به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، نخستین همایش سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست پیش‌از‌ظهر امروز در سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در ابتدای نشست، نورالله مرادی؛ سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ریاست سازمان همواره در پیگیری سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تأکید داشته و به من به عنوان معاون آموزش سازمان همیشه تاکید داشته‌اند که باید در این زمینه برنامه‌های مدونی تدوین شود.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی نظام در همه زمینه‌ها مبنا و چارچوب پیشرفت کشور در عرصه‌های حکومتی و پیونددهنده دستگاه‌های مختلف است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در سال 1394 که سازمان ملل اهداف توسعه پایدار را تدوین کرد، به فاصله یک ماه سیاست‌های ابلاغی نظام در حوزه محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد که وجه ممیزه این ابلاغیه با سیاست‌های توسعه پایدار توجه به انسان بود. متأسفانه در سیاست‌های سازمان ملل به انسان توجه نشده و این برنامه تنها مبتنی بر اهداف اقتصادی و اجتماعی است، اما در سیاست‌های رهبری به خوبی اقلیم و فرهنگ کشور و وجوه اخلاقی مردم ایران‌زمین دیده شده است.

مرادی با بیان اینکه متأسفانه بعد از گذشت 7 سال بخش زیادی از این سند مهم اجرایی نشده است، گفت: دلیل این موضوع این است که از دید برخی دستگاه‌ها سیاست‌های کلی در زمینه محیط زیست یک سند ارشادی است؛ در حالی که بر اساس اصل 110 قانون اساسی این سیاست‌ها اجرایی و الزام‌آور است و اجرای آن منوط به داشتن برنامه است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام فرمودند که ما نباید به این دل خوش کنیم که سیاست کلی را تصویب و ابلاغ کنیم اما در عمل دستگاه‌های قوای سه‌گانه به راه دیگری بروند یا با این سیاست‌ها زاویه داشته باشند، بنابراین باید نظارت شود تا این سیاست‌ها اجرایی شود.

سخنگوی سازمان محیط زیست تصریح کرد: رهبری بر الزام‌آور بودن این سیاست‌ها تاکید داشته و به همین دلیل سازمان محیط زیست بر اساس وظیفه خود برای تحقق سیاست‌های کلی در زمینه محیط زیست تلاش کرده تا همه دستگاه‌ها را برای اجرای این سیاست‌ها پای کار بیاورد و با استفاده از ابزارهای مناسب اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد و بر اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست توسط سایر دستگاه‌ها نظارت کند.

مرادی تأکید کرد: ما در تلاش هستیم تا سیاست‌های 15‌گانه مقام معظم رهبری در زمینه محیط زیست و سیاست‌های دولتی مردمی در رابطه با محیط زیست که محوریت آن مردم پایه بودن محیط زیست است به نحو احسن اجرا شود. سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری پیشانی‌نوشت سازمان حفاظت محیط زیست برای رسیدن به اهداف سازمان و اجرای هر چه بهتر اصل 50 قانون اساسی است.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *