مورد بررسی قرار دهد.

آمارها نشان می‌دهد که تمایل به مهاجرت به ویژه در بین نخبگان طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. در بررسی دلایل این موضوع، عوامل متعددی را می‌توان برشمرد، اما در این بین، توجه به ۲ نکته نیز حائز اهمیت است. از یکسو سیاه‌نمایی‌های دشمنان خارجی و داخلی که در قالب تولیدات متعدد رسانه‌ای بیان می‌شود، سبب ایجاد ناامیدی در بین مردم و نخبگان شده و همین موضوع زمینه را برای فکر کردن به مهاجرت فراهم می‌کند.

از سویی دیگر، عدم توجه و پیگیری مسئولان و دست‌اندرکاران فرهنگی به تبیین و اجرای بیانیه گام دوم انقلاب که سند روشنی از امیدآفرینی در جامعه و توجه ویژه رهبر انقلاب به نسل جوان نخبه است، باعث شده تا رگه‌های از ناامیدی که توسط دشمنان در جامعه افکنده می‌شود، خنثی نشده و پررنگ‌تر شود. بدون شک بیانیه گام دوم تلنگری به مسئولین در جهت رسیدگی فوری به این موضوع می‌باشد.

تاکنون نشست‌های متعددی در قابل سلسله جلسات بازاندیشی مهاجرت در فرهنگسرای اندیشه برگزار شده و این موضوع در قالب موضوعات متعدد مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله این موضوعات می‌توان به «مهاجرت دانشجویی»، «مهاجرت نخبگان حوزه فناوری اطلاعات» و … اشاره کرد.

جدیدترین جلسه از این ویژه برنامه با موضوع «شرکت‌های مهاجرفرست» در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود. در این برنامه، علی تهمک محقق حوزه مهاجرت و سعید یقینی خبرنگار و مستندساز درباره این شرکت‌ها صحبت کرده و فعالیت آنان را مورد واکاوی قرار می‌دهند. حمید یزدانیان نیز اجرای این برنامه را برعهده دارد.

این جلسه فردا سه‌شنبه ۲۴ آبان از ساعت ۱۴ در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود و ورود به آن برای عموم علاقه‌مندان بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *