به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، در پی صدور آرای متعارض در خصوص تسری فوق‌العاده مناطق عملیاتی به کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته‌اند، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در جلسه 7/4/1401 هیئت عمومی موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داد که در نتیجه رأی، رد شکایت صحیح شناخته و  مقرر شد؛ کارکنانی که پس از دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته‌اند مشمول فوق‌العاده مناطق عملیاتی نمی‌شوند.

این رأی موجب اعتراض کارکنان استان مرزی و جنگ‌زده و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد مبنی بر اینکه با این رأی معیشت و زندگی این کارکنان شریف به مخاطره می‌افتد. در نهایت به دستور ریاست دیوان عدالت اداری برای بررسی مجدد، موضوع از حیث شمول یا عدم شمول ماده 91 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت، در جلسه 3/8/1401 هیئت عمومی مورد بحث قرار گرفت و اعضای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با اکثریت آرا، دادنامه شماره 140109970905810734  مورخ 7/4/1401 این هیئت را واجد ایراد قانونی دانسته و با اعمال ماده 91 قانون فوق نسبت به آن موافقت و رأی به ورود شکایت را رأی صحیح اعلام کردند.

در بخشی از مستندات این رأی آمده است: “1- براساس بند یک ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری “فوق‌العاده مناطق کمترتوسعه‌یافته و بدی آب و هوا برای مشاغل تخصصی که شاغلین آن دارای مدارک تحصیلی ارشد و بالاتر می‌باشند تا به میزان بیست و پنج درصد امتیاز حقوق ثابت و برای سایر مشاغل تا بیست درصد حقوق ثابت هر کدام از کارمندان واجد شرایط پرداخت خواهد شد”. 2- به استناد بند (ث) ماده 112 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های استان‌های مناطق عملیاتی دفاع مقدس، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی کشور موظفند اعتبار لازم برای اعمال سقف فوق‌العاده پیش‌بینی شده در بند یک ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری را برای کارکنان شاغل در این مناطق از سال اول اجرای قانون برنامه تأمین و اعمال نمایند. 3- بنا بر بند (ج) همین ماده، این دو سازمان یادشده، مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس، برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال 1376 از سال دوم برنامه ششم توسعه، اقدام نمایند. البته مستفاد از قانون تفسیر بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه مصوب 11/9/1399 مزایای موضوع این بند، تنها به مستخدمینی تعلق می‌گیرد که از زمان شروع دفاع مقدس به بعد و در زمان جنگ و عملیات‌های امنیتی در آن مناطق اشتغال داشته باشند نه کسانی که بعد از پایان آن دوران در این مناطق جذب و استخدام شده‌اند. لکن براساس قاعده فقهی “ثبات شی نفی ما عداء نمی‌کند” نمی‌توان مفاد قانون تفسیر بند (ج) ماده 112 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1399 را موجب عدم تسری اعطای مزایای بند (ج) ماده 112 قانون برنامه پنج ساله ششم به مستخدمینی دانست که در زمان بعد از شروع دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال داشته و در حال حاضر نیز اشتغال دارند. از طرفی عبارت ” اشتغال داشته یا دارند” در متن صورت سوال استفساریه مقید تسری حکم بند (ج) ماده 112 قانون مذکور به تمامی مستخدمینی است که چه در دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال داشته و در حال حاضر بازنشسته گردیده‌اند و چه مستخدمینی که در دوران دفاع مقدس و یا بعد از آن به استخدام دولت درآمده و در حال حاضر نیز در مناطق عملیاتی اعلامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اشتغال دارند، می‌باشد.”

بنا به مراتب فوق، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری آرای صادره از شعبی که رأی به ورود (رأی فوق‌الاشعار) صادر کرده‌اند و کارکنانی که پس از دفاع مقدس در مناطق عملیاتی اشتغال یافته‌اند نیز مشمول دریافت این فوق‌العاده می‌دانند را به عنوان رأی صحیح اعلام کرد.

در ماده 91 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آمده است که: طرح آرای قبلی هیئت عمومی برای رسیدگی مجدد در هیئت  عمومی، در موارد ادعای اشتباه یا مغایرت با قانون یا تعارض با یکدیگر، مستلزم اعلام اشتباه از سوی رئیس قوه قضائیه یا رئیس دیوان یا تقاضای کتبی و مستدل بیست نفر از قضات دیوان است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *