آبادی 118/قم مدیر کل انتقال خون استان قم تاکید کرد: با توجه به گسترش مراکز درمانی و مهاجر پذیری در استان به تبع نیاز به خون و انتقال خون بیشتر خواهد بود لذا نیاز به یک مرکز انتقال خون جامع کاملا مشهود است که اقدامات لازم همچون خرید زمین در منطقه پردیسان و کسب پروانه ساخت انجام شده و در این زمینه نیاز به مشارکت خیرین سلامت داریم.

مرتضی نوریان مدیر کل انتقال خون استان قم طی سخنانی در شبکه استانی نور با اشاره به اینکه میزان مشارکت در امر اهدای خون با شخص تعداد اهداکنندگان به ازای هر هزار نفر سنجیده می شود یادآور شد: میزان مشارکت مردم در استان قم به ازای هر هزار نفر ۲۸ نفر است که در مقایسه با ۲۵ نفر میانگین کشوری بالاتر هستیم.

وی ادامه داد: اهداکنندگان در شرایط کرونایی سال گذشته سازمان انتقال خون را همراهی کردند و ما توانتسیم صد در صد نیاز مراکز درمانی به خون و فرآورده های آن را تأمین کنیم.

نوریان با بیان اینکه میزان مصرف و تولید خون و فرآورده های آن باید در توازن قرار بگیرد، افزود: با توجه به اهدای مستمر خون در استان توانستیم این تعادل را حفظ کنیم چرا که به دلیل کوتاه بودن عمر سلول های خونی نیاز به اهدای مستمر خون وجود دارد.

نوریان ابراز کرد: طبق آمار در سال ۱۴۰۰ ما به ازای هر ۲/۹ دقیقه  خون و فرآورده های خونی را در مراکز درمانی استان توزیع کردیم.

وی در ادامه بسیاری از موارد اعمال جراحی قلب، زنان باردار، نوزادان، بدخیمی ها، سوانح و حوادث و سوختگی ها را علل افزایش نیاز مراکز درمانی به خون عنوان کرد.

نوریان با بیان اینکه ضایعات خونی کمتر از ۵ درصد است، اضافه کرد: حدود ۴۵ هزار نفر از مردم استان مراجعه کننده به مراکز انتقال خون هستند که در سال گذشته ۳۷ هزار اهدای خون موفق داشتیم.

وی با اشاره به اینکه برای سلامت خون و فرآورده های خونی مکانیزم های مختلفی داریم، گفت: اولین آن معاینه و مصاحبه و صداقت اهدا کنندگان است وهمچنین برگه خود حذفی که اهدا کنندگان مطالعه می کنند و اگر به هر دلیلی مواردی را در مصاحبه عنوان نکردند می توانند به روش هایی که مطالعه کردند خون خود را از چرخه خارج کنند و در مرحله بعد انجام آزمایش ها است.

نوریان با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مراجعین از اهدای خون معاف می شوند، تصریح کرد: این معافیت به دلیل سلامت اهداکنندگان و لزوم سلامت خون برای دریافت کنندگان است به این معنا افرادی که جراحی عمل باز قلب انجام دادند و یا دچار بیماری خاص بودند تا پایان دوره بیماری از اهدای خون معاف هستند همچنین حجامت و دیگ اعمال در سطح بدن منجر به معافیت از اهدای خون تا یکسال می شود.

مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به شبکه خون رسانی کشور و لزوم تأمین خون و فرآورده های آن برای دیگر استان ها در صورت نیاز اضافه کرد: در زمینه ذخایر خون مهم‌ترین مرکز نزدیک استان قم که باید ذخایر خونی آن کنترل شود تهران است و با توجه به اینکه بسیاری از اعمال جراحی و فرآیندهای درمانی در تهران انجام می‌شود بنابراین میزان مصرف خون و فرآورده‌های آن در تهران بسیار زیاد است و مراکز اهدای خون تعهد دارند که یک مقدار از خون و فرآورده‌های آن را برای تهران تأمین کنند و در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد از تولید خون و فرآورده های آن را به شبکه خون رسانی کشور تزریق کردیم.

نوریان بیان کرد: با توجه به شیوع بدخیمی ها و شیمی درمانی شایع ترین مصرف فرآورده های خونی گلبول قرمز متراکم و پلاکت است.

 وی با بیان اینکه بیماران تالاسمی ما حداقل در هفته سه بار خون دریافت می کنند که در غیر این صورت حیات آن ها به خطر می افتد، اضافه کرد: در گذشته طول عمر بیماران حدودا تا سن ۱۵ سالگی بود اما امروز به بیش از چهل سال رسیده است و همه اینها به مدد حمایت اهدا کنندگان خون است.

نوریان ابراز کرد: دو مرکز اهدای خون استان، مرکز روح الله واقع در میدان روح الله جنب دبیرستان ماندگار امام صادق در نوبت کاری صبح همه روزه از ساعت ۷ الی۱۳ پذیرای داوطلبین اهدای خون است و مرکز اهدای خون ساختمان مرکزی واقع در بلوار ۱۵ خرداد جنب اداره اصناف هم  ۷ الی ۱۳:۳۰ و در روزهای یکشنبه و سه شنبه تا ساعت ۱۸ عصر پذیرای اهدا کنندگان است.

مدیر کل انتقال خون استان متذکر شد: مشارکت بانوان در کشور ما کمتر از ۵ درصد است در حالی که در کشورهای توسعه یافته بالای ۵۰ درصد شاهد مشارکت بانوان در امر اهدای خون هستیم.

نوریان تاکید کرد: با توجه به گسترش مراکز درمانی و مهاجر پذیری در استان به تبع نیاز به خون و انتقال خون بیشتر خواهد بود لذا نیاز به یک مرکز انتقال خون جامع کاملا مشهود است که اقدامات لازم همچون خرید زمین در منطقه پردیسان و کسب پروانه ساخت انجام شده و در این زمینه نیاز به مشارکت خیرین سلامت داریم.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به دلیل شرایط شیوع کرونا حدود ۷ درصد کاهش اهدای خون داشتیم اما در سه ماهه نخست سال جاری حدود ۷/۵ درصد رشد داشتیم که باید مستمر باشد.

نوریان با بیان اینکه اهدای خون اهدای عضو است و به عنوان یک صدقه جاریه است، اظهار کرد: حدود ۶۲ درصد از اهداکنندگان ما مستمر هستند به این معنا بیش از دوبار در سال اهدای خون دارند، برای آقایان چهار بار در سال و در بانوان سه بار در سال امکان اهدای خون به عنوان یک عضو وجود دارد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *