به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118؛ ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سلسله نشست‌های خود با بازرسان سازمان بازرسی پیرامون اجرای برنامه‌های مسأله‌محور جلسه‌ای را با بازرسان امور نفت برگزار کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از حوزه نفت به عنوان یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین حوزه‌های این سازمان از نظر اقتصادی یاد کرد و با اشاره به شناسایی گلوگاه‌های فساد و مسائل مهم پیرامون موضوعات مربوط به نفت، تکلیف ریاست عدلیه به سازمان بازرسی در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و گفت: مطابق فرمایشات رئیس قوه قضائیه، معاونان و بازرسان بر احصای مسائل و شناسایی بسترهای تولید فساد مکلف شدند که این آسیب‌ها شناسایی و طی جلسات مشترک میان سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری و معاونت پیشگیری از وقوع جرم در حال بررسی جهت ارائه به ریاست محترم دستگاه قضائی است.

وی با اشاره به جایگاه مهم و تأثیرگذار سازمان بازرسی کل کشور مطابق با قانون اساسی و قوانین موضوعه، توجه بازرسان را به انجام درست وظایف نظارتی در چارچوب قوانین و مقررات معطوف ساخت و از آنها خواست خود را با سلاح ایمان، تقوای الهی و تهذیب و تزکیه نفس تجهیز کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: رفتار یک بازرس باید قانونمدار و قاطع و به‌گونه‌ای باشد که سایه او در دستگاه مربوطه احساس و پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و همچنین بازدارندگی را رقم بزند.

عضو شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به گستردگی موضوعات مرتبط با امور نفت، به برخی از آسیب‌های این حوزه از جمله قراردادها اشاره و تأکید کرد: همه بازرسان باید به همه قوانین و مقررات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مسلط باشند.

وی از بازرسان امور نفت خواست با تمرکز بر آسیب‌شناسی مسائل و بسترهای فسادزا، از پرداختن به مسائل جزیی پرهیز کنند.

خدائیان افزود: با تعریف بازرسی‌های مهم و تشکیل پرونده‌های اساسی، همه جوانب یک موضوع را به طور کامل بررسی و ضمن توجه به نقاط قوت و ضعف مدیران، گزارش جامع، کامل، مستند و مستدلی را ارائه کنید.

وی سپس با تأکید بر اینکه گزارش‌ها باید اثربخش باشد و در نتیجه آن، فساد ریشه‌کن شود، بیان کرد: بازرسان سازمان بازرسی باید به عنوان مهم‌ترین دستگاه نظارتی با شناسایی دقیق بسترهای فساد، انجام آسیب شناسایی‌های لازم، ورود به موقع و پرهیز از سیاسی‌کاری، دست صاحبان نفوذ را از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه کنند و مطمئن باشند که سازمان به طور قاطع از این بازرسان حمایت خواهد کرد.

بنابراین گزارش؛ در ابتدای این نشست مصطفی علی‌اصغرپور، معاون نظارت و بازرسی امور اقتصادی به ارائه گزارش‌هایی در این حوزه پرداخت و بازرسان نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *