به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 ، دکتر حسن بابایی معاون رئیس قوه‌قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک‌کشور در جلسه شورای تحول و تعالی سازمان‌ ثبت گفت: میزان حدنگاری‌ اراضی زراعی از ابتدای شروع فعالیت تا اوایل خردادماه امسال، 700 هزار هکتار بود و امروز به مرز یک میلیون و 250 هزار هکتار رسیده است.

در این جلسه که رؤسای دادگستری استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان و خراسان شمالی و مدیران کل استانی سازمان‌ثبت نیز به صورت وبیناری حضور داشتند، دکتر بابایی با اشاره به اهمیت حدنگاری‌ اراضی‌ کشاورزی گفت: لازم است رؤسای کل دادگستری استان‌ها به منظور سرعت دادن و صحت کارها، یک قاضی ویژه جهت حضور در کمیسیون رفع‌تداخلات زمین‌های کشاورزی تعیین کنند تا در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف پرونده‌های این حوزه اقدام شود.

معاون رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در جلسات آینده نیز سایر رؤسای دادگستری استان‌ها در جلسات شورای تحول و تعالی این سازمان شرکت خواهند کرد چرا که اشتراک و انتقال تجربیات در اجرای حدنگاری یا کاداستر بخش مهمی از این فرآیند را تشکیل می‌دهد، از رؤسای دادگستری استان‌ها خواست تا کمیته‌های رفع تداخلات اراضی را در ادارات دادگستری شهرستان‌ها نیز تشکیل دهند.

دکتر بابایی با اشاره به اینکه هیچ منعی برای صدور اسناد اراضی‌ کشاورزی وجود ندارد، افزود: چیزی به نام افراز و تفکیک در ادبیات‌ حقوقی در خصوص خرد شدن اراضی کشاورزی نداریم و این موضوع مربوط به بعد از صدور سند است، از این رو معتقدیم تمامی اراضی، حتی تاییداراضی‌خرد شده، قبل از اینکه وضعیت بدتری پیدا کنند باید سند دار شوند.

رئیس سازمان ثبت‌ اسناد و املاک‌کشور تاکید کرد: یکی از موضوعات‌ مهم که مانع اجرای‌سریع حدنگاری اراضی‌ کشاورزی در این چند سال اخیر شده، تفاسیر متعدد از قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی‌کشاورزی است که لازم است در قوانین و آیین‌نامه‌ها بازنگری صورت‌گیرد و به همین منظور با برگزاری جلسات تخصصی، راهکارهای‌موثری در نظر گرفته شده است.

بابایی با اشاره به اینکه این تفاسیر مستمسکی برای برخی از مدیران دستگاه‌ها و موجبات عدم همکاری لازم در صدور اسناد اراضی کشاورزی شده است، از تعریف ساز و کار مناسبی در این زمینه در قوه‌قضائیه خبر داد و افزود: در آینده نزدیک این مسئله با دستور رئیس دستگاه‌قضا حل خواهد شد و شاهد حرکت شتابان و با قدرت و تدبیر و استفاده از تمام ظرفیت‌ها در کاداستر‌‌‌‌کشاورزی خواهیم بود.

وی تأکید کرد: باید به مالکین اراضی کشاورزی امنیت‌خاطر بدهیم و زمینه ترغیب آن‌ها را برای اجرای حدنگاری اراضی‌کشاورزی فراهم کنیم و حتی اگر لازم است مستقیماً به آنها مراجعه کنیم تا این قانون به خوبی اجرا شود.

معاون رئیس قوه قضائیه افزود: حدنگاری اراضی‌ کشاورزی یک طرح ملی است و تمامی مسئولان استانی باید با نگاه برای اجرای سریع و دقیق آن تلاش کنند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های استانی در اداره کل کاداستر سازمان ثبت، ادامه داد: مسئولان این کارگروه‌ها وظیفه دارند تمامی فعالیت‌های استان‌ها را تجزیه و تحلیل و مشکلات و موانع را مرتفع و راهبرد‌های لازم را برای اجرای سریعتر این طرح ارائه کنند.

در ادامه، رؤسای کل دادگستری استان ‌های ایلام، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی و مدیران کل ثبت اسناد و املاک استان‌های مذکور که به صورت وبیناری در این جلسه شرکت کرده بودند، ضمن اعلام آخرین گزارش از وضعیت حدنگاری اراضی‌ کشاورزی، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را برای اجرای هر چه بهتر این طرح ارائه کردند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *