به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه؛ علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران به همراه 80 نفر از معاونان و قضات دادسراهای استان تهران به مدت 8 ساعت از زندان‌های تهران بزرگ و فشافویه و اردوگاه اصلاح و بازپروی معتادان متجاهر بازدید کرد.

در ابتدای این بازدید دادستان تهران با همراهی معاون استاندار (فرماندار ویژه شهر ری)، مدیرکل زندان‌های استان تهران، رئیس پلیس‌ راه تهران و جمعی از معاونان و نیروهای نظامی و اجرایی شهر تهران، از جاده چرمشهر منتهی به زندان تهران بزرگ که تعریض شده است، بازدید کرد.

سال‌هاست به دلیل کم عرض بودن محور جاده چرمشهر و در محدوده زندان بزرگ، تصادفات زیادی در آن حادث می‌شود که با دستور دادستان تهران و همکاری نهادهای اجرایی و با اعتبار 50 میلیارد ریالی بخش زیادی از این جاده تعریض شد که در این رابطه و با گزارش پلیس راه نشان می‌دهد که پس از تعریض جاده چرمشهرآمار تصادفات در این محور به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

پس از بازدید از جاده چرمشهر، در جلسه‌ای که در دفتر پلیس راه فشافویه ـ تهران برگزار شد، دادستان تهران ضمن تشکر از زمانی فرماندار شهرری، در خصوص پیگیری مشکلات این جاده و اصلاح محوطه زندان تهران بزرگ، گفت: برای تکمیل پنج کیلومتر باقی مانده اعتبار بیشتری لازم است که فرماندار شهرری، جهت تأمین اعتبار آن، صد میلیارد ریال برای اتمام سه کیلومتر باقی مانده، قول مساعدت داده است.

صالحی در ادامه بازدید خود به همراه معاونان و دادستان‌های شهرستان‌های استان تهران، وارد زندان تهران بزرگ شد و در جلسه بررسی وضعیت اشتغال زندانیان استان تهران شرکت کرد.

در این جلسه گزارشی از وضعیت اشتغال زندانیان استان تهران توسط مطهرنژاد، مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌های کشور و حجت‌الاسلام احمدعلی فیروزجایی، معاون دادستان تهران در امور زندان‎ها، ارائه شد.

نگاه دستگاه قضائی نسبت به جمعیت زندان‌ها، یک نگاه جامعه‌شناختی، روان‌شناختی و فرهنگی است

در ادامه این نشست، علی صالحی، دادستان تهران با بیان اینکه سیاست‌های رئیس قوه قضائیه مبنی بر رسیدگی به امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، مجدانه در حال پیگیری است، بیان کرد: نگاه دستگاه قضائی نسبت به جمعیت زندان‌ها، یک نگاه جامعه‌شناختی، روان‌شناختی و فرهنگی است.

وی افزود: گرچه یکی از سیاست‌های مهم دستگاه قضائی کاهش جمعیت کیفری است؛ اما افعال مجرمانه‌ای مانند سرقت‌های خشن و آدم‌ربایی قابل ترحم نیستند و با کسانی که به جان و مال مردم دست‌درازی می‌کنند و نیز با ارعاب و خشونت، امنیت را بر هم می‌زنند، نباید ذره‌ای مماشات کرد.

دادستان تهران ادامه داد: قضات در این زمینه مدارا نکنند و به تمام همکارانم نیز تأکید می‌کنم این موضوع مهم را جدی تلقی کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که جرایم سبک مرتکب می‌شوند و به جامعه آسیبی نمی‌رسانند؛ مشمول ارفاقات قانونی می‌شوند، گفت: قضات باید درخصوص متهمانی که در اختیار ضابط قضائی هستند، نظارت مستمر داشته باشند و از سوی دیگر نیز باید با احترام و اکرام متهمان را به شیوه اخلاقی و اسلامی نگه دارند.

تأکید بر صدور احکام قضائی جایگزین حبس توسط قضات نواحی دادسراها

صالحی با تأکید بر استفاده از احکام جایگزین حبس مانند اشتغال نیمه‌باز، پابند الکترونیکی، مرخصی‌ها و استفاده از ظرفیت‌های قانونی دیگر، اظهار کرد: انتظار ما از بنیاد تعاون زندانیان بسیار بیشتر از وضعیت موجود است و این وضعیت باید ارتقا پیدا کند، زیرا ضروری است که از ظرفیت‌های بیشتری جهت اشتغال زندانیان و حل مشکلات آنها و خانواده‌هایشان استفاده شود.

وی با بیان اینکه فعالیت حرفه‌آموزی زندانیان دوچندان شود، گفت: یک مددجو زمانی که از زندان آزاد شد، باید بتواند مانند یک شهروند معمولی در جامعه زیست طبیعی داشته باشد، کارکند و برای جامعه مفید واقع شود.

10هزار ظرفیت خالی در زندان‌های استان وجود دارد

حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران در حاشیه این نشست، با بیان اینکه در استان تهران 7 هزار زندانی در اشتغال کارگاهی نشسته داریم، اظهار کرد: طی دو سال گذشته زندانی رأی باز در زندان‌های‌ تهران نداشتیم اما امروز این آمار بیش از یک هزار و 800 نفر رسیده است و برنامه داریم این آمار تا پایان شهریور ماه سال جاری به پنج‌ هزار نفر برسد.

مدیرکل زندان‌های استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر 10 هزار ظرفیت خالی در زندان‌های استان وجود دارد، تصریح کرد: این آمادگی را داریم تا فضای موجود زندان‌های استان تهران را در اختیار بنیاد تعاون اشتغال زندانیان کشور قرار دهیم.

این خبر می‌افزاید؛ دادستان تهران در ادامه برنامه بازدید خود به همراه معاونان و مسئولان زندان تهران از مزرعه پرورش شترمرغ، باغات و کشتزارهای فشافویه که توسط زندانیان نیمه باز فشافویه  مدیریت می‌شود، بازدید کرد.

همچنین صالحی با حضور در کارگاه‌های خیاطی، از تولیدات دستی و هنری مددجویان در زندان فشافویه دیدن و از نزدیک با زندانیان گفت‌وگو کرد و در جریان خواسته‌ها و مشکلات آنها قرار گرفت و دستورات لازم جهت حل مشکل برخی از این افراد توسط دادستان تهران صادر شد.

دادستان تهران با حضور در قرارگاه بازپروری معتادان متجاهر زندان فشافویه از این محل بازدید و برای بهبود وضعیت اشتغال و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه، دستور استفاده از سوله‌های خالی برای استفاده بنیاد تعاون زندانیان تهران و به کارگیری نیروهای بیشتری از زندانیان را صادر کرد.

احمدعلی فیروزجایی، معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها، ضمن ارائه گزارشی از اشتغال زندانیان در زندان نیمه باز فشافویه، بیان کرد: شرکت کشت و صنعت حامیان فدک، وابسته به بنیاد تعاون زندانیان با 102 نفر نیرو در زمینه‌های دامداری، کشاورزی، باغداری و خیاطی در حال فعالیت است اما فرصت‌ها و ظرفیت‌های بیشتری جهت اشتغال وجود دارد که نیاز است بنیاد تعاون زندانیان کشور برنامه ریزی‌های مستمری در این زمینه داشته باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *