به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، هفته گذشته تصویری توسط ناسا از دریاچه ارومیه منتشر شد که نشان از خشکی 100 درصدی این دریاچه دارد. بلافاصله پس از انتشار تصاویر در فضای مجازی، کاربران به این موضوع واکنش نشان دادند و خشکی دریاچه ارومیه پس از 13 هزار سال را نشان از ضعف عملکرد دستگاه‌های مربوط به موضوع احیا دریاچه ارومیه دانستند.

احیای دریاچه ارومیه , وزارت نیرو , سازمان محیط زیست ,

چند روز پس از انتشار این تصویر، آرزو اشرفی زاده؛ مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست خشکی کامل دریاچه ارومیه را رد کرد و گفت اگرچه که دریاچه به طور کامل خشک نشده اما 95 درصد از دریاچه خشک شده و ارتباط بخش جنوبی و شمالی دریاچه به طور کامل قطع شده است. اشرفی‌زاده شرایط تراز آبی دریاچه را اسفناک توصیف کرد و گفت سطح آبی دریاچه 4 متر پایین‌تر از سطح تراز اکولوژیک است.

از ابتدای تابستان 1401 کارشناسان محیط زیست بارها هشدار داده بودند که اگر آبی به دریاچه ارومیه رها نشود، باید منتظر خشکی 100 درصدی دریاچه در مهرماه 1401 باشیم اما مسئولان در انتظار انتقال آب از طریق تونل کانی سیب بودند تا دریاچه از شرایط بحرانی خارج شود اما به گفته رئیس سازان حفاظت محیط زیست، بخشی از تونل که با مشکل فنی رو‌به‌رو شده بود همچنان تعمیر نشده و فعلاً امکان انتقال آب وجود ندارد!

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در آخرین مصاحبه خود، متذکر شد: احیای دریاچه ارومیه نیاز به مطالبه‌گری مردم و رسانه‌ها دارد و این مطالبه‌گری‌ها باید به سمت طلب حق‌آبه دریاچه از وزارت نیرو باشد.

  از سوی دیگر، علی سلاجقه نیز در نشست خبری خود با خبرنگاران تأکید کرد که حق‌آبه دریاچه باید در اولین فرصت تخصیص داده شود و رهاسازی حق‌آبه باید در ورودی دریاچه اتفاق بیفتد که در مسیر توسط کشاورزان و باغداران دزدیده نشود!

احیای دریاچه ارومیه , وزارت نیرو , سازمان محیط زیست ,

با توجه به اینکه دریاچه ارومیه تنها یک قدم با مرگ فاصله دارد‌، هیچ یک از اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که ستاد احیا برای نجات دریاچه در نظر دارد، دردی از درهای ارومیه را دوا نمی‌کند و راهکار جلوگیری از خشکی دریاچه نیاز به یک اقدام فوری دارد.

برنامه‌های تدوین شده در ستاد احیا شاید در درازمدت به احیا دریاچه کمک کنند اما در حال حاضر فقط و فقط رهاسازی آب از سدها به دریاچه ارومیه توسط وزارت نیرو می‌تواند دریاچه را از مرگ حتمی نجات دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *