به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118؛ برخورد کاوشگر ناسا با یک سیارک در فضا، ردی شبیه یک دنباله‌دار به طول 6000 مایل (10000 کیلومتر) برجای گذاشته است.

تصویر قابل توجهی که توسط تلسکوپ SOAR (Southern Astrophysical Research) در شیلی دو روز پس از برخورد 26 سپتامبر گرفته شده است، ردی از سیارک دیمورفوس را به صورت رگه‌ای سفید در تاریکی فضا در میلیون‌ها مایل دورتر از زمین نشان می‌دهد.

ناسا , اخبار هوا و فضا ,

فضاپیمای DART ناسا به عنوان بخشی از یک مأموریت دفاعی سیاره‌ای با هدف آزمایش فناوری برای محافظت از زمین در برابر سیارک‌های خطرناک در آینده، عمداً به دیمورفوس، سیارکی بی‌ضرر در فضا برخورد کرد.

“تدی کارتا” ستاره‌شناس و یکی از کسانی که از تلسکوپ SOAR برای ثبت این تصویر استفاده کرده بود، اظهار کرد: این شگفت‌انگیز است که چگونه توانستیم ساختار و وسعت عواقب پس از برخورد را در روزهای پس از برخورد به وضوح ثبت کنیم.

اطلاعات به دست آمده از مشاهدات به دانشمندان کمک می‌کند تا در مورد سطح سیارک دیمورفوس، میزان موادی که در اثر سقوط به بیرون پرتاب شده، سرعت پرتاب آن و اینکه آیا نیروی برخورد منجر به آزاد شدن تکه‌های بزرگی از این سیارک شده است، بیشتر بدانند.

تجزیه و تحلیل این اطلاعات به دانشمندان کمک می‌کند تا از زمین و ساکنان آن با درک بهتر میزان و ماهیت پرتاب‌های ناشی از برخورد و اینکه چگونه ممکن است مدار سیارک را تغییر دهند، از زمین و ساکنان آن محافظت کنند.

تیم DART امید دارد بتواند نشانه‌هایی در مورد اینکه آیا این آزمایش مسیر سیارک دیمورفوس را تغییر داده است یا خیر، ارائه دهد، اگرچه احتمالاً مدتی طول می‌کشد تا بتوان نتیجه‌گیری‌های قطعی را به اشتراک گذاشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *