به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضائیه امروز (سه‌شنبه 1 آذر) در نشست خبری خود با رسانه‌ها با تسلیت به خانواده شهدا، جانبازان و زیان‌دیدگان جنایات تروریستی افراد مسلح، گفت: صحنه‌هایی که در خیابان‌های برخی شهرهای کشور رخ داده نشان‌دهنده عمق خواب دشمن برای ایران و مردم کشور است.

وی با بیان اینکه رسانه‌های خوش رنگ و لعاب دشمن، تروریسم و خشونت را در ایران ترویج می‌کند، گفت: دشمن رسماً پرده از چهره انداخته است و در شبکه‌های مجازی دستور ترور و قتل و آتش و خونریزی می‌دهد، این وضعیت به‌خوبی نشان می‌دهد دشمن از عدم همراهی مردم ایران اسلامی خشمگین است، دشمن از شکست اعتصابات خوانده‌شده عصبانی است. برنامه دشمن این بود که عموم جامعه را با شبهات پی‌درپی و با جنگ‌های ترکیبی به صحنه بیاورد و از ظرفیت مردم برای اعتراض به برخی نهادها استفاده کند اما موفق نشد.

ستایشی ادامه داد: دشمن با کشته‌سازی و قتل افراد با اسلحه‌های سرد و گرم به‌دنبال ایجاد اغتشاش است و تروریست‌های رسانه‌ای دستور قتل زنان و کودکان و مردم مظلوم را صادر می‌کنند. قاتلان برای ریختن خون مردم در کف خیابان‌ها هلهله می‌کنند اما در رسانه‌های خود حافظان امنیت را مقصر جلوه می‌دهند. اینها بدانند که مقابله ملت ایران با تروریست‌ها سخت و پشیمان‌کننده خواهد بود. تروریست‌ها با این رفتار نشان می‌دهند که حتی حاضر نیستند هزینه اقدامات کور خود را بپذیرند و برای این منظور دست به خون رنگین‌شدۀ خود را مخفی می‌کنند.

وی تأکید کرد: ملت ایران سابقه سیاه منافقین ‌و گروهک‌های فعال در نقاط مرزی را فراموش نمی‌کند. تروریست‌ها باید نگاهی به ذهنیت مردم ایران نسبت به این گروهک‌ها و برخورد با آنها بیندازند؛ ملت ایران ملتی آگاه و هوشیار و منسجم در مقابل خصم آماده و مهیاست. امروز دشمن از سر ناچاری چهره واقعی خود را عیان کرده است و این موجب همبستگی بیشتر ملت ایران را فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: تروریست‌ها همان تروریست‌های اقتصادی هستند که مانع فعالیت اقتصادی مردم شده‌اند، همان تروریست‌های رسانه‌ای جنگ‌طلبی هستند که درصدد ویرانی ایران و ایرانی برآمده‌اند.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: قوه قضائیه عَلَم خون‌های به‌ناحق ریخته‌شده توسط تروریست‌های مسلح را در دست گرفته است و با سرعت و دقت و صحت و براساس تدابیر از پیش تعیین‌شده، بدون چشم‌پوشی از حق امنیت وظیفه خود را عملیاتی می‌کند و تروریست‌ها را به سزای متناسب با جرایم ارتکابی خواهد رساند و بی‌شک این بساط شرارت به‌زودی زود جمع خواهد شد.

ستایشی همچنین گفت: ایران فردای مدنظر تروریست‌ها، ایران تخریب‌شده و سیاه و تلخ و بی‌هویت و پر از آشوب و درگیری و ناامنی است که البته این خیال خام با هوشیاری مردم و مسئولان، محکوم به ابطال است.

وی همچنین با برشمردن جایگاه بسیج، فرارسیدن هفته بسیج را تبریک گفت.

ستایشی سپس از تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه خبر داد.

آماده همکاری با دولت برای حل مشکل کمبود دارو هستیم

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری خود درباره تمهیدات قوه قضائیه برای حل معضل دارو گفت: مسئله کمبود دارو و تجهیزات پزشکی مسئله روز است، اما موضوع فرایند دارو و موارد مرتبط و اقدام برای تولید، ورود و توزیع کاملاً اجرایی است و ارتباط مستقیمی با دستگاه قضائی ندارد، با این حال تأکید ریاست قوه قضائیه بر این بوده است که ملاک برای ما رفع مشکل و گرفتاری‌های مردم است و هر اقدام و کمکی که از ناحیه قوه قضائیه و سلسله‌مراتب مربوطه برای کمک به دولت برمی‌آید دریغ نشود.

وی تأکید کرد: برای رفع مشکلات و موانع احتمالی در خصوص مشکل دارو در حوزه واردات یا تولید دارو، آماده همکاری با دولت هستیم.

دستگیری 21 متهم اخلالگر نظام اقتصادی

ستایشی درباره فعالیت قاچاقچیان ارز و برخورد قضائی با آنها گفت: در شرایط جاری نباید بگذاریم التهابات متفاوت موجب سوءاستفاده دشمن شود. همکاران ما در حوزه ضابطان عام و ضابطان خاص برنامه‌های مؤثری در خصوص بازار ارز داشتند و دراین‌باره و در ماه جاری 21 نفر به‌اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفهیم اتهام شده‌اند و قرار تأمین مناسب برای آنها صادر شده است. در خصوص افراد بازداشتی دقت شده است که بیگناهان آزاد شوند و از میان آنها 8 نفر بلاقید آزاد شدند و 13 نفر دیگر که جرم به آنها منتسب است، با صدور قرار بازداشت موقت در زندان هستند.

وی ادامه داد: در رابطه با ارز فردایی هم 14 نفر بازداشت و تفهیم اتهام شده‌اند و قرار تأمین برای آنها صادر شده است. 4 نفر از این افراد با قرار وثیقه و التزام آزاد شده‌اند و پرونده در حال تحقیقات در مرحله دادسراست.

آزادی 142 بازداشتی حوادث استان سیستان و بلوچستان

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در خصوص پرونده‌های مرتبط با حوادث استان سیستان و بلوچستان، با اشاره به سفر نماینده مقام معظم رهبری به این استان گفت: این سفر موفق ارزیابی شده و مؤثر ‌بوده است که برای بررسی اوضاع و تدقیق در نکاتی که نسبت به آن منطقه مطرح شده بود، انجام و در آن با معتمدین و علما و خانواده شهدا و جان‌باختگان دیدار شد و دغدغه‌های مردم منطقه شنیده شد که با استقبال مردم سیستان و بلوچستان مواجه شده است.

وی افزود: با تأسی از گزارش نماینده مقام معظم رهبری، گزارش شورای تأمین استان و تأکید ریاست قوه قضائیه اقدام کردیم و 42 نفر را بر اساس رأفت اسلامی و به‌لحاظ اینکه توبه کردند آزاد کردیم و 100 نفر دیگر هم در مرحله بعد تعیین تکلیف شده‌اند و آزاد می‌شوند. این افراد آزادشده باید توجه داشته باشند که مقررات را رعایت کنند.

ستایشی درباره خطای احتمالی افرادی از مأمورین در موضوع حوادث سیستان و بلوچستان تأکید کرد که هر کسی که دادخواستی دارد می‌تواند به دستگاه قضائی پناه بیاورد و قوه قضائیه نسبت به رسیدگی آن اقدام خواهد کرد.

اتهام الهام افکاری چیست؟

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در خصوص پرونده الهام افکاری گفت: خانم الهام افکاری از نام برادرش استفاده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد کرده است برای همراهی در تجمعات غیرقانونی که قصد خروج از کشور را داشت، حکم جلب او صادر شد و هنگامی که از کشور خارج می‌شد در موقعیتی دستگیر شد که اتهام او اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌های معاندین است که به او تفهیم شد و الآن در زندان است. وی ارتباط گسترده‌ای یا عناصر رسانه‌ای شاخص برانداز داخل و خارج از کشور داشته و در سال‌های اخیر و در حوادث اخیر در تعامل با شبکه تروریستی اینترنشنال اقدام به انتشار اخبار جعلی کرده است.

وی درباره موضع برخی سلبریتی‌ها که کشته شدن کیان پیرفلک را مرتبط با اقدامات نیروهای امنیتی می‌دانند ولی با آنها برخورد نمی‌شود، گفت: سؤال می‌شود که چرا با افراد به‌ظاهر شاخص در مجموعه‌های مختلف که فعالیت‌های این‌چنینی دارند برخورد نمی‌شود، باید گفت نگاه دستگاه قضا این نبود که با افراد دارای احترام در جامعه برخورد شود، اما همه مقابل قانون یکسان هستند و توصیه و نصیحت و ارشاد تا جایی ادامه دارد.

وی اضافه کرد: اقدامات قانونی به‌عمل آمده و توجهاتی داده ‌شده است و کسانی از این افراد احضار شده‌اند که برای توضیح بیایند که نیامدند و اقدامات لازم برای تعقیب قانونی آنها انجام شد، اما نکته این است که این افراد با نشر مطالبی موجب تحریک و تهییج می‌شوند و جوانان مرتکب اقدامات مجرمانه می‌شوند. تأکید می‌شود؛ قوه قضائیه با کسانی که سخنان بیهوده و بی‌سند بگویند قطعاً برخورد خواهد کرد.

ستایشی ادامه داد: الآن قوه قضائیه بر اساس وظیفه قانونی فضای امنیت روانی مردم را مراقبت می‌کند، نسبت به این وقایع حساسیت نشان می‌دهد و جلوی انحراف افکار عمومی و تهمت و دروغ‌سازی را خواهد گرفت. فضای مجازی، فضایی برای ارایه سخنان غیرمستند و ایجاد تنش‌ نیست. همگان نسبت به اظهار نظر آزادند اما نه بیان کلامی که ‌هنجارشکنی کند و التهاب بیافریند؛ زیرا این موارد قابلیت تعقیب دارد و الآن دادسرای مربوطه در حال تحقیقات است، متأسفانه برخی از حوادث تلخ نشئت‌گرفته از این مسایل است.

آرای پرونده‌های اغتشاشات اخیر همراه با دقت و سرعت و صحت است

وی درباره سرعت رسیدگی به پرونده‌های اغتشاشات اخیر اظهار کرد: قضات در اتخاذ تصمیمات قانونی و صدور آرا اعم از حکم و قرار، گرفتار حرف‌ها و شرایط و هیجانات نمی‌شوند و مرتبط با مرّ قانون و موازین شرعی اتخاذ تصمیم می‌کنند. قاضی در جایی که صدور رأی آماده است، آن را به تأخیر نمی‌اندازد. تمام تلاش قوه قضائیه این است که بدون در نظر گرفتن مطالباتی که برخی برای سرعت‌بخشی و نیز تأخیر در صدور رأی مطرح می‌کنند، قانون را مدّ نظر قرار دهد و در این راه سرعت و دقت و صحت را لحاظ می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه این نشست خبری درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه آتش‌سوزی زندان اوین گفت: الآن 42 نفر در مرحله تحقیقات هستند و پرونده واجد محرمانگی است اما با جدیت پیگیری می‌شود و در روزهای آینده ابعاد و زوایای پرونده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

صدور 2432 رأی برائت و محکومیت در کشور مرتبط با اغتشاشات اخیر

وی درباره آمار پرونده‌های اغتشاشات اخیر در تهران گفت: در شهر تهران 1118 فقره کیفرخواست در خصوص اغتشاشات صادر شده است و محاکم در کل کشور تعداد 2432 رأی اعم از برائت و محکومیت صادر کرده‌اند.

دستگیری 40 متهم خارجی در ایران مرتبط با حوادث اخیر

ستایشی همچنین درباره برخورد قوه قضائیه با عناصر خارجی اغتشاشات اخیر گفت: در خصوص اتباع فرانسوی، دو نفر‌ جاسوس فرانسوی با دو مورد اتهامی جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی در بازداشت هستند و پرونده هم‌اکنون در مرحله تصمیم نهایی است.

وی ادامه داد: ‌در جریان اغتشاشات اخیر 40 نفر از اتباع بیگانه دیگر کشورها هم بازداشت شده‌اند که در اغتشاشات دخیل بودند و برخی از آنها در میدان و کف خیابان حضور داشتند. بسیاری از این افراد اتباع کشورهای مدعی حقوق بشری هستند، این افراد در بازداشت هستند و تحقیقات در حال انجام است و مجازات آنها بر اساس قوانین داخلی ایران خواهد بود.

وی در ادامه طرح دعوی در محاکم بین‌الملل علیه رسانه‌هایی که در آتش اغتشاشات می‌دمند، گفت: این رسانه‌ها اقدام به جنگ روانی می‌کنند. معاونت بین‌الملل و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بر اساس فعالیت این رسانه‌ها، اقدام مجدّانه و مؤثری در بحث جمع‌آوری مستندات از نهادهای ذی‌مدخل کرده است و به‌محض قطعی شدن جمع‌آوری مستندات، اقدامات قضایی لازم را انجام خواهیم داد، همچنین معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و وزارت امور خارجه هم‌ اقداماتی دراین‌باره داشته‌اند.

وی اضافه کرد: معاون بین‌الملل قوه قضائیه اخیراً سفری به نیویورک داشت و به‌صورت فردی و جمعی با نمایندگان 100 کشور دیدار و گفت‌وگو و نقش مخرب رسانه‌های معاند را تبیین کرده است و مصاحبه‌هایی انجام داده و اقدامات بی‌بی‌سی و سعودی اینترنشنال در مصاحبه با عناصر جدایی‌طلب را مطرح کرده و سکوت کشورهای غربی در خصوص حوادث تروریستی در شاهچراغ و ایذه را مورد اشاره قرار داده و اعلام کرده است؛ “فعالیت رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی مغایر ضوابط بین‌المللی است و انگلیس را مسئول آن می‌دانیم”.

تشریح شهادت سردار بیرامی در صحنه کرمانشاه

ستایشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شهادت شهید سردار نادر بیرامی، مسئول اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صحنه کرمانشاه در حوادث اخیر گفت: در سالگرد فوت یکی از افراد سرشناس منطقه که دهه 80 فوت شده بود، تعدادی از اغتشاشگران حامل سلاح سرد حضور پیدا کرده بودند که به مأموران حمله‌ور می‌شوند و سه نفر از مأمورین را با سلاح سرد مجروح می‌کنند و در جریان این اتفاقات شهید بیرامی را به شهادت می‌رسانند.

وی تشریح کرد: در این جریان شهید بیرامی قصد داشت با پادرمیانی مشکل ایجادشده در محل را حل کند که از پشت‌سر و از مقابل با سلاح خشن سرد مورد حمله واقع می‌شود که به شهادت او منجر می‌شود. در این پرونده 52 نفر از ضاربین حاضر در حادثه دستگیر می‌شوند و سه نفر ‌ضارب شناسایی شده‌اند که یک نفر از آنان دستگیر شده و او به جرم اقرار کرده است.

حادثه تروریستی ایذه توسط اراذل و اوباش انجام شده است

وی درباره حادثه تروریستی ایذه گفت: بعد از قضیه حضرت شاهچراغ و حمله تروریستی به آن و بعد از حوادث دیگری که نسبت به حافظان امنیت و مردم عزیز ما حادث شد، شاهد حادثه تروریستی ایذه بودیم. در قوه قضائیه این نکته مهم است که هر فردی که در فضای عمومی، فضای مجازی و فضای حقیقی، بدون سند و مدرک اظهارنظری کند که مستند نباشد و قائل به سند نباشد او را شایعه‌ساز تلقی و با او برخورد قانونی ‌کنیم، مخصوصاً اینکه نسبت به ادعای باطل خود اصرار کند.

وی افزود: احضارها و تذکرات قانونی لازم به این افراد به‌ظاهر شاخص داده شد که برخی توجه کردند و کسانی که توجه نکردند آنها را تعقیب کردیم و برخی را بازداشت کردیم و قرار قانونی هم صادر شده است.

ستایشی گفت: گزارش‌های حمله تروریستی را گردآوری می‌کنیم تا با جمع‌آوری آنها به نتیجه نهایی برسیم. شب قبل از حمله (در ایذه) دوربین‌های نظارتی توسط‌ تروریست‌ها تخریب شدند و کشته‌سازی کردند که نیت شوم آنها را نشان می‌دهد. سرنخ‌هایی درباره این حمله تروریستی به دست آمده است و تعدادی هم در این زمینه بازداشت شده‌اند. کارهای فنی و علمی برای کشف جرم صورت گرفته است که نتایج اولیه دلالت بر این دارد که فتنه اصلی در حوزه اراذل و اوباش است.

وی ابراز کرد: تعداد بازداشتی‌های این پرونده تاکنون 57 نفر است که 49 نفر آنها در بازداشت هستند و 3 نفر با قرار وثیقه و 5 نفر با قرار کفالت آزاد هستند.

انتهای پیام/+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *