به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118؛ عباس مسجدی آرانی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه‌قضائیه، اظهار کرد: امروز سازمان پزشکی قانونی کشور برای مردم و مسئولان به عنوان سازمان قابل اطمینان تلقی می‌شود که این اعتماد در حوزه بین‌المللی نیز وجود دارد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر اینکه این سازمان خود را متعهد به اجرای دقیق قانون می‌داند، افزود: تمام تلاش همکاران من گره‌گشایی از کار مردم است.

وی بیان کرد: زبان پزشکی و قضائی از سایر زبان‌های دیگر مانند دیپلماسی سیاسی یا اقتصادی متفاوت است، زبان ما علمی بوده و به دنبال ارتقاء تعاملات بین‌المللی سازمان پزشکی قانونی هستیم، هر چند‌ که مراودات علمی خود را در ایام کرونا نیز تعطیل نکردیم.

این مقام مسئول، توجه و استفاده بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها را از جمله برنامه‌های سازمان پزشکی‌ قانونی دانست و‌ ادامه داد: در دور جدید مسئولیت قوه قضائیه بحث تعالی نیز همراه با بحث تحول در قوه قضائیه دنبال می‌شود.

مسجدی تصریح کرد: حجم پرونده‌های موجود در پزشکی قانونی، استفاده از فناوری هم در حوزه سخت‌افزار و هم در حوزه نرم‌‌افزار را می‌طلبد و انتظار ما از دولت این است‌ که در این دو حوزه به ما کمک کنند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، توجه، سرعت، دقت در کار مردم‌ و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده‌ها را جزو برنامه‌های این‌ سازمان دانست.

وی متذکر شد: پزشکی قانونی هیچ وقت وارد حاشیه‌ها نمی‌شود زیرا ما سازمان علمی و فنی‌ و به دنبال این هستیم در اجرای عدالت به قوه قضائیه کمک کنیم.

این مقام مسئول یادآور شد: ما قبل از ابلاغ رسمی قانون تعالی جمعیت، کمیسیون‌های خود را تشکیل دادیم و به دنبال این‌ هستیم‌که با برطرف‌ کردن‌ این دغدغه، در مسیر رشد جمعیت گام برداریم.

مسجدی گفت: در سال حدود 12‌ هزار پرونده سقط جنین درمانی داریم‌ و نظام‌سلامت ما نیز با چالش جدی سقط جنایی مواجه است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: سازمان‌ پزشکی‌ قانونی‌ هیچ خدمت را در بیمارستان‌ها ارائه نمی‌کند و تمام‌ خدمات‌ ما در مراکز رسمی‌ پزشکی‌ قانونی انجام می‌شود.

وی افزود: ارتقاء بانک ژنتیک یکی دیگر از اقداماتی است که توسط سازمان پزشکی قانونی صورت می‌گیرد، به دنبال غنی‌تر کردن این بانک هستیم، اکنون 140 هزار نمونه در این‌بانک وجود دارد که تمام این 140 هزار نمونه از مجرمان خطرناک اخذ شده است.

این مقام مسئول گفت: کار خوب دیگر صورت گرفته بحث ایجاد دانشکده علوم پزشکی قانونی و دپارتمان روان‌پزشکی است.

مسجدی، کمبود نیروی انسانی، بودجه، نبود زیرساخت‌های الکترونیکی، عدم‌ تخصیص بودجه در پرونده‌های شخصیت و عدم‌‌ کفایت حقوق‌ و دستمزد پرسنل پزشکی قانونی را از جمله چالش‌های موجود در این‌ سازمان گفت: 125 پروژه توسط‌ دولت برای پزشکی‌ قانونی‌ چندین سال است تعریف شده اما به دلیل عدم‌تخصیص بودجه، این پروژه‌ها روی زمین ‌مانده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: ما چالش دیگری نیز داریم‌ و آن ناشناخته بودن توانمندی‌های این سازمان است، در سال گذشته 2.5 میلیون پرونده‌ توسط این سازمان رسیدگی شد که فقط پنج درصد آن مربوط به معاینه اجساد بود.

وی تأکید کرد: خلاقیت و عقلانیت در سازمان ما موج می‌زند و یک سوم پرسنل این سازمان پزشک هستند به طور مثال در سال گذشته 570 فقره تصادف ساختگی و 632‌ مورد گواهی جعلی با هوشمندی همکاران من تشخیص داده شد.

این مقام مسئول گفت: همکاران من به دنبال بی‌طرفی، عدم سوگیری و اخلاق‌مداری هستند‌ و خود را خدمتگزار مردم می‌دانیم با بیشتر با افراد درمند مواجه‌ایم و به دنبال حفظ کرامت ارباب‌رجوع هستیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *