به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، حسن بابایی؛ معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اختتامیه همایش کشوری مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ارائه گزارشی از دستاورد‌های کارگروه‌های تخصصی این همایش و یکسان‌سازی رویکرد‌های ثبتی برای دستیابی سریع‌تر به تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در تدوین برنامه هفتم و اهداف و چشم‌انداز‌های قوه قضائیه در سند تحول و تعالی گفت: ‌امیدواریم با حمایت و هدایت مسئولان عالی قضائی بتوانیم سند تحول را در کمترین زمان ممکن پیاده‌سازی کنیم.

وی با ابراز ‌امیدواری از اینکه این همایش نقطه عطفی در اجرای برنامه‌های تحولی، اتخاذ سیاست‌ها و رویکرد‌های یکسان برای دستیابی به اهداف و چشم‌انداز‌های قوه قضائیه در سند تحول و تعالی باشد، افزود: نتایج پربار کارگروه‌های این همایش قطعاً به عملیاتی کردن بند 26 سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای 100 درصدی حدنگاری در اجرای برنامه هفتم توسعه در سال اول این برنامه کمک شایانی می‌کند.

بابایی با بیان اینکه با اتخاذ یک سیاست مناسب و استفاده از مدیران جهادی، اقدامات بسیار خوبی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام گرفته است، گفت: در 6 ماهه نخست امسال شاهد رشد 270 درصدی صدور اسناد حدنگاری کشاورزی بوده‌ایم و در روز نخست همایش نیز جلسه‌ای مشترک با مدیران کل اراضی سراسر کشور جهت بررسی چالش‌ها و موانع صدور اسناد کشاورزی برگزار شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از ابتدای امسال تاکنون، اراضی زراعی از 3.3 درصد به 10 درصد رسیده است و یک میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی زراعی دارای سند هستند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال یک برنامه جامع نرم‌افزاری اجرا و شاهد تحول بزرگی در حوزه فناوری اطلاعات در سازمان ثبت خواهیم بود اظهار کرد: در حوزه همکاری‌های مشترک با بنیاد مسکن و صدور اسناد روستایی نیز، در بسیاری از روستا‌ها بیشتر از برنامه تعریفی پیش رفته‌ایم به طوری که برنامه یک‌ساله استان گلستان در این زمینه، در 6 ماهه اول سال محقق شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته از 31 استان بازرسی میدانی جهت رصد و بررسی فعالیت‌ها انجام گرفته است، گفت: امروزه بحث حد‌نگاری به یکی از مسائل اساسی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال و شورای قضائی استان‌ها تبدیل شده و در اکثر استان‌ها قاضی ویژه حدنگاری که غالباً یکی از معاونان دادستان است انتخاب شده است.

حسن بابایی تصریح کرد: در صدد هستیم هوشمند‌سازی و کاهش دخالت نیرو‌های انسانی را عملیاتی کنیم و معتقدیم یکی از راه‌های مبارزه با فساد و ارتقای سلامت، هوشمند‌سازی و الکترونیکی کردن فرآیند‌هاست.

تأیید عملکرد سازمان ثبت از سوی مرکز حفاظت قوه قضائیه

حجت‌الاسلام عبدالهی، رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه هم در همایش کشوری مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه این سازمان یکی از نهادهای تأثیرگذار در گسترش عدالت، احیای حقوق عامه، پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه قاطع با فساد است، گفت: رهبر معظم انقلاب در حکم صادره برای رئیس قوه قضائیه بر این مأموریت‌ها تأکید کرده‌اند.

وی گفت: یکی از بهترین راهکارهای رفع تبعیض در جغرافیای جمهوری اسلامی ایران، اجرای کامل حدنگاری یا کاداستر است که نقش بی‌بدیلی در شناسایی تصرفات در ید افراد غیرلایق و پیشگیری از بی‌عدالتی ایفا می‌کند و این عرصه یکی از مهمترین راهبردها در بزنگاه‌های سلامت و مبارزه با فساد است.

وی افزود: کارکنان مجموعه ثبت در حال حاضر وضعیت خوبی از حیث سلامت در بین مجموعه‌های قوه قضائیه دارند و مراتب تقدیر از عملکرد و گشایش ایجاد شده در کار مردم توسط این سازمان، از سوی نمایندگان محترم ولی فقیه در دو استان شخصاً به اینجانب در بازدید از این استان‌ها اعلام شده است و قطعاً تا پایان امسال با این حرکت جهادی و پیشبرد امور، سازمان ثبت خود را در ردیف‌های برتر خدمت‌رسانی در بین دستگاه‌ها معرفی می‌کند.

عبدالهی ادامه داد: قبلاً مردم در مراجعات روزانه اداری، هر زمان که کارشان به ثبت اسناد می‌افتاد به علت بوروکراسی پیچیده اداری و سنتی بودن فرآیند‌ها، دچار اضطراب و دلهره می‌شدند که بالاخره تکلیف درخواست‌هایشان چه خواهد شد؛ ولی امروز بر اساس برآورد‌های صورت گرفته سازمان‌های ذی مدخل، شهادت می‌دهم که سازمان ثبت از مجموعه‌های خدوم نظام به خصوص در بین دستگاه قضائی است و افق بسیار خوبی برای خدمات ثبتی ترسیم شده است.

وی با اشاره به همکاری‌های خوب سازمان ثبت و بنیاد مسکن اظهار کرد: مسیر خوبی در گسترش تعاملات این سازمان با دستگاه‌های مرتبط با امر زمین و مسکن به‌ویژه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایجاد شده و همکاری این دو دستگاه نتیجه خوبی برای ساختار‌سازی صحیح مسکن دار شدن مردم در پی دارد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با تشریح اقدامات قاطع دستگاه قضائی در آزادسازی سواحل و خلع ید زمین‌خواران و کلاهبرداران و اجرای حدنگاری سواحل با کمک مؤثر سازمان ثبت گفت: رشد 270 درصدی در شاخص‌های عملکردی این سازمان در شش ماه به‌ویژه در صدور اسناد اراضی کشاورزی و اقدامات مؤثر آن در برخورد با شرکت‌های صوری که محلی برای خیانت به کشور شده بودند، از دستاورد‌های دیگر سازمان ثبت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات دشمنان و بکار بردن تمام قدرت و امکانات خود جهت سوق دادن دنیا به مقابله با حکومت الهی افزود: باید غفلت زدگان و تأثیر گیرندگان از این اقدامات را از خواب غفلت بیدار کنیم.

عبدالهی خاطر نشان کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک نظام الهی است چرا که اتکای آن به ولایت است و قطعاً اگر چنین نبود، چنین آرامش و امنیتی وجود نداشت و إن‌شاءالله نظام اسلامی در چشم‌انداز 1404 در جایگاهی قرار بگیرد که استکبار و دشمنان این نظام در بهت و تحقیر در مقابل این نظام زانو بزنند و این اتفاق خواهد افتاد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای والامقام به‌ویژه شهدای امنیت اظهار کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی توانسته در بلندایی قرار بگیرد که درتاریخ همانندی نداشته و در دل‌ها نفوذ کرده است و ما می‌بینیم که فقط در یک خیابان ایتالیا بیش از 600 عکس از شهید سلیمانی نصب می‌شود، در حالی که در گوشه‌ای از کشورمان، انسان‌های نادان و فریب خورده با اسپری تصویر این بزرگوار را مخدوش می‌کنند و به خیال خود می‌توانند ملت بزرگ ایران را با این حرکت تحت تأثیر قرار دهند، که خیال باطلی است و یقیناً عزتی را که خداوند بدهد هیچکس نمی‌تواند از بین ببرد.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر اقدامات این شهید بزرگ در بسیاری از کشور‌ها که باعث بیداری و آگاهی شده است افزود: در یک دوره‌ای کارشناسان امنیتی بین‌المللی و متخصصین رسماً اعلام کردند که داعش در سوریه و عراق حداقل دوره حضورش 15 سال است ولی یک نفر با اطمینان پایان داعش را تا 3 ماه آینده به همه جهان اعلام کرد و گفت سفره اینها به زودی برچیده خواهد شد و همان شد که این شهید بزرگوار اعلام کرد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه همچنین با تأکید بر لزوم هوشیاری در مقابل اقدامات دشمنان تصریح کرد: یکی از کار‌های موزیانه و مخرب دشمن، سرقت اطلاعات است و باید تمام تلاش خود را انجام دهید که هیچ چیزی از اطلاعات ما دست نامحرم نیفتد.

وی افزود: موجودیت نظام اسلامی و موجودیت مردم این سرزمین نباید مورد دستبرد قرار بگیرد و لذا اگر هوشمند‌سازی و بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در دستور کار قرار می‌گیرد باید صیانت از این مسأله نیز بسیار جدی گرفته شود.

عبدالهی همچنین خواستار توجه جدی به پیشگیری از تبانی و ارتباطات ناسالم به‌ویژه بین برخی از کارکنان و کارشناسان دادگستری شد و از مدیران خواست در این زمینه به صورت جدی بر این موضوع نظارت داشته و اقدام لازم صورت پذیرد.

صدور اسناد برای روستائیان تضمینی برای جلوگیری از ایجاد دعاوی است

اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در مراسم اختتامیه همایش ٢ روزه کشوری مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تقدیر از خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سنددار کردن خانه‌های روستائیان گفت: در راستای فرمایشات حضرت امام(ره) در خصوص تبیین خدمات و زحمات نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم و به خصوص مردم روستایی، وظیفه دارم به زحمات و خدمات سازمان ثبت اشاره کنم که تا کنون 3 میلیون و 767 هزار و 999 فقره سند برای روستاییان صادر کرده است.

وی افزود: سنددار کردن خانه‌های روستایی، تثبیت مالکیت روستاییان است که سبب می‌شود روستائیان اطمینان کافی از مالکیت خود بر واحد‌های مسکونی و ملک تحت تملک داشته باشند.

نیکزاد گفت: سنددار کردن خانه‌های روستایی ثمرات خوبی برای روستائیان دارد به طوری که برای استفاده از تسهیلات بانکی و سایر خدمات می‌توانند از اسنادی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اختیار آنها گذاشته است به عنوان تضمین دریافت تسهیلات مختلف استفاده کنند.

رئیس بنیاد مسکن عنوان کرد: صدور سند برای خانه‌های روستایی از طرح دعاوی مختلف پیشگیری می‌کند و اگر صدور اسناد روستایی انجام نمی‌گرفت، در دستگاه قضائی تعداد زیادی پرونده مفتوح در بحث تعارض مالکیت اراضی مسکونی روستائیان داشتیم و این یک خدمات ماندگار از ادارات ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی بیان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تکنولوژی نوین حدنگاری و تثبیت مالکیت را انجام می‌دهد و امکان صدور سند معارض وجود ندارد.

نیکزاد با بیان اینکه 40 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد افزود: در بحث سند دار کردن خانه‌های روستایی برنامه‌ریزی خوبی میان قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و دولت انجام شده است که در همین راستا، اداره ثبت اسناد و املاک تمامی استان‌های کشور به همراه بنیاد مسکن در استان‌ها به سراغ روستائیان رفته تا نقشه‌برداری و تهیه اسناد آنها را انجام دهند.

در انتهای مراسم اختتامیه همایش کشوری مدیران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مصوبات همایش ابلاغ و از مدیران برگزیده این سازمان تقدیر شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *