به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، جمعی از مأموریت‌داران رویه‌های ویژه سازمان ملل متحد، با انتشار گزارشی مشترک در خصوص “آثار تحریم‌های یکجانبه توسط این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه محیط زیست” ضمن انتقاد از دولت آمریکا از تأثیرات مخرب تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف زیست محیطی ابراز نگرانی کردند.

این پنج گزارشگر ویژه شامل گزارشگر ویژه آثار منفی اقدامات قهری یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در افغانستان، گزارشگر ویژه ارتقا و حمایت از حقوق بشر در خصوص تغییرات اقلیمی، گزارشگر ویژه حق برخورداری از بالاترین استاندارد قابل دسترسی برای سلامت جسمی و روحی و گزارشگر ویژه حقوق اقلیت‌ها به همراه دو کارشناس مستقل شامل کارشناس مستقل ارتقای نظم بین‌المللی دموکراتیک و عادلانه و کارشناس مستقل حقوق بشر و همبستگی بین‌المللی، با طرح برخی سؤالات از آمریکا خواستند ظرف 60 روز به آنها پاسخ دهد.

گزارشگران ویژه در سؤالات خود بر حق برخورداری از محیط زیست سالم و پایدار، تأثیر تحریم‌ها بر محیط زیست کشورمان و سلامت عمومی در ایران و کشورهای همسایه، همچنین مشکلات مستقیم یا غیرمستقیم حقوق بشری ناشی از تحریم‌ها علیه ایران (از حیث حق برخورداری از شرایط مطلوب زیست محیطی، حق حیات و حق سلامت) و زمان اجرا و اعمال تحریم‌ها علیه ایران تأکید کردند و خواستار پاسخگویی دولت آمریکا و تعهدات بین‌المللی این کشور در این خصوص شدند.

گزارشگران ویژه در گزارش خود خطاب به دولت آمریکا تأکید کردند: ایران با مشکلات دائمی محیط زیستی از جمله آلودگی هوا و آب، فرسایش خاک، کمبود آب، بیابان‌زایی و از بین رفتن تنوع زیستی مواجه است و آلودگی هوا منجر به سالانه 4000 مورد مرگ زودرس در تهران به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان می‌شود؛ بنابراین، این موضوع، تهدیدی جدی برای سلامت عمومی بوده و سایر جوانب زندگی افراد از جمله روند تحصیل را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مأموریت‌داران رویه‌های ویژه در ادامه این گزارش یادآور شدند از دیگر آثار آلودگی هوا می‌توان به تأثیر بر پناهندگان (بیش از 5 میلیون مهاجر و پناهنده که اکثر آنها اتباع افغانی هستند) نیز اشاره کرد.

آنها همچنین تصریح کردند: تحریم‌ها مانع انجام تحقیقات مشترک محیط زیستی بین دانشمندان ایرانی و خارجی شده است و بسترهای آموزشی آنلاین، از شرکت ایرانیان در دوره‌های آموزشی با موضوع محیط زیست (مانند توسعه)، جلوگیری کرده‌اند.

گزارشگران ویژه در ادامه این گزارش اذعان کردند: تعهد به حفظ محیط زیست توسط قطعنامه مجمع عمومی تحت عنوان “کمک به ارتقای رفاه بشر و برخورداری کامل از تمامی حق‌های بشری” که قطعنامه شورای حقوق بشر آن را به عنوان “حق حیات، حق برخورداری از بالاترین استاندارد سلامت جسمی و روحی، استاندارد زندگی مناسب، غذای مناسب، مسکن، آب آشامیدنی سالم و مشارکت در زندگی فرهنگی” اعلام کرده است، مورد شناسایی قرار گرفته است. در قطعنامه‌های فوق‌الذکر، تصریح شده است که آسیب‌های زیست محیطی، عواقب منفی مستقیم و غیرمستقیم بر برخورداری موثر از تمامی حق‌های بشری به دنبال خواهند داشت.

مأموریت‌داران رویه‌های ویژه بیان کردند: بر اساس داده‌های به دست آمده از سازمان بهداشت جهانی، 24 درصد موارد مرگ در منطقه جغرافیایی که ایران در آن واقع است را می‌توان به “عوامل زیست محیطیِ تعدیل‌پذیر” نسبت داد. تضمین حق حیات، یکی از تعهدات مصرح در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است که ایالات متحده آمریکا در 8 ژوئن 1992 آن را به تصویب رسانده است.

گزارشگران ویژه در پایان این گزارش تأکید کردند: ایالات متحده آمریکا طبق تعهداتش، موظف به حمایت و تقویت محیط زیست در سطح بین‌المللی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *