به گزارش خبرگزاری آبادی 118 به نقل از وزارت بهداشت، دکتر مجید رمضانی با بیان این مطلب گفت: در دوره گذشته برگزاری جشنواره اختراع برتر بر مبنای حق اختراع‌های ثبت شده یا patent مورد تقدیر قرار می‌گرفتند در حالیکه امسال به دلیل نام‌گذاری سال توسط مقام معظم رهبری بخش‌های فناور برتر، محصول برتر، شرکت دانش بنیان و مخترع برتر در چهار گروه جداگانه برگزیدگانی خواهد داشت.

وی به تشریح شرایط ثبت نام برای گروه‌های مختلف جشنواره اشاره کرد و افزود: در بخش فناور برتر تمامی فناورانی ایرانی حوزه علوم پزشکی که در شرکت یا هسته فناور در دانشگاه علوم پزشکی عضو باشند یا دارای محصول نمونه اولیه، مجوزدار و تجاری شده یا ثبت اختراع باشد، قادر خواهند بود تا در جشنواره رازی سال ۱۴۰۱ شرکت کنند.

دبیر بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی، در ادامه به شاخص های انتخاب محصول برتر اشاره کرد و گفت: این گروه محصول جدید، تجاری شده و استراتژیک را شامل می‌شود. منظور از محصول تجاری شده محصولی است که وارد بازار فروش شده باشد که با ارائه مستندات رسمی فاکتور و قرارداد فروش صحت آن تایید می شود. گروه محصول جدید نیز معادل دانش فنی محصول است و محصول استراتژیک شامل محصولی است که در راستای تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها باشد.

رمضانی با بیان اینکه در گروه مخترعان ایرانی نیز سه گروه از اختراعات و فناوری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، افزود: اختراعات متقاضیان استفاده از تسهیلات استعداد درخشان و ارتقای اعضای هیات علمی از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ در مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت یا اختراعات اعلام شده از طریق استعلام از دانشگاه‌های علوم پزشکی که ضروری است هر دانشگاه باید اطلاعات حداکثر ۲ اختراع را اعلام کند یا اختراعات دریافتی از طریق فراخوان عمومی می‌توانند در این دور از رقایت‌های جشنواره رازی وارد شوند.

دبیر بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی گفت: در گروه محققین ایرانی نیز تمامی پژوهشگران حوزه علوم پزشکی که index H آنها حداقل ۱۲ باشد می توانند در این گروه ثبت نام کنند. در گروه محققین جوان تمامی پژوهشگران حوزه علوم پزشکی که index H آنها حداقل ۱ و متولد سال ۱۳۶۶ و به بعد باشند می توانند با ارائه تصویر شناسنامه در این گروه ثبت نام کنند.

وی اظهار داشت: در گروه محققین دانشجو نیز تمامی پژوهشگران دانشجوی حوزه علوم پزشکی با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه مربوطه در زمان ثبت نام، می توانند در این گروه ثبت نام کنند.

رمضانی افزود: امتیازدهی به شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور در بخش سازمان‌ها و موسسات و نهادهای حقوقی نیز به این صورت است که تعداد محصولات موجود در شرکت شامل محصول نمونه اولیه، مجوزدار و تجاری شده میزان فروش تحقق یافته، تعداد اشتغال آفرینی و کیفیت دانش فنی محصولات و میزان اثربخشی در نظام سلامت محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه حامیان تحقیقات و فناوری نیز مورد توجه ویژه قرار دارند، تصریح کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری سلامت و خیرین علاقه‌مند به این حوزه در لیست سازمان‌ها و نهادها گنجانده شدند.

دبیر بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی تاکید کرد: در بخش حقوقی ملاک‌های ارزیابی کمی است و هر دانشگاه علوم پزشکی باید نشان دهد به صورت کمی چه نقشی در رشد علمی کشور داشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *