نیما حق‌شناس؛ فارغ‌التحصیل نانوفناوری دانشگاه تهران و رئیس هیئت مدیره شرکت نانوبسپار سپهر در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 اظهار کرد: این شرکت در حوزه پوشش‌های نانویی کار می‌کند و محصولات ما نیز در دو دسته قرار می‌گیرد که دسته اول پوشش‌های مقره‌ای برق یا صنعت برق است. اگر خاموشی‌های اهواز یا خوزستان را به یاد بیاورید که عمدتاً به خاطر عدم پوشش‌دهی مقره‌های برق بوده است که آلودگی بر روی سطح مقره‌ها می‌نشیند.

حق‌شناس تصریح کرد: آلودگی‌هایی که از غرب کشور وارد می‌شود بر روی‌ سطح مقره‌ها قرار می‌گیرد و در زمان بارش باران، سطح مقره‌ها، خیس می‌شود. مقره‌ها یک سطح سرامیکی دارند و نباید خیس شوند و اگر خیس شود موجب ایجاد جرقه خواهد شد و بعد از جرقه نیز سیم از مدار خارج می‌شود و انتقال برق قطع می‌شود.

وی ادامه داد: ما پوششی را برپایه سیلیکون ساختیم که آن جرقه و برق اتفاق نیافتد؛ ما چسب‌های سیلیکونی تولید می‌کنیم که سیلیکون دو جزئی یا سیلیکون قالب‌گیری برای نخستین بار در ایران تولید شده است.

رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش‌بنیان عنوان کرد: در زمینه ساختمان نیز رنگ و پوشش‌های نمای ساختمان تولید می‌کنیم که این رنگ و پوشش‌ها، نانومقیاس دارد یعنی از طرف ستاد نانو تأیید شده است که در آن از نانو ذرات استفاده می‌کنیم. سطح پوشش‌های ما تماماً فوق‌آب‌گریز یا ابرآب‌گریز است و هیچگونه آلودگی بر روی آن نمی‌نشیند و همیشه تمیز است.

حق‌شناس ادامه داد: اگر زمانی هم گرد و غبار بر روی سطح بنشیند با یک باران ساده، کل سطح پاک می‌شود. ما برای نخستین بار موفق شدیم رنگ حرارتی فوق آب‌گریز تولید کنیم که بر روی سطوح فلزی قرار می‌گیرد و از خُردگی سطوح فلزی جلوگیری می‌کند.

وی گفت: پوشش بر روی چوب، آجر، سنگ و مصالح ساختمانی نیز از جمله دیگر محصولاتی است که توسط این شرکت دانش‌بنیان ساخته شده است و آلودگی بر روی این مصالح نمی‌نشیند؛ یک آزمایشگاه تخصصی رنگ و پوشش نیز داریم که اگر مبنای نیاز کشور هر رنگ و پوششی اعم از وارداتی و محصول تحریمی باشد،‌ ما قادر به ساخت آن هستیم.

حق‌شناس خاطرنشان کرد:‌ تمام رنگ‌های ما یونیک است و نمونه مشابه ندارد. به عنوان مثال عایق حرارتی فوق آب‌گریز تا‌به‌حال ساخته نشده است. از آنطرف محصول مقره‌های برق ما یک محصول تحریمی بود و عمده محصولات ساخت این شرکت نیز محصولات تحریمی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *