دانیال معمار؛ سردبیر روزنامه همشهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 با اشاره به انتشار خبر فیک به نقل از شهردار تهران و سوء‌استفاده از لوگوی همشهری اظهار کرد: موضوع آموزش سواد رسانه‌ای، سال‌هاست به‌عنوان یک مسئله جدی و ضروری جامعه مطرح شده و در حال حاضر دیگر وقت آن رسیده به یک مطالبه عمومی از طرف مردم تبدیل شود تا مسئولان متولی به آن توجه بیشتری کنند.

وی با اشاره به اینکه کشور ما درگیر یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار است، ادامه داد: در اغتشاشات اخیر، بیشتر از آنکه در کف خیابان و فضای واقعی شاهد اغتشاش باشیم، شاهد تصویرسازی دروغین در رسانه و فضای مجازی بودیم.

معمار تصریح کرد: رسانه‌های معاند در اغتشاشات اخیر با تمام‌ توان خود وارد عمل شده و با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌های اینستاگرام، حساب‌های توییتر و تلویزیون‌های فارسی‌ زبان با هماهنگی، وارد میدان شدند و مردم را زیر رگبار دروغ گرفتند.

سردبیر روزنامه همشهری با بیان اینکه در مقابل این اقدامات دشمن، رسانه‌های داخلی ما نیز باید وارد عمل شوند، یادآور شد: برخی از رسانه‌ها بی‌شک کم‌کاری کردند یا دیر به میدان آمدند اما برخی هم خیلی سریع متوجه این جنگ رسانه‌ای شدند و پای کار آمدند؛ متاسفانه برخی از رسانه‌ها هم همیشه در داخل کشور بوده‌اند که نقش بلندگوی معاندان را داشته‌اند، آنها هم در این جنگ وظیفه همیشگی خود را انجام دادند.

وی اضافه کرد: در این جنگ رسانه‌ای، دشمن هیچ اخلاقی را رعایت نمی‌کند در حالی که رسانه‌های داخلی تلاش می‌کنند پایبند به اخلاق حرفه‌ای باشند و در انعکاس اخبار صداقت را لحاظ کنند.

معمار متذکر شد: دشمن در انتشار اخبار خود هیچ ابایی از دروغ گفتن ندارد به همین دلیل از لوگوی روزنامه همشهری استفاده و حرف بی‌ربط و کذبی را از زبان شهردار تهران نقل کرد؛ به دلیل آگاهی نداشتن مردم، این اخبار فیک حتی توسط برخی از هنرمندان ما نیز منتشر می‌شود و درباره آن اظهار‌نظر می‌کنند! این واقعا یک فاجعه در حوزه سواد رسانه است.

سردبیر روزنامه همشهری تصریح کرد: وقتی چنین اخبار فیکی به همین راحتی توسط خواص جامعه منتشر می‌شود، نشان از آن دارد که باید بر روی سواد رسانه‌ای به طور جدی کار شود؛ موضوع جهاد تبیین که رهبر معظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده‌اند هم روی زمین مانده است؛ اگر این طور نبود، امروز نباید شاهد اعتماد برخی به رسانه‌های لندن‌نشین باشیم که امپراتوری دروغ به راه انداخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه در فضای جنگ رسانه‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم نیاز به اتاق فرمان رسانه‌ای در کشور داریم، گفت: طرف مقابل با تمام توان رسانه‌ای و با هماهنگی و با برنامه‌ریزی مشترک وارد عمل می‌شود اما رسانه‌های ما به صورت مجزا عمل کنند.

معمار تصریح کرد: نیاز به انسجام رسانه‌ای در جنگ رسانه‌‌ها داریم یعنی تمام رسانه‌های کشور متوجه این جنگ رسانه‌ای شوند و بعد از آن با یک هدف مشترک ورود کنند چراکه تمام رسانه‌های داخلی بر سر تمامیت ارضی ایران و حفظ امنیت عمومی جامعه نگاه مشترک دارند و با این هدف مشترک می‌توان عملیات مشترک انجام داد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *