جهش جدید کروناویروس نگرانی‌هایی را در هند و چندین کشور دیگر به همراه داشته است.

به گزارش آبادی 118، کروناویروس که به سرعت در حال تغییر است، جهش بسیار مسری دیگری داشته که با گسترش یافتن در هند و مشاهده مواردی از آن در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده، متخصصان را نگران کرده‌ است.

به گفته متخصصان، این زیرسویه امیکرون که BA.۲.۷۵ نامیده می‌شود، ممکن است بتواند به سرعت گسترش پیدا کند و از مصونیت ناشی از واکسیناسیون و سابقه قبلی عفونت در امان بماند. در حال حاضر مشخص نیست که آیا می‌تواند باعث بروز نوع شدید بیماری نسبت به سایر زیر سویه‌های اُمیکرون از جمله BA.۵ شود یا خیر.

“متیو بینیکر”، مدیر ویروس‌شناسی بالینی در مایو کلینیک در روچستر، مینه‌سوتا گفت: هنوز خیلی زود است که بتوانیم نتیجه‌گیری‌ داشته باشیم. اما به نظر می رسد به خصوص در هند، نرخ انتقال با نوعی افزایش تصاعدی همراه است.

همچنین “شیشی لو”، رئیس بیماری‌های عفونی شرکت هلیکس که اطلاعات توالی‌ یابی ویروسی را برای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده تامین می‌کند، گفت: این واقعیت که این زیر سویه پیش از این در بسیاری از نقاط جهان حتی با سطوح پایین ‌تر نظارت و کنترل ویروسی شناسایی شده، نشانه اولیه گسترش ویروس است.

لیپی توکرال، از متخصصان موسسه تحقیقات علمی و صنعتی ژنومیک و زیست شناسی یکپارچه در دهلی نو گفت: جدیدترین ویروس جهش یافته در چندین ایالت هند مشاهده شده و به نظر می رسد سریعتر از انواع دیگر در کشور در حال گسترش است. همچنین در حدود ۱۰ کشور دیگر از جمله استرالیا، آلمان، انگلیس و کانادا شناسایی شده است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، یکی از نگرانی‌های متخصصان این است که تغییرات ژنتیکی ممکن است شرایط را برای ویروس آسان‌تر کند تا از واکنش آنتی‌بادی‌ها در امان بماند. هرچند، به گفته کارشناسان تزریق واکسن‌ و دُزهای یادآور هنوز بهترین روش دفاع در برابر نوع شدید کووید-۱۹ است. این احتمال وجود دارد که در فصل پاییز ایالات متحده فرمول به روز شده ای از واکسن را در نظر بگیرد که زیرسویه های اخیر اُمیکرون را هدف قرار دهد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *