به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر؛ وبینار بین‌المللی بررسی «حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه از منظر حقوق بین‌الملل» به همت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و با حضور سینید د کنتون، محقق و عضو کمیته بین‌المللی زندانیان سیاسی لندن، صلاح عبدالعاطی، رئیس کمیسیون بین‌المللی حمایت از فلسطین، توکل حبیب‌زاده، دانشیار دانشگاه امام صادق و هیبت‌الله نژندی‌‌منش، استادیار دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برگزار شد.

در ابتدای این جلسه امیرحسین محبعلی، دبیر جلسه به نکاتی درباره مسأله غزه پرداخت و آماری از حملات اخیر رژیم صهیونیستی از جمله آمار شهدای این حملات که تعداد زیادی از آن را کودکان و زنان تشکیل می‌دادند و همچنین افرادی که به واسطه این حملات آسیب دیده و مجروح شده‌اند، ارائه کرد.

رژیم صهیونیستی به کرات استانداردهای بین المللی حقوق بشر را نقض کرده

در ادامه توکل حبیب زاده، دانشیار و مدیر گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه امام صادق (ع)، به ابعاد حقوق بشر دوستانه این حملات پرداخت.

وی با بیان اینکه برای قضاوت پیرامون رفتار و جرایم ارتکاب یافته توسط رژیم صهیونیستی ضروری است، ابتدا به ظرفیت ها و کاربرد های حقوق بین‌الملل بشردوستانه در این سرزمین پرداخته شود، افزود: در خصوص ابعاد حقوق بشر دوستانه حملات اسرائیل به غزه مقدماتی را راجع به ماهیت و تفاوت حقوق بشر دوستانه و حقوق بشر متذکر می‌شوم.

وی تصریح کرد: با توجه به ماهیت حقوق بشر که به زمان صلح تعلق دارد و از شهروندان در مقابل حکومت‌ها حفاظت می‌کند، اسناد حقوق بشری نمی‌توانند در این پرونده کاربرد داشته باشند؛ با این حال با توجه به اسناد بین‌المللی از جمله قطعنامه اولین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر در زمستان 1974 که در تهران برگزار شد و همچنین قطعنامه 2675 مجمع عمومی سازمان ملل، حقوق بنیادین بشر در زمان نزاع های نظامی نیز کاربرد دارد.

حبیب‌زاده در ادامه در تقویت این ادعا به اسناد دیگر نیز اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی به کرات استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر را نقض کرده است. از جمله این نقض‌ها می‌توان به اشغال زمین‌های فلسطینیان در بازه زمانی 1 نوامبر 2019 تا 31 اکتبر 2020 به استناد گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر اشاره کرد که این نقض تعهد بین‌المللی منجر به نقض حق بر زندگی و ایجاد محدودیت نسبت به آزادی رفت و آمد شده است.

مدیر گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه امام صادق بیان کرد: از دیگر موارد نقض حقوق بنیادین بشر، محاصره زمینی، دریایی و هوایی غزه به مدت چهارده سال است که پاندمی کرونا فشار مضاعفی را بر سیستم بهداشت مردم غزه با توجه به محاصره مزبور وارد کرده است که به این مسأله در گزارش دوم کمیساریای عالی نیز پرداخته شده است.

وی همچنین به نقض حق تعیین سرنوشت، بکارگیری زور در برابر اعتراضات مسالمت‌آمیز، تخریب خانه‌های فلسطینیان، آپارتاید علیه فلسطینیان و تخریب بیمارستان‌ها اشاره کرد.

حملات صهیونیست‌ها به غزه مصداق جرائم جنگی است

صلاح عبدالعاطی، رئیس کمیسیون بین‌المللی حمایت از فلسطین ضمن قدردانی از جنبشی که در حمایت از فلسطین به پاخاسته، مهم‌ترین مسأله را بی‌توجهی اسرائیل به نقض حقوق بشر دانست. گفت: باید به موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی اشاره کنم؛ از جمله این موارد مناطقی است که اسرائیل به آنجا حمله کرده و مورد هدف قرار داده که بدون تردید این حملات را می‌توان از جمله مصادیق جرایم جنگی دانست.

وی همچنین به حمایت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از رژیم صهیونیستی اشاره و بیان کرد: در نتیجه این حمایت‌ها باید آنها را شریک در این جرایم جنگی دانست. از این رو با توجه به نقض تعهداتی که در این حملات رخ داده فلسطینیان باید از شورای حقوق بشر حقوق نقض شده خود را مطالبه کنند تا به این مسأله رسیدگی کرده و موضع دقیقی اتخاذ کند. علاوه بر این مسأله اشغال زمین های فلسطینیان بسیار مهم است که در نتیجه این اشغال حقوق بسیاری از کوکان، زنان و مردم عادی نقض شده است.

رئیس کمیسیون بین‌المللی حمایت از فلسطین ادامه داد: ممنوعیت‌های ایجاد شده برای فلسطینیان مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی را برای آنها رقم زده است. آنها باید از جامعه جهانی حقوق خود را مطالبه کنند تا به حمایت از جنبشی که امروز در پشتیبانی از فلسطینیان ایجاد شده، ادامه دهند تا اشغال و محدودیت‌ها پایان یابد.

وی در پایان سخنانش از ستاد حقوق بشر و جمهوری اسلامی ایران و تمامی افرادی که در حمایت از فلسطین تلاش می‌کنند قدردانی کرد.

جنایتکاران و معاونان حملات به سرزمینهای اشغالی باید مجازات شوند

هیبت‌الله نژندی‌منش، استادیار دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این جلسه به مسئولیت کیفری فردی جنایتکاران و معاونان و همچنین ظرفیت‌های پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی در محاکم داخلی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: مسئولیت کیفری فردی، هم در حقوق داخلی و هم در حقوق بین‌المللی یک اصل کلی حقوقی است. در حقوق بین‌الملل کیفری افراد در قبال اعمال خود که منجر به نقض حقوق بین‌الملل بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌شود، دارای مسئولیت کیفری هستند.

نژندی‌منش افزود: دادگاه نورمبرگ این اصل را در احکام خود مورد تأیید قرار داد و بیان کرد: افراد را باید به خاطر نقض حقوق بین‌الملل مجازات کرد. افراد انسانی جرایم علیه حقوق بین‌الملل را مرتکب می‌شوند نه موجودیت‌های انتزاعی و تنها با مجازات افرادی که مرتکب این جرایم شدند، می‌توان اجرای قهری حقوق بین‌الملل را تضمین کرد.

وی در ادامه نیز به منظور اثبات مسئولیت کیفری فردی جنایتکاران و معاونان این حملات به برخی از مواد اساسنامه رم و اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری بین‌المللی اشاره و اذعان کرد: ظرفیت‌ها و راهکارهای حقوقی برای تحقیق و تعقیب جنایتکاران و معاونان این واقعه می‌تواند از جمله تشکیل کمیسیون‌های مستقل تحقیق، تشکیل دادگاه ویژه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، دیوان بین‌المللی کیفری و تشکیل دادگاه اسلامی ویژه فلسطین باشد.

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی یکی دیگر از مهم‌ترین ظرفیت‌های موجود در این مسأله را اعمال صلاحیت جهانی توسط کشورهای دیگر دانست و گفت: در این خصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشترین مسئولیت را دارند چون مقامات مظنون بیشتر به این کشورها رفت و آمد دارند و اعمال صلاحیت جهانی اصولاً مستلزم حضور متهم است. بنابراین، دادگاه‌های داخلی این کشورها لازم است که به دنبال اجرای عدالت باشند.

سازمانهای بین المللی در مقابل نسل‌کشی فلسطینیان نقش خود را به درستی ایفا کنند

در ادامه این جلسه سینید د کنتون، محقق و عضو کمیته بین‌المللی زندانیان سیاسی از لندن به ایراد سخنرانی در مورد حملات رژیم صهیونیستی به غزه از منظر حقوق بین‌الملل پرداخت و طی آن گفت: در حملات اسرائیل به غزه سه محور باید مورد توجه قرار گیرد. در محور نخست حملات اسرائیل نتیاج فاجعه‌باری بر مردم، کودکان و زنان مظلوم و بی‌دفاع فلسطین گذاشت. از جمله آثار این فجایع کشتار 66 کودک و تعداد زیادی از غیرنظامیانی است که در حمله این رژیم به منازل مسکونی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه ضمن اظهار تأسف از این واقعه، زنان و کودکان را قربانیان اصلی این حملات دانست و از این حملات به مثابه مصداقی از نسل‌کشی یاد کرد.

د کنتون در پایان مسأله مسئولیت دولت‌ها مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: پیگیری و مقابله با نسل‌کشی وظیفه دیگر دولت‌هاست و محور پایانی نقش سازمان‌های بین‌المللی در این فاجعه است تا در مقابل نسل‌کشی که در فلسطین در حال رخ دادن است بایستند تا فلسطینیان بتوانند به سرزمین‌های خود بازگردند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *