به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در نشستی با مدیران سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه بهترین منبع درآمدی باثبات برای هر کشور اخذ مالیات است، اخذ مالیات را راهکاری برای ثبات اقتصادی و مبارزه با تبعیض و اختلاف طبقاتی دانست.

رئیس سازمان بازرسی یادآور شد: کشورهای تک‌محصولی که وابسته به یک منبع طبیعی هستند با مشکلاتی مواجه‌اند که ثبات اقتصادی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با یادآوری اینکه سازمان امور مالیاتی باید از جایگاه و ابزار لازم جهت تحقق درآمدهای مالیاتی برخوردار باشد، راه مقابله با فساد و اخذ به‌موقع مالیات را هوشمندسازی نظام امور مالیاتی عنوان کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید از طریق هوشمندسازی ارتباط مؤدیان و کارمندان را قطع کرد، افزود: سیستم‌های هوشمند باید با اخذ داده‌ها، میزان مالیات را محاسبه کند و از سوی دیگر مشمولان پرداخت مالیات، معافیت‌ها و تخفیف‌ها نیز باید از طریق محاسبه همین سیستم‌های هوشمند تعیین شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ابراز اینکه هنوز نمی‌توان ادعا کرد که محاسبه مالیات به‌طور هوشمند صورت می‌گیرد، تصریح کرد: متأسفانه همچنان تبادل اطلاعات بین دستگاه دولتی با سازمان امور مالیاتی به‌درستی انجام نمی‌شود، در حالی که همه داده‌های مربوط به مسایل مالی در دستگاه‌هایی که دارای بانک اطلاعات مالی هستند، باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده شود.

وی سازمان امور مالیاتی را سازمانی عنوان کرد که باید در بحث شفافیت و الکترونیک کردن امور پیشرو باشد.

خدائیان همچنین با تأکید بر اینکه “امروزه با دنیای جدیدی با عنوان کسب‌وکارهای مجازی و ارزهای دیجیتال روبه‌رو هستیم”، گفت: درحالی وارد این دنیای جدید شدیم که هنوز در کسب‌وکارهای حقیقی، شفافیت لازم وجود ندارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: سودآوری کسب‌وکارهای مجازی بسیار زیاد است و باید روی این موارد برنامه‌ریزی دقیقی انجام داد؛ چراکه خواسته یا ناخواسته رمزارزها وارد اقتصاد کشور شده است و باید برای آن راهکاری اندیشید.

خدائیان بر ضرورت الکترونیکی شدن روند رسیدگی‌ها تأکید و با توجه به طولانی بودن روند رسیدگی‌ها اضافه کرد: روند رسیدگی‌ها به‌دلیل اختلافات مالیاتی ممکن است سال‌ها به‌طول بینجامد در حالی که باید با چابک‌سازی سیستم، به همه رسیدگی‌ها سرعت داده شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات جامعه در وصول مالیات‌ها، فرار مالیاتی است که آمار دقیقی از آن نیز در دست نیست چرا که سنتی بودن امور در دستگاه‌ها، شناسایی منابع مالیاتی را مشکل کرده است و راه‌حل آن الکترونیکی کردن امور در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی است و سازمان امور مالیاتی بایستی از ضمانت اجراهای قانونی که در اختیار دارد در الزام دستگاه‌های اجرایی به همکاری با سازمان امور مالیاتی استفاده کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام آمادگی کرد در صورت اعلام نیاز سازمان امور مالیاتی، به کمک این سازمان بیاید و قوانین به‌درستی شکل اجرایی به خود گیرد.

انتهای پیام/+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *