به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 ، حجت‌الاسلام محمد مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و دادستان انتظامی قضات که صبح امروز محل کاخ دادگستری برگزار شد، گفت: به ذهنم رسید چند دقیقه‌ای در رابطه با موضوعی که در طول 44 سال گذشته و بعد از انقلاب اسلامی به نظر می‌رسد مورد غفلت واقع شده است، صحبت کنم و آن عبارت است از عزیز دانستن قضات.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: مناسبت این موضوع هم این است که دادسرای انتظامی قضات و دادگاه عالی انتظامی قضات اولاً بالذات، وظیفه‌ صیانت از نهاد قضائی را برعهده دارند تا زمینه‌های لغزش را از بین ببرند و از قضات زحمت‌کش صیانت کنند و در عین حال قضات شریف و شایسته را در برابر کارهای مهمی که انجام می‌دهند، تشویق شوند.

وی با اشاره به متن حکم انتساب رئیس قوه‏ قضائیه از سوی مقام معظم رهبری، گفت: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب رئیس قوه قضائیه نسبت به عزیز داشتن قاضی تأکید کرده و فرمودند احساس عزت و شرافت در قاضی سد محکمی در برابر انگیزه و عوامل نفوذ و انحرافات است، لذا اگر قاضی را عزیز بدارید همین موضوع سد محکمی است در برابر ناملایمتی‌هایی که ممکن است در برابر قاضی قرار گیرد.

معاون اول قوه ‏قضائیه بیان کرد: تأکید رهبری در خصوص عزیز داشتن قاضی را باید امروز یک حلقه مفقوده بعد از گذشت بیش از چهل سال از عمر این نظام دانست؛ حلقه‌ای که نه فقط اقتضای اخلاق اسلامی برای قدرشناسی از صاحبان خدمت است، بلکه تدبیر مدیریتی بسیار کارگشا برای بهبود شاخص‌های دادرسی منصفانه، عدالت‌محور و بر مبنای عدالت علوی است.

مصدق بیان کرد: مگر می‌شود دم از عدالت زد و کرامت و عزت کارگزاران جهاد قضائی را نادیده انگاشت؛ چرا که امیرالمومنین در عهدنامه معروف خود سفارش‌هایی نسبت به این نهاد مهم دارند.

وی با اشاره به سوابق این موضوع بیان کرد: آیا ما مسئولین قوه قضائیه، کارگزاران دولت و نمایندگان مجلس بعد از گذشت بیش از چهل سال از انقلاب نسبت به این مهم کاری کرده‌ایم؟ با بررسی همه قوانین بعد از پیروزی انقلاب به طور کلی دو مقرره وجود دارد که نسبت به برخی ابعادِ عزتِ قاضی اشاره کرده است.

معاون اول قوه ‏قضائیه ادامه داد: در این رابطه مواد 164 و 171 قانون اساسی شایان توجه است و همچنین مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سال 84 و به منظور سیاست‏های کلی نظام برای حفظ شأن و استقلال قضات تصویب شد که یک بند آن درباره شأن قاضی است.

مصدق تأکید کرد: اقتضای پایبندی به رهنمودهای رهبری و روایت این دو سند یعنی قانون اساسی و مصوبه مجمع اقتضا می‌کرد که دست کم در طول 40 سال گذشته حداقل یک الی دو قانون با محوریت همین موضوع مورد بحث تصویب شود که نشده است. بنده در این جلسه بسیار مهم از وزیر دادگستری و معاون حقوقی قوه‏ قضائیه می‌خواهم با قید فوریت، حداکثر تا پایان سال جاری یک لایحه تنها در رابطه عزیز داشتن قضات تنظیم کنند؛ تا این لایحه با تشریفات قانونی از سوی دولت به مجلس ارسال شود.

معاون اول قوه ‏قضائیه ادامه داد: به واقع قضات شایسته تقدیر و تکریم هستند؛ چون اوج فداکاری آنها در راستای اجرای عدالت را در لحظه‌ لحظه‌های زندگیشان می‌توان دید.

وی گفت: باید دید که امروز قضات ما در کردستان، سیستان و بلوچستان و برخی استان‌های دیگر چه وضعیتی دارند؟ در ناآرامی‌‏های اخیر شاهد بودیم که تعدادی از قضات به صورت شبانه‌روزی کار می‌کردند.

معاون اول قوه ‏قضائیه افزود: قضات را باید تکریم کرد آن هم برای اینکه با وجود محدودیت‌های زندگی اجتماعی و به صورت شبانه‌روزی، با وضعیت معیشت نه چندان مناسب، خدمت می‌کنند و تمام این سختی ها را به جان خریده و خود را وقف نظام اسلامی کرده است.

وی با بیان اینکه وقتی افراد جامعه کلمه قاضی را می‌شنوند باید چه مفهومی به ذهنشان متبادر شود، آن ذهنیت مهم است، گفت: امروز وقتی رسانه ملی عنوان قاضی را مطرح می‌کند، چه مفهومی را به اذهان متبادر می‌کند؟ این برای جامعه مهم است و وظیفه ما این است که کاری کنیم این تصویر هر روز بهبود یابد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *