به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 ، جلسه هیئت عمومی دیوان عالی کشور، امروز (سه‌شنبه 26 مهرماه) با حضور حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، رئیس دیوان عالی کشور و حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور و نیز قضات عالی‌رتبه دیوان عالی کشور برگزار شد.

در این جلسه بررسی پرونده وحدت‌رویه قضائی در خصوص استنباط متفاوت شعب دوم و سی‌وهشتم دیوان عالی کشور از بند پ ماده 475 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در دستور کار قرار داشت.

قضات پیرامون این موضوع که درخواست اعاده دادرسی در ماده مذکور قائم به شخص دادستان است یا خیر و اختیار قانونی معاون دادستان برای درخواست اعاده دادرسی به بحث و بررسی پرداختند.

حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور، پس از استماع نظرات قضات، در ارتباط با مبحث مطرح شده در جلسه، رأی شعبه دوم دیوان عالی کشور در خصوص اختیار قانونی معاون دادستان برای درخواست اعاده دادرسی را قابل تأیید دانست و گفت: طبق ماده 88 قانون آیین دادرسی کیفری، معاون دادستان و دادیار در امور محوله، تمام وظایف و اختیارات دادستان را دارد و منظور در اینجا تمام اختیارات نیست بلکه تنها در اموری که از طرف دادستان بر آنها محول می‌شود.

دادستان کل کشور اضافه کرد: در برخی از استان‌ها که کارها گسترده است، دادستان‎های ما در امور ارجاع و حقوق عامه وظایفی را به معاون خود تفویض کرده‌اند، اختیار دادستان در تفویض امور محوله به معاون و یا دادیار یک امر کلی است، لذا رأی شعبه دوم در صورت احراز با این قید که اختیار دادستان به معاون تفویض شده است، صحیح است.

در نهایت اکثریت قضات هیئت عمومی دیوان عالی کشور پس از بحث مفصل و بیان استدلالات حقوقی خود پیرامون موضوع، رأی شعبه دوم دیوان عالی کشور را مبنی بر “اختیار قانونی معاون دادستان برای درخواست اعاده دادرسی” صائب دانسته و از مجموع  127نفر حاضرین در جلسه،  76 نفر رأی موافق بر این موضوع دادند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *