فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با ارسال بخشنامه‌ای به ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها بر انجام اقدامات پیشگیرانه و آمادگی لازم برای مدیریت و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع تاکید کرد.

به گزارش آبادی 118 به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی کشور، سرهنگ رضا اکبری در بخشنامه آورده است: جنگل‌ها و مراتع، بیشه‌زارها و پارک‌های ملی سرمایه ارزشمند کشور محسوب می شود و تخریب این منابع موجب نابودی اکوسیستم و پوشش گیاهی خواهد شد. در چنین شرایطی وظیفه ملت و دولت است تا در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی تلاش کند و با اقدامات مناسب و برنامه‌ریزی دقیق از تخریب منابع طبیعی و حریق احتمالی در جنگل‌ها و مراتع جلوگیری به عمل آید.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشورهمچنین از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست تا با تشکیل تیم‌های ویژه، نقاط بحرانی حریق را شناسایی و با همکاری دستگاه‌های مرتبط استانی نسبت به پیشگیری و اطفای حریق اقدام کنند.

وی با تاکید بر ایجاد بانک اطلاعات و تقویت سامانه هشدار همچنین بهره‌گیری از شبکه رادیویی بی‌سیم خواستار نصب برج‌های دیده‌بانی مجهز به دوربین‌های کشف حریق در نقاط مرتفع، بحرانی و حساس منابع طبیعی شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی در ادامه استقرار مخازن ذخیره آب ثابت و متحرک، طراحی و ایجاد «آتش‌بر» در عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌های دست کاشت به‌ویژه تاغزارها و بوته‌های مرتعی، تامین تجهیزات مورد نیاز اطفای حریق اعم از انفرادی و گروهی و هماهنگی با سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه را بخشی دیگر از هماهنگی‌های منابع طبیعی در مواجهه با حریق‌های احتمالی در منابع طبیعی دانست.

اکبری در ادامه موضوع برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای نیروهای حفاظتی، بهره‌برداران و ساکنان بومی و محلی همچنین تشکل‌های مردم‌نهاد، دهیاری‌ها و شورای روستا را امری ضروری و لازم دانست و نقش و مشارکت رسانه‌های خبری به‌ویژه صدا و سیما را در امر اطلاع رسانی بسیار موثر خواند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور خط ارتباطی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ را یک ظرفیت مناسب برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: این خط های ارتباطی باید از سوی منابع طبیعی به مردم اعلام شود تا دوستداران و علاقه‌مندان منابع طبیعی و محیط زیست بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن هرگونه آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع و یا هرگونه تخریب و تصرف منابع طبیعی از سوی  افراد سودجو را به این سامانه اعلام کنند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *