به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، مرکز رسانه قوه قضائیه به مناسبت سومین سالروز بازداشت حمید نوری توسط دولت سوئد، اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که در آن آمده است: در آستانه فرا رسیدن 18 آبان سال 1401 اکنون حدود هزار و یکصد روز از بازداشت غیرقانونی حمید نوری توسط کشور سوئد و نگهداری مستمر این شهروند ایرانی در سلول انفرادی و شرایط کاملاً غیرانسانی می‌گذرد. علیرغم تمام پیگیری‌های صورت گرفته و وعده‌های داده شده، محدودیت‌های غیرقانونی اعمال شده در خصوص حمید نوری همچنان ادامه داشته و وی علاوه بر اینکه در سلول انفرادی نگهداری می‌شود، هنوز هم امکان دسترسی به چشم‌پزشک را در اختیار نداشته، ارتباط او با خانواده به شدت محدود بوده و حتی حق مطالعه نیز از این شهروند ایرانی سلب شده است.

8 ماه بی‌خبری خانواده نوری از وی !

این اطلاعیه با مرور آنچه در خصوص این شهروند ایرانی رقم خورده است می‌افزاید: حمید نوری، 18 آبان ماه سال 98 در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد به صورتی خشن و غیرقانونی توسط پلیس این کشور بازداشت و 8 ماه تمام بدون هیچگونه امکان تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی در شرایطی شبیه به ربوده شدن نگهداری می‌شود.

نوری بعد از حدود 8 ماه، اجازه پیدا می‌کند تنها یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌اش داشته باشد و زنده بودن خود را به اطلاع آنها برساند. حمید نوری همچنین تا 25 ماه بعد از بازداشت، اجازه ملاقات حضوری با خانواده خود را پیدا نمی‌کند.

 اطلاعیه مذکور می‌افزاید؛ حمید نوری طی 3 سال گذشته و در مجموع 26 هزار ساعتی که در بازداشت و سلول انفرادی طی کرده، تنها امکان حدود 30 ساعت مکالمه تلفنی و 10 ساعت ملاقات حضوری با خانواده خود را داشته که همین میزان اندک ارتباط با خانواده نیز تحت کنترل و محدودیت‌های شدید امنیتی انجام شده است.

به طور مثال حمید نوری طی 2 ماه گذشته تنها یک بار و به مدت 5 دقیقه با خانواده خود به صورت تلفنی صحبت کرده که آن هم با حضور و نظارت مامورین امنیتی سوئد بوده است.

در این مکالمه زمانی که فرزند حمید نوری می‌خواهد در خصوص اتفاقات اخیر ایران به پدرش توضیحاتی ارائه دهد، مامور امنیتی ناظر هشدار می‌دهد که مکالمه را قطع خواهد کرد!

ضرب و شتم یک زندانی برای این که می‌خواست آماده دفاع از خود شود

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به وقایع رقم خورده در شب قبل از قرائت کیفرخواست علیه نوری، اعلام می‌دارد: نوری شب قبل از اینکه کیفرخواست علیه او قرائت شود در تلاش بوده کیفرخواست را مطالعه و خود را برای جلسه دادگاه آماده کند که مامورین پلیس سوئد با حمله به سلول انفرادی، او را مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌دهند.

این اطلاعیه تاکید می‌کند؛ در ضرب و شتم صورت گرفته گوش آقای نوری آسیب دیده و این مصدومیت همچنان با او همراه است.

این اطلاعیه همچنین به عدم دسترسی نوری به چشم‌پزشک در تمام 36 ماه گذشته از بازداشت غیرقانونی او اشاره و تصریح می‌کند؛ حمید نوری با ضعیف شدن خطرناک چشمان و احتمال کوری روبرو است و علیرغم درخواست‌ها و پیگیری‌های مکرر از دستگاه قضائی و زندان سوئد هنوز اجازه دسترسی این شهروند ایرانی به چشم پزشک صادر نشده است.

دادرسی ناعادلانه و غیرمنصفانه به روش سوئدی

در بخش دیگری از این اطلاعیه به اقدامات غیرقانونی در روند رسیدگی به پرونده حمید نوری اشاره شده و تاکید می‌شود این روند غیرعادلانه پس از صدور رای بدوی حبس ابد برای وی نیز همچنان ادامه داشته و نوری در مسیر انتخاب آزادانه وکیل برای مرحله تجدید نظر، با مشکلات و محدودیت‌های عجیبی روبرو شده است.

این اطلاعیه همچنین با اشاره به وکلای نوری در مرحله دادگاه بدوی، به این نکته اشاره می‌کند که او از حق انتخاب آزادانه وکیل محروم بوده و وکلای در نظر گرفته شده برای وی حکومتی بوده‌اند.

متهمی که اجازه حرف زدن نداشت!

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه با اشاره به برگزاری 92 جلسه نمایشی دادگاه برای حمید نوری که صرفاً متکی به شهادت متناقض عده‌ای از اعضای سابق و فعلی گروهک تروریستی منافقین بوده است، تاکید می‌کند؛ حتی یک شاهد نیز اجازه پیدا نکرده به نفع نوری در دادگاه شهادت دهد.

این اطلاعیه می‌افزاید: در مجموع حدود 500 ساعت دادگاه حمید نوری، او کمتر از 20 ساعت فرصت دفاع از خود را داشته و در جریان این پرونده نوری عملاً از حق دفاع آزادانه از خود در برابر ادعاها و شهادت‌های متناقض مطرح شده نیز محروم بوده است.

این اطلاعیه خاطرنشان می‌کند؛ با این حال خانواده نوری و مشاورین حقوقی آنها در تلاش هستند تمام تمهیدات و اقدامات لازم برای اعتراض به رأی غیرعادلانه صادر شده توسط دادگاه بدوی را انجام دهند.

سوئد مسئول ظلم‌های آشکار و متعدد انجام شده علیه حمید نوری است

اطلاعیه مذکور با اشاره به اقدامات عجیب، خلاف قانون، کاملاً سیاسی و تبلیغاتی که نظام قضایی سوئد در این پرونده مرتکب شده است، می‌افزاید: در کدام نظام دادرسی عادلانه‌ای اجازه داده می‌شود همزمان با بازداشت موقت طولانی و محاکمه ناعادلانه یک شهروند عادی، تمام رسانه‌های حکومتی و شبه حکومتی سوئد، اروپا و سایر کشورها به فضاسازی علیه متهمی که در حال محاکمه است بپردازند و او نیز فرصت هیچ‌گونه دفاع رسانه‌ای از خود را نداشته باشد؟!

این اطلاعیه همچنین این سوال را مطرح می‌کند که دولت و نظام قضایی سوئد با چه انگیزه‌ای در این پرونده متحمل هزینه‌های سنگین مالی شده و حتی به مدت دو هفته جلسات دادگاه را از سوئد به کشور آلبانی منتقل می‌کنند تا شهادت تعداد دیگری از اعضای منافقین را بگیرند؟

اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه همچنین این سوال اساسی را از دستگاه قضائی سوئد مطرح می‌کند که بر اساس چه مبنای صلاحیتی این دادگاه را برگزار کرده است؟ آیا می‌توان شهروند یک کشور دیگر را به اتهام نقض دادرسی منصفانه محاکمه کرد، در حالی که همزمان در همان محاکمه موارد متعددی از نقض دادرسی منصفانه را در خصوص همین فرد مرتکب شد!

اطلاعیه مذکور با چند سؤال از دستگاه قضایی سوئد ادامه می‌باید؛  چگونه نقض حق بنیادی بشری عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری را توجیه می‌کنید؟ چگونه و بر اساس چه اصل حقوقی یا انسانی، شهروند یک کشور دیگر را 8 ماه بدون دسترسی کنسولی یا امکان تماس با خانواده در بازداشتگاه‌های خود مخفی و او را از ساده‌ترین حقوق بشری محروم می‌کنید؟

بر اساس کدام مبنای حقوقی حمید نوری را از حق مطالعه کیفرخواست محروم کردید و وقتی بر این امر اصرار ورزید، پلیس سوئد او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داد؟

چرا نوری را در تمام 36 ماه گذشته در سلول انفرادی نگه داشته‌اید و به او اجازه دسترسی به چشم پزشک و حتی تماس با خانواده یا دسترسی کنسولی را نمی‌دهید و در عین حال برخی افراد رسانه‌ای غیرمرتبط با پرونده، اما مرتبط با خط اصلی تبلیغاتی علیه این شهروند ایرانی امکان ملاقات با او را به صورت مکرر دریافت کرده‌اند؟

بر چه اساسی حتی از ترجمه رأی ناعادلانه صادر شده به فارسی خودداری کردید و بدین ترتیب تا مدت‌ها اجازه ندادید او حتی از مفاد رأی صادر شده علیه خود آگاه شود؟

چرا و با چه انگیزه‌ای خاک کشور خود را در اختیار یکی از تبهکارترین گروه‌های تروریستی دنیا قرار داده‌اید و از آنها پشتیبانی‌های امنیتی، سیاسی، تبلیغاتی و حقوقی و قضائی می‌کنید؟

چه زمانی قرار است در روند یک دادرسی منصفانه و حقیقتاً انسانی، به سابقه ننگین گروهک تروریستی منافقین و جنایاتی که این تروریست‌ها علیه مردم کشور خود و برخی کشورهای منطقه غرب آسیا مرتکب شده‌اند رسیدگی عادلانه کنید و از پشتیبانی کردن از آنها که تا چندی پیش در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا بودند دست بردارید؟

چرا و با چه انگیزه‌ای در شرایط اقتصادی سخت اروپا و سوئد، بودجه‌های عمومی این کشور که متعلق به شهروندان سوئدی هست را صرف حمایت از یک گروهک تروریستی می‌کنید که 12 هزار ایرانی بی‌گناه را به خاک و خون کشیده‌اند؟

پیگیری حقوق از دست رفته حمید نوری قطعی است

مرکز رسانه قوه قضائیه در پایان این اطلاعیه با تاکید بر اینکه قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در کنار سایر بخش‌های مسئول، به‌جد پیگیر حقوق پایمال شده حمید نوری خواهند بود، دولت و دستگاه قضائی سوئد را به عنوان مسئولین این اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی معرفی کرده و از آنها خواسته است هرچه سریع‌تر به روند این اقدامات غیرمنصفانه و غیرعادلانه و کاملاً سیاسی و غیرحقوقی پایان داده و بیش از این حقوق و زندگی یک انسان و خانواده وی را تحت‌الشعاع برخی طراحی‌های سیاسی و تبلیغاتی قرار ندهند .

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *