به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، امروز (دوشنبه 14 شهریور) طی سخنانی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی، اظهار کرد: حماسه بزرگ عاشورا و اربعین در مسیر تاریخ همچنان در حال جوشش و فزونی است و این نور و این جریان در شریان‌های تاریخ جاری و ساری است و زمینه‌ساز ظهور حضرت بقیةالله الاعظم (عج) خواهد شد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اشتیاق دلدادگان حسینی برای حضور در راهپیمایی باشکوه اربعین و عشق نامحدود به اهل‌بیت عصمت و طهارت در ایران اسلامی، گفت: راهپیمایی باشکوه اربعین، یک حرکت عظیم مردمی است؛ البته همه ما باید برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر و مطلوب‌تر این راهپیمایی میلیونی تلاش کنیم؛ لذا مسئولان قضائی استان‌های مرزی که در مسیر زوار اربعین قرار دارند در ارائه خدمات ممکن به زائران اهتمام ویژه داشته باشند.

گرامی‌داشت شهیدان بهشتی و قدوسی

رئیس دستگاه قضا در ادامه ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله قدوسی، این شهید بزرگوار را مظهر خستگی‌ناپذیری و نظم و انضباط دانست و به ذکر خاطراتی از اصرار و پافشاری این عالم وارسته بر مواضع حق انقلاب اسلامی در برابر جریان‌های التقاطی پرداخت.  

رئیس عدلیه همچنین به فضاسازی‌ها و تخریب‌هایی اشاره کرد که در سال‌های نخستین انقلاب از سوی مطبوعات و تریبون‌های جریان‌های التقاطی علیه شخصیت‌هایی نظیر شهیدان بهشتی و قدوسی صورت می‌گرفت؛ تخریب‌ها و فضاسازی‌هایی که کوچک‌ترین خللی در مواضع حق و صواب این شهیدان بزرگوار و مجاهد در پیمودن صراط مستقیم و خدمت به مردم و انقلاب اسلامی ایجاد نکرد.

17 شهریور نقطه عطف جهش مبارزه علیه رژیم ستمشاهی

محسنی‌اژه‌ای در ادامه یاد و خاطره شهدای قیام 17 شهریور را گرامی‌ داشت و گفت: رژیم ستم‌شاهی تصور داشت با کشتن و زخمی کردن انقلابیون می‌تواند جلوی پیش‌روی نهضت اسلامی مردم ایران را سد کند اما واقعه 17 شهریور نقطه عطفی برای جهش مبارزه علیه رژیم ستمشاهی در آن مقطع زمانی شد.

قدردانی از مردم یزد

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به سفر اخیر هیئت عالی قضائی به استان یزد، ضمن تقدیر از مردم و مسئولان این استان به سبب میزبانی مطلوب، سفرهای استانی و حضورهای میدانی مسئولان در نقاط مختلف کشور برای رسیدگی به مشکلات مردم را امری متفاوت با دریافت گزارشات مکتوب دانست و اظهار کرد: مسئولان استان یزد و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این استان، نسبت به همدلی و کوشش مسئولان قضایی استان در راستای رفع مسائل و مشکلات موجود، تقدیر و تشکر داشتند که این نکته حائز اهمیتی است و همه مسئولان قضائی در تمامی استان‌ها موظف و مکلف به همکاری و تعامل با سایر مسئولان استانی در جهت رفع مشکلات مردم و اقشار و اصناف مختلف هستند.

اتهامات مالک و اداره‌کننده یک بنگاه تولیدی نباید سبب توقف و تعطیلی تولید و اشتغال شود

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهتمام مسئولان قضائی استان یزد به رفع موانع تولید که در سخنان فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان یزدی نمود داشت، بار دیگر تصریح کرد: هیچ مقوله‌ای از جمله رسیدگی به مسائل و احیاناً اتهامات مالک و اداره‌کننده یک بنگاه تولیدی نباید سبب توقف و تعطیلی تولید و اشتغال در آن بنگاه و واحد شود و این نکته‌ای است که همه مسئولان قضائی در تمامی استان‌ها باید نسبت به آن عنایت و توجه داشته باشند.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله پیشگیری از وقوع تخلف و جرم، به آمادگی اعضای صنوف و فعالان اقتصادی جهت کمک به دستگاه قضا برای پیشگیری از وقوع تخلف و جرم اشاره کرد و این موضوع را حائز اهمیت دانست و بر تعامل مسئولان قضائی مربوطه و اعضای صنوف و فعالان اقتصادی در این زمینه در تمامی استان‌ها تأکید کرد.

تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت مردمی برای رسیدگی به اختلافات

قاضی‌القضات همچنین بر اهمیت بهره‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های مردمی برای رسیدگی به اختلافات و دعاوی حقوقی و کیفری میان اعضای صنوف و اقشار مختلف نیز تأکید کرد و در همین راستا به رئیس مرکز توسعه حل اختلاف تکلیف کرد؛ سازوکارهای توسعه و بسط بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای حل اختلافات به صورت غیرقضائی را با عنایت به پیشنهادات واصله در این زمینه از سوی اعضای صنوف و اقشار مختلف مورد توجه قرار دهد.

استفاده از ظرفیت ائمه جمعه در پیشبرد برنامه‌های قوه قضائیه

محسنی‌اژه‌ای در همین راستا به دیدار اخیر خود با حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اشاره کرد و در ادامه ظرفیت بیش از 900 ائمه جمعه در سراسر کشور برای کمک به دستگاه قضائی جهت تبیین مسائل قضائی، افزایش آگاهی‌های حقوقی مردم، پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و همچنین توسعه حل اختلافات را ظرفیتی ارزشمند خواند و همه مسئولان قضائی در مرکز و تمامی استان‌ها را مکلف کرد نسبت به بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت اهتمام داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه همچنین معاون اول، معاون پیشگیری از وقوع جرم، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف و معاون راهبردی قوه قضائیه را مکلف کرد تا نسبت به تدوین سازوکاری برای بهره‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های ائمه جمعه جهت کمک به دستگاه قضائی پیرامون مقوله‌های فوق‌الذکر، اهتمام داشته باشند.

مصوبات قضائی در سفرهای استانی پیگیری شود

رئیس دستگاه قضا در ادامه، رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه را مکلف کرد؛ عملیاتی شدن مصوبات سفر استانی به یزد را به صورت مستمر با تعیین نماینده ویژه پیگیری کند. وی در همین راستا با اشاره به اعتبارات تخصیص‌یافته در جریان سفر استانی هیئت عالی قضائی به یزد گفت: در سفرهای استانی مقید هستیم که به هر چه قول می‌دهیم و مربوط به قوه قضائیه است، جامه عمل بپوشانیم و یک مورد هم نباید باشد که ما قول داده باشیم و عملیاتی نشده باشد.

رئیس عدلیه سپس با اشاره به مطالبات مردمی واصل شده در جریان سفر استانی هیئت عالی قضائی به یزد، این مطالبات را دو دسته دانست؛ دسته نخست مطالباتی است که مستقیم به قوه قضائیه مربوط است. قاضی‌القضات بر اهتمام مسئولان قضائی مربوطه برای پاسخ‌دهی به این مطالبات و رفع مسائل قضائی مردم تأکید کرد؛ اما دسته دوم مطالبات مردمی را آن دسته از مسائلی دانست که مستقیم به قوه قضائیه مربوط نمی‌شود اما مقامات قضائی و مشخصاً رئیس دستگاه قضائی می‌تواند در جلسات مختلف از جمله جلسه با سران قوا نسبت به رفع و برطرف کردن آنها اهتمام داشته باشد.

محسنی اژه‌ای در سخنان خود بر توجه خود برای رفع این مسائل مردمی نیز تأکید کرد.

استان‌ها احکام قضائی قطعیت‌یافته که قابلیت اجرا ندارند را تبیین کند

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وضعیت استان یزد به لحاظ اجرای احکام قطعیت‌یافته قضائی، بیان کرد: به رئیس کل دادگستری استان یزد تکلیف کردم که نسبت به اجرای احکام قضائی قطعیت‌یافته‌ قابل‌اجرا، اهتمام داشته باشد و آن دسته از احکام قضائی قطعیت‌یافته را هم که به دلایلی قابلیت اجرا ندارند، با ادلّه متقن، تبیین کند. از همین تریبون، بار دیگر، همین نکته را به سایر مقامات استانی در تمامی نقاط کشور نیز تأکید می‌کنم و تصریح دارم که اگر اجرای احکام قطعیت‌یافته سلیقه‌ای باشد، این امر مفسده ایجاد می‌کند.

پاسگاه شهید مدنی مهریز جابجا شود

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به مشکلاتی که پاسگاه شهید مدنی مهریز برای مردم آن منطقه و همچنین صاحبان وسایل نقلیه از حیث معطلی برای بازرسی ایجاد کرده است، به مسئولان مربوطه قضائی به‌ویژه رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح تکلیف کرد که موضوع جابجایی این پاسگاه را در جهت رفاه حال مردم شهرستان مهریز و رفع دغدغه‌های آنها با جدیت و به صورت مستمر پیگیری کند.

دستور برای تعیین تکلیف وسائط نقلیه توقیفی در مهریز

تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر بیش از هزار وسیله نقلیه توقیف شده در پارکینگ مهریز یزد، دستور دیگری بود که رئیس عدلیه در جلسه امروز خطاب به مسئولان مربوطه صادر کرد و با اشاره به نیاز ناوگان حمل‌ونقل و حمل بار کشور به وسایلی نظیر اتوبوس و کامیون، فرسوده شدن و آسیب دیدن این وسایل نقلیه در آن منطقه را موضوعی غیرقابل توجیه دانست.

محسنی‌اژه‌ای در همین راستا با اشاره به وجود مشکلات قانونی برای برخی وسایل نقلیه که مانع ترخیص آنها از گمرکات می‌شود، به مسئولان ذیربط قضائی و مشخصاً نمایندگان قوه قضائیه در سازمان اموال تملیکی، تکلیف کرد در اسرع وقت گزارشی کامل از این دست وسایل نقلیه ارائه کنند تا رئیس دستگاه قضا نسبت به طرح موضوع در جلسات سران قوا و تعیین تکلیف این وسایل نقلیه، اقدامات مقتضی را به عمل آورد.

تأکید بر شایسته‌سالاری و رفع تبعیض

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اهمیت اصل شایسته‌سالاری و رفع تبعیض، اظهار کرد: مردم از تبعیض گلایه دارند و توقع رفع تبعیض دارند؛ مردم از بکارگیری نیروهای غیرشایسته برای برخی پست‌ها گله‌مند هستند و اعتقاد دارند فلان مسئول توانمندی و تجربه لازم را ندارد و مسئولیت‌هایی به این افراد فاقد تجریه و توانمندی سپرده می‌شود و نتیجه‌اش گرفتاری یا عقب‌ماندگی یا حتی خرابکاری می‌شود؛ لذا ما در حوزه دستگاهی و ستاد خودمان باید نسبت به بکارگیری عناصر شایسته اهتمام داشته باشیم. کمیسیون نقل و انتقال قضات نیز این مهم را مورد توجه قرار دهد. همگان حرف از شایسته‌سالاری می‌زنند اما در عمل ممکن است شایسته‌سالاری محقق نشود.

حراست دستگاه‌ها تحرک بیشتری داشته باشند

رئیس دستگاه قضائی در ادامه بر ضرورت تحرک بیشتر حراست‌ها و بازرسی‌های درون‌سازمانی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری در دستگاه‌های مختلف، اشاره کرد و با تأکید بر اینکه بسیاری از مسائل، جرم تلقی نمی‌شوند بلکه در زمره تخلفات اداری می‌گنجند، گفت: انتظار و توقع آن است که حراست‌ها در سازمان‌ها بیشتر فعال شوند یکی از وظایف حراست‌ها، پیشگیری از برخی تخلفات اداری و پیگیری و گزارش موضوع تخلف است. وزیر دادگستری موضوع تحرک بیشتر حراست‌ها و بازرسی‌های درون‌سازمانی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری در دستگاه‌های مختلف را پیگیری کند و دستگاه نظارتی قوه قضائیه نیز این مهم را مورد عنایت قرار دهد و توجه کند که حراست‌ها در دستگاه‌های مختلف آیا به وظایف خود عمل می‌کنند یا خیر. در این زمینه قانون و مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام موجود است.

وی تصریح کرد: چنانچه حراست‌ها و بازرسی‌های درون‌سازمانی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری به وظایف و مسئولیت‌های خود به درستی عمل نکنند، بسیاری از گرفتاری‌ها ایجاد می‌شود که به سمت قوه قضائیه و مردم سرازیر می‌شود.

تقدر از رئیس دیوان عالی کشور

محسنی‌اژه‌ای در پایان با اشاره به ملاقات‌های مردمی صوت گرفته از جانب مسئولان ارشد دستگاه قضائی در جریان سفر به یزد و مشخصاً با تقدیر از حضور 8 ساعته رئیس دیوان عالی کشور در بین مردم و استماع مسائل و مشکلات آنها، گفت: مردم انتظار دارند وقتی یک مسئول در یک استان، حرفی زده این حرف عملیاتی و اجرایی شود. معتقدم به همه درخواست‌های مردم باید توجه شود اما به این درخواست‌ها باید توجه و اهتمام بیشتری شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *