رییس پژوهشگاه ابن‌سینا با اشاره به شعار چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی گفت: در طی بیش از چهار دهه فعالیت، جهاد دانشگاهی اثبات کرده است که می‌تواند زیست‌بومی برای جذب نخبگان کشور باشد تا از این طریق، به حل مشکلات و پیشرفت کشور کمک کند.

به گزارش آبادی 118، دکتر محمدرضا صادقی، رییس پژوهشگاه ابن‌سینا جهاد دانشگاهی در نشستی که صبح امروز (10 مردادماه) به مناسبت سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر علی صادقی‌تبار، مدیر مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا و دکتر محمدمهدی نادری، مدیر مرکز بایوفارم برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالحسین (ع) گفت: در ایام سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی و  روز خبرنگار هستیم. خبرنگاران وظیفه سنگین اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع را برعهده دارند و این وظیفه با توجه به تغییرات در شبکه‌های اجتماعی، سنگین‌تر شده است.

دکتر صادقی افزود: در حوزه علم و فناوری با توجه به تحریم‌ها و مشکلات دیگری که در سطح بین‌المللی با آن روبرو هستیم، اطلاع‌رسانی در خصوص دستاوردهای پژوهشگران در جهت خودکفایی کشور و امیدآفرینی در جامعه، نقش بسزایی دارد که می‌تواند تبلیغات ناامیدکننده (دشمن) بر علیه کشور را خنثی کند.

رییس پژوهشگاه ابن‌سینا تاکید کرد: همزمان با سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، هر سال نشستی در پژوهشگاه برگزار می‌شود تا بخشی از فعالیت‌های یک‌ساله پژوهشگران اطلاع‌رسانی شود تا علاوه بر افزایش آگاهی عمومی جامعه، باعث افزایش روحیه امید و تلاش پژوهشگران شود.

وی گفت: چند سالی است که جهت‌گیری و شعارهایی که مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال انتخاب می‌کنند، در جهت تشویق مراکز، نهادها و پژوهشگاه‌های کشور در جهت تولید و خودکفایی در حوزه علم است. شعاری که رهبری برای امسال در نظر گرفته‌اند «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» است. آنچه مایه استقلال و خودکفایی کشور است، سرمایه و نیروی انسانی بویژه قشر جوان و تحصیلکرده کشور است که می‌تواند موتور پیشران کشور باشد. با افزایش تعداد دانشگاه‌های کشور در چند دهه گذشته، نیروهای خوبی تربیت شده‌اند، اما همزمان نتوانستیم زمینه اشتغال آنها را به خوبی فراهم کنیم.

دکتر صادقی گفت: یکی از نهادهایی که بستر مناسب برای استفاده از این فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را ایجاد کرده است، جهاد دانشگاهی است. شعاری که برای چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی انتخاب شده است، «جهاد دانشگاهی، زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران» است. در طی بیش از چهار دهه فعالیت، جهاد دانشگاهی اثبات کرده است که می‌تواند زیست‌بومی برای جذب نخبگان کشور باشد تا از این طریق، به حل مشکلات و پیشرفت کشور کمک کند.

رییس پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: در حوزه بایوتکنولوژی، مأموریت‌هایی را از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست‌فناوری برعهده گرفته‌ایم. یکی از فعالیت‌های پژوهشگاه ابن‌سینا در حوزه اصلاح نژاد دام‌های سنگین در مرکز بایوفارم است و بیش از یک دهه است که در این زمینه فعالیت داریم. امنیت غذایی موضوع بسیار مهمی در سطح جهان محسوب می‌شود. در چند ماه گذشته و به دلیل مشکلات ناشی از جنگ اوکراین (روسیه و اوکراین به عنوان یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان محسولات کشاورزی)، شاهد افزایش هزینه مواد غذایی و کمبودهایی در بسیاری از کشورهای جهان بوده‌ایم که اهمیت بحث امنیت غذایی را بیشتر نشان می‌دهد. در حوزه تأمین شیر و گوشت، کارهای بسیار خوبی توسط جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی انجام شده است و فعالیت‌های جهاد دانشگاهی هم دورنمای بسیار خوبی دارد.

دکتر صادقی تاکید کرد: حوزه دیگر فعالیت‌های پژوهشگاه ابن‌سینا بحث درمان ناباروری است. در حوزه فناوری‌های درمان ناباروری، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم و به مرحله‌ای از پیشرفت علمی رسیده‌ایم که علاوه بر خدمت‌رسانی به مردم کشور، میزبان بیمارانی از کشورهای منطقه هستیم و عملکرد خوبی در حوزه گردشگری سلامت داریم. این کار هم می‌تواند در اشاعه فرهنگ کشور اثرگذار باشد و هم منجر به بهبود اقتصاد کشور شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از زمینه‌های فعالیت پژوهشگاه ابن‌سینا، حوزه بایوتکنولوژی است. با توجه به افزایش نرخ‌ها با توجه به حذف ارز ترجیحی، واردات برخی تولیدات برای شرکت‌ها به صرفه نبوده است. این شرایط زمینه‌ای را فراهم کرده است تا تولید دانش‌بنیان، سمت و سوی خود را پیدا کند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت‌های خوبی داشته است. در مرکز رشد ابن سینا، میزبان شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند بسیاری از نیازهای کشور را احصا کرده و از ظرفیت‌های موجود در جهت تولید استفاده کنند. شرکت دانش‌بنیان «زیست فناوری ملت» از طریق ارتباطی که با صنعت برقرار کرده است، عملکرد موفقی داشته تا بتوانند در جهت رفع نیازهای کشور گام بردارد.

رییس پژوهشگاه ابن‌سینا تصریح کرد: امروز با تلاش پژوهشگران و مراکز پژوهشی کشور، حس اعتماد به توان داخلی در عرصه‌های مختلف ایجاد شده است.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *